Krmivo pro koně ENERGYS Cukrovarské řízky sušené 25kg

KRMIVO PRO VŠECHNY KATEGORIE KONÍ  Cukrovarské řízky jsou výborným zdrojem vysoce stravitelné vlákniny – pektinů. Jsou vhodné pro všechny kategorie koní, a díky nízkému obsahu cukrů a bílkovin také pro starší a nemocné koně či koně v rekonvalescenci.
Krmivo pro koně ENERGYS Cukrovarské řízky sušené 25kg
415 Kč 371 Kč bez DPH
Skladem > 20 ks
úterý 28.5.Přepravní společností:
KódB14781Obj. kód35695VýrobceDeheusId produktu9552Datum expirace02.04.2025

KRMIVO PRO VŠECHNY KATEGORIE KONÍ 

Cukrovarské řízky jsou výborným zdrojem vysoce stravitelné vlákniny – pektinů. Jsou vhodné pro všechny kategorie koní, a díky nízkému obsahu cukrů a bílkovin také pro starší a nemocné koně či koně v rekonvalescenci. Krmivo může sloužit také jako prevence žaludečních vředů nebo součást jejich léčby. 

  • Vhodné pro koně, kteří mají potíže se zuby.
  • Zdroj lehce stravitelné vlákniny.
  • Pro všechny kategorie koní.
  • Neobsahují melasu.

 

POZOR: Řepné řízky je nutno předem máčet zhruba 1:5 (řepa:voda) do úplného nabobtnání a rozpadnutí pelet.

Vhodné pro:

  • Hobby zátěž.
  • Střední zátěž.
  • Vysokou zátěž.

 

Často se v praxi setkáváme s dotazy ohledně cukrovarských řízků, ať se již jedná na dotaz ohledně množství melasy, barvy, původu nebo vhodnosti krmení pro určité kategorie koní.

Jak částečně můžete vidět v názvu suroviny, jedná se o produkt z cukrovarů, těch je v ČR fungujících asi pět. Cukrovarské řízky, často taktéž označované jako řepné řízky, vznikají jako vedlejší produkt při zpracování cukrové řepy na výrobu cukru. Tímto již můžete vyčíst jednu důležitou informaci – cílem cukrovaru je tedy vytěžit z řepy co nejvíce cukru. Dalším vedlejším produktem při výrobě cukru je řepná melasa.

 

Obsah živin a senzorické vlastnosti

Co by měly tedy cukrovarské řízky obsahovat a jaké mají mít senzorické vlastnosti? Cukrovarské řízky by měly mít světlou barvu, příjemnou, neštiplavou vůni a nevýraznou chuť. Nesmějí být kyselé nebo zapáchající. Také nemusí být vždy ideální velmi tmavá až černá barva. To, že jsou cukrovarské řízky tmavé až černé, může být způsobeno využíváním horizontální technologie, kdy jsou cukrovarské řízky více na vzduchu a může tak docházet k jejich oxidaci – tmavnutí, anebo může tmavá barva vypovídat o kontaminaci zeminou. Výskyt zeminy může být ovlivněn výrobním postupem, přesněji způsobem očištění (suchá nebo mokrá cesta). Zemina v cukrovarských řízcích může zvyšovat výskyt mykotoxinů nebo těžkých kovů, proto je její obsah nežádoucí. Taktéž může její výskyt zvyšovat obsah popelovin v krmivu.

Orientační obsah živin: Tuk - 8,5 g / vláknina - 200,8 g / škrob - 3,9 g / cukr - 64,4 g / SNLk - 54,5 g / popeloviny - 60 g / Ca - 9,1 g.

 

Vhodnost pro koně

Myslím, že se s většinou veterinářů a výživářů shodneme s vhodností cukrovarských řízků pro koně. Cukrovarské řízky obsahují velmi dobře stravitelnou, tzv. pektinovou, vlákninu. Právě vláknina má velmi dobrý vliv na trávení a podporuje správnou funkci střev. Proto se doporučuje i pro koně trpící vředy nebo s jinými onemocněními trávicího traktu. Také jsou vhodné pro koně starší, bezzubé nebo špatně krmitelné.

 

Krmení cukrovarských řízků

Je více forem, v jakých lze cukrovarské řízky získat. Cukrovarské řízky lze získat čerstvé, granulované/peletované nebo sypké. Čerstvé se nejčastěji využívají pro krmení skotu a předkládají se bez dalších úprav. Granulované i sypké cukrovarské řízky je nutno před krmením namáčet, neboť bobtnají a bez předchozího namočení by mohly způsobit koni trávicí obtíže. Granulované cukrovarské řízky doporučujeme namáčet v poměru 1:4 (řízky:voda) a minimálně 8-12 hodin před krmením. Nevýhodu v namáčení můžete zaznamenat v letních měsících, kdy vám při vyšších teplotách mohou začít kvasit, proto je v tomto období potřeba namočené řízky držet na chladnějším místě a ve stínu.

 

Obj. kód35695
Druhy hospodářských zvířatKůň
VýrobceDeheus
Diskuze k produktu
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotazVaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)NadpisText příspěvkuZeptat se
Vaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)Text příspěvkuPřidat reakci
PopisDiskuze
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení