Novoskotský retrívr

S novoskotským retrívrem se jeho pán nikdy nebude nudit. Je to veselý energický pes, který ožívá, když mu nabídnete jakoukoliv aktivitu. Je to ale také velmi přátelský a laskavý společník, který se díky své nekonfliktní povaze stal i velmi oblíbeným rodinným psem.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

20–23

17–20

VÝŠKA (CM)

48–51

45–48

CELKOVÝ DOJEM

středně velký pes, silný, kompaktní, osvalený, obratný, čilý, ostražitý, při práci soustředěný, rychlý, hbitý; zdatně plave

středně velká fena, silná, kompaktní, osvalená, obratná, čilá, ostražitá, při práci soustředěná, rychlá, hbitá; zdatně plave

POVAHA

přátelský, nekonfliktní, laskavý, věrný, oddaný, vyrovnaný, bystrý, inteligentní, hravý, miluje aportování

přátelská, nekonfliktní, laskavá, věrná, oddaná, vyrovnaná, bystrá, inteligentní, hravá, miluje aportování

SRST

středně dlouhá, dvojitá, odpuzující vodu, hustá a měkká podsada, rovná (na zádi může být mírně zvlněná); na hrdle, za ušima, na zadní straně stehen a na předních končetinách tvoří praporce; zbarvení: různé odstíny červené nebo oranžové, časté bílé znaky (špička ocasu, tlapy, hruď, lysina)

středně dlouhá, dvojitá, odpuzující vodu, hustá a měkká podsada, rovná (na zádi může být mírně zvlněná); na hrdle, za ušima, na zadní straně stehen a na předních končetinách tvoří praporce; zbarvení: různé odstíny červené nebo oranžové, časté bílé znaky (špička ocasu, tlapy, hruď, lysina)

PRŮMĚRNÝ VĚK

13–14 let

13–14 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

inteligentní a učenlivý, snadno ovladatelný; uplatní se při loveckém výcviku i psích sportech (agility, dog dancing, dog trekking, canicross)

inteligentní a učenlivá, snadno ovladatelná; uplatní se při loveckém výcviku i psích sportech (agility, dog dancing, dog trekking, canicross)

NÁROČNOST NA POHYB

energický, aktivní, potřebuje pohyb – sport nebo dlouhé procházky

energická, aktivní, potřebuje pohyb – sport nebo dlouhé procházky

FCI

retrívři, slídiči, vodní psi – retrívři

retrívři, slídiči, vodní psi – retrívři

 

 

Základní charakteristika

 

Původně lovecký pes, který se však díky své inteligenci a laskavé povaze stal i oblíbeným rodinným psem, bývá nazýván různě. Může se označovat jako novoskotský retrívr, kanadský retrívr, Nova Scotia Duck Tolling Retriever nebo zkráceně toller.

 

Jako pes původně pracovní či lovecký je novoskotský retrívr velmi energický, bystrý a čilý. Při práci či hře se pohybuje rychle a pružně. Není to však pouze lovec. Uplatní se v takřka jakékoliv sportovní aktivitě. Je učenlivý. Veškerou novou aktivu přijímá s nadšením.

 

Co se týče povahy, je to velmi přátelský, milý, neagresivní a vyrovnaný pes, který se právě díky tomu těší velké oblibě i u chovatelů, kteří s ním nechtějí chodit na lov, ale naopak si s ním chtějí užívat příjemného rodinného života.

 

Novoskotský retrívr je nejšťastnější, když má dostatek pohybu. Ideální je tedy, když ho můžete chovat v domě se zahradou. Pokud se mu ale postaráte o bohatý a akční program, zvládne i městský život. Novoskotský retrívr si velmi užívá lovecký výcvik i psí sporty, jako je agility, dog dancing, canicross, dog trekking. Nicnedělání mu neprospívá. Kromě pohybu potřebuje i pocvičit i svůj bystrý mozek, který si jak při lovu, tak při sportu trénuje.

 

Vzhled

 

Novoskotský retrívr je středně velký pes, dobře osvalený, energický a pružný. Jeho hlavě dominují mandlové oči, které možná někdy vypadají smutně, ale jakmile se psovi nabídne aktivita – ať už je to hra, nebo práce – okamžitě v nich vesele zajiskří. Trojúhelníkovité uši, nasazené vysoko, nese sklopené. Pro novoskotského retrívra je typická jeho srst, která byla šlechtěním přizpůsobena psovu hlavnímu zaměstnání – lovu kachen. Je dvojitá, vodoodpudivá, s hustou podsadou, chránící organismus psa i proti chladu.

 

Historie

 

Novoskotský retrívr byl vyšlechtěn na počátku 19. století v Novém Skotsku v Kanadě ke speciálnímu typu lovu, při němž sloužil jako návnada a rovněž přinášel ulovené vodní ptactvo. V praxi to vypadalo asi tak, že retrívr dováděl podél břehu, lovec ho při tom mohl podněcovat – házet mu klacky apod. Psa pozorovaly kachny, které se ve své zvědavosti přiblížily lovci na dostřel.

 

Nejstarší historické záznamy o novoskotském retrívrovi se datují až do 17. století, kdy si jeho užívání jako pracovního a loveckého psa v Akádii (francouzské kolonii na atlantickém pobřeží, území dnešní východní Kanady) povšiml francouzský objevitel Nicholas Denys (1598–1685), kolonizátor Nového Skotska a Nového Brunswicku.

 

Většina dnešních teoretiků se domnívá, že si novoskotské retrívry, malé červené psy, jaké popisoval Denys, s sebou přivezli v polovině 17. století Akáďané, neboť jim velmi aktivně pomáhal k získávání obživy.

 

Výcvik a péče

 

Novoskotský retrívr je velmi inteligentní a bystrý pes. Psí junior se může jako každý jiný veselý retrívr nechat snadno rozptýlit. Není to však důvod k tomu, aby byl výcvik veden hrubě. Úspěchu s novoskotským retrívrem dosáhnete s trpělivým a laskavým výcvikem.

 

Co se týče péče o srst, není novoskotský retrívr překvapivě nijak zvlášť náročný. Středně dlouhé srsti stačí pravidelné česání a kartáčování. Časté koupání není vhodné – věřte, že retrívr se na procházce někde vykoupe sám.

 

Krmení

 

Základem jídelníčku novoskotského retrívra by mělo být velmi kvalitní suché krmivo. Konkrétní druh závisí samozřejmě na věku psa a úrovni jeho aktivity. Pokud je pes využíván jako pes pracovní, nebo se s ním aktivně věnujete některému ze psích sportů, má vyšší energetický výdej. Tomu by měl odpovídat i energetický příjem. Pro psího sportovce zvolte speciální energeticky bohatší krmivo.

 

Zdraví

 

Novoskotští retrívři bývají obecně zdraví. Možná k tomu přispívá i jejich otužilost. Jako u většiny středních a větších plemen se u nich nicméně může vyskytnout dysplazie kyčelního kloubu, dále také progresivní retinální atrofie, problémy se štítnou žlázou, hluchota a další nemoci.

 

Novoskotský retrívr
Vytvořeno20.05.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím