Pojďme spolu odhalit tajemství masa v granulích!

Vybírání granulí, pokukování po složení, hlavně tedy po obsahu masa...tuto situaci zná každý chovatel. Jak ale vybrat granule s nejvyšším složením masa? Jste si opravdu jistí, že granule se 70% obsahem čerstvého masa jsou co se týče obsahu masa ve finálním výrobku kvalitnější, než granule například s 25% čerstvého masa a 22% sušeného? Nenechte se zmást a pojďte se s námi podívat na to, jak to doopravdy je!

 

Pojďme si tuto situaci ukázat na dvou příkladech:

Příklad číslo 1

Výrobce udává složení: čerstvé kuřecí maso 70%, batáty, kukuřice, jehněčí moučka, extrakt z chrupavky, ostropestřec mariánský...

 

Příklad číslo 2

Výrobce udává složení: kuřecí maso ( čerstvé kuřecí maso ) 25%, sušené kuřecí maso 22%, rýže, kuřecí tuk, sušená celá vejce, sušená mrkev...

 

Který ze dvou uvedených příkladů obsahuje ve výsledku více masa?

Na první pohled se může zdát a také každého selským rozumem přemýšlejícího chovatele napadne, že víc masa obsahuje první z uvedených příkladů. Navíc jde přeci o čerstvé maso, takže svému pejskovi dopřávám opravdovou kvalitu. Pozor ale, i tento první pohled může klamat. Poměr čerstvého masa totiž udává výrobce ještě před zpracováním. Při postupném zpracovávání pak čerstvé maso ztrácí veškerou vodu, ve výsledku pak 100 g granulí, do kterých bylo na začátku výrobního procesu přidáno 100 g čerstvého masa obsahuje cca 20 g masa.  

To je důvod, proč vyšší obsah čerstvého masa v granulích při vstupu nezaručuje vysoký obsah masa také ve výsledku.

Naopak spolehnout se můžete právě na obsah sušeného masa v granulích. V druhém příkladě obsahují granule 22% sušeného kuřecího masa, už jen tato informace nám říká, že ve výsledných 100 g granulí bude cca 20% masa, navíc je v tomto příkladě uvedené i čerstvé maso, výsledné procento pak bude ještě o něco vyšší ( budeme počítat cca 25% masa ve 100 g výsledných granulí ).

V prvním příkladě je pak po přepočítání 70% podílu čerstvého masa ve výsledných granulích masa pouze cca 14%.

Takže výsledek je takový, že ve finální podobě obsahují více masa granule z druhého příkladu.

Všechny tyto počty a standarty pro výrobu krmiv určuje AFFCO, které požaduje, aby byly suroviny uváděné ve složení v množství, které se , když to řekneme tak zjednodušeně, sype do extrudéru.

 

 

 

Doufáme, že jsme Vám tímto článkem pomohli ke správnému výběru granulí pro Vašeho mazlíčka.

Přejeme Vám s mazlíčky spoustu krásných, společných dnů!

Váš SvětKrmiv.cz

 

 Doporučené značky:

 

 

 

 

 

 

Pojďme spolu odhalit tajemství masa v granulích!
Vytvořeno04.08.2016
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení