Pamlsky, dávat nebo nedávat?

Otázka, kterou si minimálně jednou položil každý chovatel. Pamlsky, ano či ne?

Co to vůbec jsou pamlsky očima psa? Mohou být něčím, co dostane po dobře provedeném cviku nebo něčím, co dostane jen tak, na chuť. První varianta je samozřejmě tou lepší variantou. Nedoporučuje se dávat pejskovi pamlsky jen tak, naučil by se rychle škemrat o další. Proto je lepší dávat pejskovi pamlsky právě za odměnu.

Pamlsky, pamlsky, pamlsky...jak vybrat ten správný?

Pamlsků je na trhu obrovská škála, proto je pro spotřebitele někdy složité vyznat se v samotné nabídce. Pro pejska malého plemene jsou na trhu pamlsky menších rozměrů a pro velká plemena zase pamlsky větších rozměrů. Každý pamlsek může být dobrý také na něco jiného, například na čištění zoubků pejska jsou dobré sušené uši a jiné části zvířat, kosti z buvolí kůže, pamlsky přímo určené pro dentální hygienu či jiné kousací pamlsky. Dále jsou pak takzvané „jednorázové pamlsky", které pejsek zkonzumuje ihned. Jsou to například různé sušenky, biskvity nebo polštářky. Pokud ale chcete svému pejskovi nabídnout pamlsek na delší dobu než jen na pár minut, pak je vhodné zakoupit například paroží.

 

Co pejskovi určitě nedávat?

Výběr pamlsků pro psy je opravdu obrovský, vždy je ale lepší přesvědčit se o složení. Naprosto nevhodné jsou totiž pro psa jakékoliv výrobky s obsahem teobrominu, už 300 mg této látky může pejska otrávit.

Další oblíbenou neřestí pejskařů je krmení pejska „od stolu". Především kosti patří k největším nešvarům. Vařené kosti jsou totiž křehké a velmi lehce se zlomí. Sami odborníci poukazují na to, že pes dokáže strávit syrové kosti, ale vařené jsou pro něj velmi nebezpečné. Především pak kuřecí kosti, které se snadno štěpí a mohou tak poškodit žaludek a střeva.

Naprosté tabu by měla být pro pejskaře také čokoláda.

V žádném případě se pak nedoporučuje krmit psa stravou určenou pro lidskou spotřebu. Například některé druhy ovoce jsou pro psa přímo jedovaté. Jedná se především o hrozny a avokádo. Vhodné pak nejsou ani brambory jako příloha, pokud svému pejskovi vaříte sami.

 

Shrnutí na závěr...

Pamlsky jsou určitě vhodným doplňkem výchovy. Pejsek by je měl dostávat za dobře provedený cvik nebo za poslušnost jako takovou, nikoliv však „jen tak". S pamlsky je lepší šetřit, je vhodné dávat takové odměny po malých dávkách. Za den by měly pamlsky tvořit přibližně 10-15% doporučené denní krmné dávky. Lidskou stravu pokud možno z jídelníčku psa úplně vyřaďte, i přes to, že to myslíte dobře, může to pejskovi velmi ublížit. Kvalitní strava může Vašemu pejskovi značně zkvalitnit a prodloužit život.

Oblíbené pamlsky

Mezi nejoblíbenější pamlsky na našem e-shopu jsou kostičky Serano, sušené maso Snack Soft a cokoliv od Calibry. :-)

Spoustu šťastných a krásně strávených chvil s Vaším mazlíčkem přeje tým SvětKrmiv.cz

 

 

 

Pamlsky, dávat nebo nedávat?
Vytvořeno12.05.2016

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím