Parson russell teriér

Parson Russell je pejsek, který vás naučí si užívat života! Je to věčný optimista, z něhož elán a energie přímo srší. Parsonek nikoho nenechá dlouho sedět. Je to akční dobrodruh s velkým srdcem odvážně se vrhající do každé srandy.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

5–9

5–9

VÝŠKA (CM)

36

33

CELKOVÝ DOJEM

menší, aktivní, hbitý, mrštný, rychlý, pružný, osvalený, vyvážených proporcí, tmavé oči mandlového tvaru s inteligentním výrazem

menší, aktivní, hbitá, mrštná, rychlá, pružná, osvalená, vyvážených proporcí, tmavé oči mandlového tvaru s inteligentním výrazem

POVAHA

veselý, přátelský, laskavý, rodinný, nekonfliktní, milující lidi, odvážný, nebojácný, sebevědomý, inteligentní se smyslem pro humor, hravý, svéhlavý

veselá, přátelská, laskavá, rodinná, nekonfliktní, milující lidi, odvážná, nebojácná, sebevědomá, inteligentní se smyslem pro humor, hravá, svéhlavá

SRST

hustá, s podsadou, rovná, tvrdá, voděodolná; i upravená by měla působit přirozeně; tři varianty: hladká, broken – smíšená, hrubá; odolná vůči nepřízni počasí; celobílá, popřípadě bílá s černými, tříslovými, citronově žlutými nebo hnědými znaky

hustá, s podsadou, rovná, tvrdá, voděodolná; i upravená by měla působit přirozeně; tři varianty: hladká, broken – smíšená, hrubá; odolná vůči nepřízni počasí; celobílá, popřípadě bílá s černými, tříslovými, citronově žlutými nebo hnědými znaky

PRŮMĚRNÝ VĚK

13–15 let

13–15 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nutný důsledný výcvik, který je třeba vést trpělivě; nutný pozitivní přístup; může být mírně svéhlavý; velmi učenlivý

nutný důsledný výcvik, který je třeba vést trpělivě; nutný pozitivní přístup; může být mírně svéhlavá; velmi učenlivá

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní, energický, potřebuje zaměstnat tělo i mozek; s radostí se pouští do každé aktivity; uplatní se při psích sportech – agility, flyball, frisbee aj.

aktivní, energická, potřebuje zaměstnat tělo i mozek; s radostí se pouští do každé aktivity; uplatní se při psích sportech – agility, flyball, frisbee aj.

FCI

teriéři – velcí a střední teriéři

teriéři – velcí a střední teriéři

 

 

Základní charakteristika

 

Hledáte kamaráda do nepohody? Aktivního parťáka, který s vámi zdolá nejeden vrchol a bude vás bezmezně milovat? Veselého pejska, který vás bude nadšeně vítat, i když zmizíte jen na moment, abyste vynesli koš? Našli jste ho. Parson Russell teriér je oddaný kamarád, s nímž se rozhodně nebudete nudit. Je to činorodý energický pejsek, který miluje pohyb a zaměstnání. Ať mu nabídnete jakoukoliv aktivitu, vděčně ji přijme. Ač se původně jednalo o psa loveckého, dnes je především rodinným společníkem, kterého si vybírají zejména aktivní pejskaři. V oblibě ho mají i majitelé koní – parsonek je totiž rychlý jako blesk. Jeho hbitý krok se vyrovná i koňskému tempu. Bez problému tedy může doprovázet pána jedoucího na koni.

 

Jako každý lovec, ze kterého se stal mazlík, vyžaduje Parson Russell teriér zaměstnání. Potřebuje zabavit své neposlušné nožky i bystrý mozek. Pokud se mu postaráte o program, máte vyhráno. Parsonek přitom nepohrdne vůbec žádnou aktivitou. Je oddaný svému pánovi a rodině, a tak se s nimi vesele vrhá do jakéhokoliv dobrodružství. Dalo by se říci, že je to hafan, který se neumí nudit a doslova srší elánem. Jakmile u parsonka zaznamenáte, že není v náladě, není to jen tak. S Parsonem je totiž jinak každý den jako probuzení uprostřed dobrodružných prázdnin. Umí si užívat života a naučí to i vás.

 

Protože je Parson Russell teriér aktivní nadšenec do jakéhokoliv pohybu, a navíc velmi inteligentní pes, je ideálním adeptem na dnes tak populární psí sporty. Zkuste s parsonkem trénink v agility, flyballu nebo frisbee a nebudete litovat. Společnost vám ale bude dělat i při „lidských“ sportech. Kromě zmíněné jízdy na koni je Parson Russell teriér skvělým parťákem pro jogging nebo jízdu na kole.

 

Parson Russell teriér je velký lidumil. Nadšeně vítá návštěvy, s dětmi si rovněž bez problémů rozumí. Na vaši domácí micinu je schopen si zvyknout – pokud je seznamujete od štěněcího věku psa. Co ale nikdy nepochopí, je, proč si doma chováte morčata, myšky, křečky nebo jiné drobné hlodavce. Ty jsou pro parsonka škodná a samozřejmě kořist.

 

Vzhled

 

Parson Russell teriér působí „vyváženě“. Délka těla od ramenního kloubu je o něco delší než kohoutková výška. Každého milovníka psů nepochybně dostane do kolen svýma tmavýma očima mandlového tvaru s inteligentním šibalským výrazem. Když navíc rošťácky nastraží trojúhelníkové uši, jinak překlopené dopředu, je to láska na celý život.

