Péče o srst pejska krátkosrstého i dlouhosrstého

Péče o srst je základním pilířem péče o domácího mazlíčka. Svůj pravidelný „zkrášlovací rituál“ potřebují pejsci krátkosrstí i dlouhosrstí. Když si navyknete péči o srst svého mazlíka věnovat několik minut denně, uvidíte, že si oba tyto chvíle oblíbíte.

 

O srst našich chlupáčů je třeba pečovat. I když se na internetu dočtete, že jste si pořídili plemeno zcela „bezúdržbové“, věřte, že i tak budete muset srsti svého psího mazlíčka věnovat jistou pozornost. Především je třeba si uvědomit, jakou roli má psí srst. Zatímco člověk chápe vlasy jako „korunu krásy“, hřívu, která musí na okolí zanechat naprosto dokonalý estetický dojem, pro psa je jeho srst především bariérou mezi organismem a okolním světem. Zachycuje prach, chrání před deštěm, hmyzem, tepelně izoluje. Kromě toho je rovněž ukazatelem zdraví psa. Na stavu srsti se odráží změny ve zdraví i hormonální rovnováze.

 

Česání a kartáčování by se mělo stát pravidelným rituálem

 

Česání a kartáčování psí srsti je nezbytným rituálem, který si musí osvojit každý pejskař. Odstraní se jím mechanické nečistoty, jako je prach, bláto, zachycené traviny, větve, bodláčí apod. – ale zároveň se tak vyčesává odumřelá srst a odumřelá vrchní vrstva pokožky. Pravidelnou péčí o srst odhalíte u svého mazlíka i zakousnutá nebo stále lezoucí klíšťata, popřípadě kožní parazity.

 

Při péči o srst našich chlupáčů je nejlepší najít zlatou střední cestu. Extrémy nejsou zdravé – srsti škodí, když se o ni nepečuje, ale ani přehnaná péče není zdravá. Odborníci upozorňují například na to, že časté koupání a šamponování může u pejska vyvolat podráždění a přílišné vysušení kůže. Zvláště, pokud má váš hafan z koupání přímo trauma, není třeba ho do vany nutit násilím, pokud to není nezbytně nutné. Ale kdy je to vlastně nutné? Psa koupejte jen, když je hodně zašpiněný nebo zapáchá, popřípadě pokud máte doma výstavního hafana připravujícího se na výstavu. Vždy ale používejte šampóny určené speciálně pro psy a psa omývejte vlažnou vodou – nikdy ne studenou, ani horkou.

 

Péče o srst se samozřejmě liší dle toho, zda máte doma zástupce dlouhosrstého, středněsrstého nebo krátkosrstého plemene, podívejme se na ně!

 

Péče o dlouhosrsté chlupáče – kolie, šeltie

 

Jak se dá již na první pohled odhadnout, péče o srst dlouhosrstých pejsků je o něco náročnější než u pejsků, kteří mají jen chloupky kraťoučké. Psy s dlouhou nebo dokonce kadeřavou srstí je zpravidla nutné denně vyčesávat speciálními kartáči nebo rozčesávači na zacuchanou srst. Nemusíte se bát, že by česání hafanovi nebylo příjemné. Stačí pár pravidelných česacích sedánků a uvidíte, že si vypěstujete příjemný rituál, na který se bude pejsek dokonce těšit. Pokud má pes ze začátku z hřebene strach, snažte se obavy odbourávat postupně, mluvte na pejska a ze začátku česejte krátce.

 

Pro dlouhou srst jsou ideální řidší kovové hřebeny a následně kartáče či hrabla s delšími štětinami. Při použití hřebene s hustými štětinami je česání obtížné a pro psa zbytečně bolestivé. Na péči o srst dlouhosrstého chlupáče ale potřebujeme i hřebínek s hustšími štětinami. Tím pročešeme jemnější a kratší srst za ušima a pod krkem.

 

Hodit se může i tzv. trimovací hřeben, který pomůže odstranit odumřelé buňky a zplstnatělou srst. Trimovací hřeben ale nepoužívejte každý den, bohatě postačí dvakrát měsíčně.

 

Péče o nositele hedvábné srsti – jorkšírské teriéry, maltézské psíky či afghánské chrty

 

Speciální kategorii tvoří psí „vlasáči“, neboli psi s hedvábnou srstí. To jsou třeba takoví jorkšírci, ši-tzu, maltézáčci, afghánští chrti, australští silky teriéři nebo havanští psíci, zkrátka chlupáči, kteří mají dlouhou rovnou, a především nelínající srst. Na první pohled se může zdát, že když nelínají, bude péče o ně snadná. Opak je ale pravdou. Tito pejsci jsou na péči o srst nejnáročnější. Je třeba je denně důkladně vyčesávat proti srsti a následně srovnat po srsti. Nečesejte pejska, pokud má srst mokrou, mohla by se polámat (asi jako mokré vlasy). Těmto chlupáčům také nevadí tolik, jako ostatním pejskům, koupání.