 

Co se týče srsti, může být trojího typu: hladká, broken – smíšená, nebo hrubá. Vždy je ale rovná hustá a s poctivou hustou podsadou a voděodolná. I když svému pejskovi dopřejete pravidelné rituály kartáčování a úpravy srsti, měl by vždy působit přirozeně. Zbarvení je celobílé nebo bílé s černými, tříslovými, citronově žlutými či hnědými znaky. Uznává se jakákoliv kombinace uvedených barev.

 

Historie

 

Jak již bylo řečeno, Parson Russell teriér byl původně šlechtěn k lovu. Jeho domovinou je země milovníků psů – tedy Anglie, kde lov měl a dodnes má dlouhou tradici. Na jeho vyšlechtění se podílel – stejně jako na šlechtění jeho psího kolegy Jacka Russella teriéra – anglický reverend John Russell, který kromě víry zbožňoval i své lovecké psy a lov na lišku. Parson si je s Jackem na první pohled velmi podobný. Když je ale poznáte blíž, zjistíte, že se liší především ve výšce. Zatímco Jack Russell teriér je nízkonohý, Parson Russell teriér má nohy o poznání delší. Kvůli těmto drobným nuancím a podobě s foxteriérem nebylo plemeno dlouho uznávané. K uznání došlo až koncem 20. století. Obě plemena – Jack i Parson – jsou dodnes využívána k lovu krys na hospodářstvích.

 

Možná se ptáte, kde se vzalo to „parson“, když se reverend, jenž se o vyšlechtění obou plemen zasloužil, jmenoval John Russell. „Parson“ se z angličtiny překládá jako „duchovní“, „kněz“ či „vikář“, takže odtud má Parson Russell teriér své poměrně dlouhé jméno. Protože byl John Russell známý tím, že své psí mazlíčky, mezi kterými byli Parsoni a Jackové, miloval, lidé o nich mluvili jako o „reverendových teriérerch“ (= „the Parson’s Terriers“) nebo jako o „teriérech Jacka Russella“ (= „Jack Russell’s Terriers“).

 

Výcvik a péče

 

Parson Russell je velmi inteligentní a učenlivé plemeno. Jako lovecký pes a navíc teriér si ale umí postavit hlavu. Výcvik by měl být velmi trpělivý a především důsledný. Jakmile svému parsonkovi jednou vytyčíte hranice, nepřekračujte je. Každé vaší chyby je schopen využít ve svůj prospěch. Jeden „hup“ do peřin se stane každodenním rituálem stejně jako jediné sousto z vašeho talíře. Pokud mu ale nastavíte mantinely a seznámíte ho s hierarchií v rodině, naučí se pravidla tolerovat.

 

Co se týče péče o srst, není Parson Russell teriér žádná slečinka, kterou by bylo třeba nějak zvlášť šlechtit. Dokonce se u těchto hafaná preferuje „přirozený look“. Péče se liší dle typu srsti. Existují tři – hladká, broken – smíšená a hrubá. Pokud máte doma hladkosrstého fešáka, postačí ho pravidelně kartáčovat třeba speciální kartáčovací rukavicí. Hrubosrstí Parsoni se musí zhruba čtyřikrát ročně nechat trimovat. Mezistupeň mezi hladkou a hrubou srstí představuje typ „broken“, který se rovněž trimuje, ale jen cca dvakrát ročně.

 

Krmení

 

Aby byl váš Parson Russell teriér co nejdéle fit a zdráv jako rybička, potřebuje správné krmení. Ať už mu pořizujete kvalitní suché krmivo nebo jste zastánci alternativního krmení, a pejskovi vaříte nebo připravujete BARF, dbejte vždy na kvalitu. Při domácí přípravě psího jídla je vhodné se poradit s veterinářem o správných surovinách a především vyváženosti jídelníčku. Jídelníček by měl vždy reflektovat věk psa a úroveň jeho aktivity. Aktivní a zvědavé štěně má zcela jiné potřeby než psí senior. Pozor – Parson Russell teriér je mlsoun. Zvláště kastrovaní psi a fenky mohou mít sklony k tloustnutí. Pozor dávejte i na pamlsky při tréninku. Sice to vypadá, že s nimi mazlík všechny povely provádí mnohem lépe a radostněji, přemíra pamlsků se ale může nepříznivě podepsat na jeho linii.

 

Zdraví

 

Parsonci jsou obecně zdravé plemeno. Milující chovatelé s nadsázkou říkají, že co se týče zdraví, je nejtěžší uchránit Parsona Russella teriéra od následků jeho dobrodružné povahy. Pokud vypouštíte pejska na zahradu, dejte si pozor, aby byla pečlivě oplocena. Díky svému pružnému tělu nemá problém se protáhnout kdejakou škvírou a neštěstí na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Jako každé plemeno, má i Parson Russell teriér „své nemoci“. To neznamená, že byste si, pokud se rozhodnete si parsonka pořídit, kupovali od narození psího pacienta. To vůbec ne. Chceme jen říct, že i u Parsonů existují predispozice k nemocem, u tohoto plemene zejména k očním onemocněním, jako je luxace čočky, šedý zákal, rohovková dystrofie nebo progresivní retinální atrofie.

Parson russell teriér
Vytvořeno03.06.2019