 

Péče o psy s kadeřavou srstí – například pudly

 

Pokud máte doma psího kudrnáče, musíte o jeho srst rovněž pečovat. Typickými zástupci této skupiny jsou pudlové. Ano, možná jste si ho pořizovali i proto, že přece „nelíná“, ale z fyziologického hlediska je takřka nemožné, aby jakýkoliv pes nelínal. I pudl líná, ale tak trochu po svém. Chlupy se mu uvolňují méně a během celého roku. Zachycují se v kudrnaté srsti pudla, takže sice nepadají na zem a neulpívají na čalounění, ale zbavit se jich pejsek musí. Pudla musíme denně kartáčovat a následně česat, jinak jeho srst nenávratně zplstnatí. Před kartáčováním je dobré kudrnatou srst prohrábnout prsty a následně krátkými tahy kartáčovat. Zbytečně se nesnažme srst uhlazovat. Po kartáčování přejděme k česání, a to nejdříve řídkým hřebínkem, pak hustším. S péčí o srst přestaňme až ve chvíli, kdy je srst kudrnatého chlupáče dokonalé hedvábná a snadno se pročesává.

 

Péče o pejsky se středně dlouhou drsnou srstí – jezevčíky, české fousky nebo knírače

 

Za zástupce tzv. středněsrstých plemen s drsnou / hrubou srstí jsou považováni teriéři, drsnosrstí jezevčíci, knírači, čeští fousci. Hrubá srst chrání psa před vlivy vnějšího prostředí. Nevadí jim prolézání křovím ani déšť. Zajímavé je, že srst těchto hafanů nevypadává přirozeně sama. Doporučovaná úprava této srsti je tedy tzv. trimování, které představuje, laicky řečeno, citlivé vyškubávání odumřelé srsti. Drsnosrstým pejskům totiž chlupy rostou ze stejné chlupové folikuly jako ty staré, trimováním se tedy uvolňuje místo pro novou srst. Nemějte strach – trimování pro pejsky není nepříjemné, naopak se jim po něm uleví. Nevytrimovaná srst psa svědí, pejsek se drbe a necítí se komfortně. Trimování provádí odborník speciálními nástroji. Jak často? To závisí na kvalitě srsti a na tom, jak rychle dorůstá. Někteří odborníci doporučují pro maximální kvalitu srsti a zabránění podráždění trimování po 3 až 4 týdnech.

 

Péče o středněsrsté chlupáče s hladkou srstí – kokršpaněly, setry a retrívry

 

Dalšími středněsrstými plemeny, tentokrát ale s hladkou srstí, jsou kokršpanělé, setři, retrívři a jim příbuzní. Tato plemena se vyznačují hustou podsadou a tím, že mají srst místy delší – na hrudi, břichu, praporce na nohách. Konkrétně kokršpanělé šlechtění původně na lov kachen mají srst produkující velké množství mazu. Hustá mastná srst je má chránit před působením vody na kůži. Není vhodné je příliš často šamponovat – kůže se jim tak vysuší.

 

U těchto psů je velmi důležitá pravidelná péče – a to nejen z estetického hlediska. Upravená a speciálně ošetřená srst „klouže“, takže se na ni nechytá tolik nečistot, větývek a bodláčí, necuchá se a neláme.

 

Péče o psy s krátkou a hladkou srstí – výmarské ohaře, dobrmany i mopsy

 

Pokud máme doma krátkosrstého mazlíka s hladkou srstí – například výmarského ohaře, dobrmana nebo mopse, také nás čeká česání. Krátkosrstého pejska je možná snazší vyčesat než dlouhosrstého chlupáče, to však neznamená, že se krátkosrstí nemusí česat a kartáčovat vůbec. I oni potřebují pomoct s odstraněním nečistot a odumřelé kůže. Vhodné jsou například gumové rukavice na česání nebo kartáče s měkkými hroty.

 

Na zdravé srsti má nemalý podíl i zdravý a vyvážený jídelníček

 

Na stavu srsti se odvíjí i kvalita krmiva. Zdravá srst je dokladem toho, že se pejskovi dostává vyváženého jídelníčku. Pokud je pejskova srst nepřirozeně matná, nevzhledná, kůže nadměrně šupinatí, je něco špatně. Matná nekvalitní srst může být způsobena jídelníčkem s nízkým obsahem bílkovin nebo vitamínů. Absolutně nevhodná (nejen pro srst, ale i pro celkové zdraví psa) jsou nekvalitní krmiva s vysokým podílem umělých barviv, dochucovadel a soli. Lze zasáhnout „naordinováním“ doplňků krmiva pro podporu vitality kůže, lesku a pevnosti srsti, které obsahují zpravidla omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, biotin a zinek. Vhodným doplňkem psí mističky je i olej, například lososový olej, která působí proti lámavosti srsti, nebo lněný olej, který prospívá i zdraví pokožky citlivé., popřípadě krmení speciálním veterinárním krmivem na podporu zdraví pokožky a léčbu dermatóz.

 

Péče o srst pejska krátkosrstého i dlouhosrstého
Vytvořeno16.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení