Puli

„Dredař“ puli není jen maďarským národním pokladem, je to také hravý a temperamentní chlupáč, který si rozumí s dětmi. Díky své vnímavé a velmi citlivé povaze je také přeborníkem v canisterapii a skvělým parťákem pro nemocné a seniory.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

13–15

10–13

VÝŠKA (CM)

39–45, ideální 41–43

36–42, ideální 38–40

CELKOVÝ DOJEM

středně velký (délka by se měla rovnat kohoutkové výšce), kompaktní, osvalené hubenější tělo skryté pod hustou provazcovitou srstí; je mrštný a živý, nepůsobí těžkopádně; vyniká lehkostí pohybu

středně velká (délka by se měla rovnat kohoutkové výšce), kompaktní, osvalené hubenější tělo skryté pod hustou provazcovitou srstí; je mrštná a živá, nepůsobí těžkopádně; vyniká lehkostí pohybu

POVAHA

živý, hravý, temperamentní, energický, citlivý, vnímavý, přítulný; miluje děti; jemný k seniorům a nemocným; ostražitý vůči cizím lidem; dokáže být i ostrý; dobrý hlídač

živá, hravá, temperamentní, energická, citlivá, vnímavá, přítulná; miluje děti; jemná k seniorům a nemocným; ostražitá vůči cizím lidem; dokáže být i ostrá; dobrý hlídač

SRST

hustá, kudrnatá, tvořící silně strukturované chomáče a provazce; hrubší krycí srst, jemnější podsada; provazce nejdelší na bedrech, na zádi a zadní straně stehen (až 30 cm), nejkratší na hlavě a končetinách (až 12 cm); zbarvení: černé, černé s rezavým nebo šedým nádechem, žluté s černou maskou, perlově bílé

hustá, kudrnatá, tvořící silně strukturované chomáče a provazce; hrubší krycí srst, jemnější podsada; provazce nejdelší na bedrech, na zádi a zadní straně stehen (až 30 cm), nejkratší na hlavě a končetinách (až 12 cm); zbarvení: černé, černé s rezavým nebo šedým nádechem, žluté s černou maskou, perlově bílé

PRŮMĚRNÝ VĚK

12–16 let

12–16 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

velmi inteligentní a učenlivý; zvládá základní i náročný výcvik; uplatní se v celé řadě psích sportů i při pasteveckém výcviku nebo canisterapii

velmi inteligentní a učenlivá; zvládá základní i náročný výcvik; uplatní se v celé řadě psích sportů i při pasteveckém výcviku nebo canisterapii

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní, energický, miluje pohyb, potřebuje pravidelnou fyzickou i mentální aktivitu – ideální pro psí sporty

aktivní, energická, miluje pohyb, potřebuje pravidelnou fyzickou i mentální aktivitu – ideální pro psí sporty

FCI

ovčáčtí a honáčtí psi – ovčáčtí psi

ovčáčtí a honáčtí psi – ovčáčtí psi

 

 

Základní charakteristika

 

Puliho si díky typickému zevnějšku s žádným jiným psem rozhodně nespletete. Je to kompaktní a silný ovčák, na němž vás však na první pohled zaujme jeho srst tvořící strukturované chomáče a provazce. Je to ale také pes skvělých charakterových vlastností, díky kterým se hodí jako společník k dětem i seniorům. Je tak učenlivý, že bez problémů zvládá canisterapii i výcvik v agility. Není divu, že ho Maďaři považují za svůj národní poklad – ale o původu puliho si povíme více níže. Teď se ještě věnujme základní charakteristice tohoto výjimečného plemene.

 

Puli je laskavý a milýspolečník, který miluje svoji rodinu a s každým jejím členem bez výhrady vychází. Miluje děti, seniory, je výborným parťákem pro nemocné. Vůči cizím lidem je ale ostražitý. Svoji rodinu hlídá, což ho staví i do role domácího hlídače.

 

Puli je velmi učenlivý a každý povel se učí s lehkostí sobě vlastní. Nuda, a to i ve výcviku, však není nic pro něj. Je to temperamentní hafan, který miluje nové podněty. Kromě toho, že potřebuje fyzickou aktivitu, ale potřebuje „unavit“ i mozek. Je proto skvělým kandidátem pro psí sporty, které si oblíbí jako nevyčerpatelnou studnici stále nových a nových příležitostí se bavit se svým pánem. Skvěle zvládá agility trénink, pastevecký výcvik, obedience, dogfrisbee a další aktivity.

 

Puli má ovčácké geny. To znamená, že je také plný elánu a svoji energii, která z něj přímo srší, touží vybít. Místem, kde bude puli nejšťastnější, je dům s velkou oplocenou zahradou nebo statek. Není to však pes, kterého byste mohli odstrčit do boudy. Miluje „své lidi“ a bez jejich společnosti se neobejde.

 

Vzhled

 

Puli je kompaktní středně velký pes kvadratické stavby těla. Ač byste to do něj možná neřekli, má spíše hubenější tělo. To je však skryté pod velmi hustou provazcovitou srstí, která je pro puliho typická. Hlavě, jejíž proporce jsou zcela zakryty provazcovitou srstí, dominují velké hnědé oči s bystrým a inteligentním výrazem. Není se čemu divit – je to velmi učenlivý chlupáč.

 

Jako je pro honácké psy typické, je i puli velmi mrštný a hbitý. Pohybuje se obratně. Z vteřiny na vteřinu mění směr běhu. Pohybuje se lehce, nikdy ne těžkopádně.

 

Puli je charakteristický svojí výjimečnou srstí, která tvoří provazce – na bedrech, zádi a zadní straně stehen až 30 cm dlouhé. Puliho hustá srst se skládá z krycí srsti a podsady, jejichž vzájemný poměr udává charakter srsti. Pokud podsada převažuje, vzniká nežádoucí jemné zplstnatělé osrstění, které se těžce udržuje. Pokud je podsada a krycí srst ve správném poměru – což je geneticky podmíněno – má pes naopak srst, jejíž údržba nijak složitá není.

 

Pro puliho je velmi typické i zbarvení jeho ikonické srsti. Matně černá srst může někdy vykazovat rezavý nádech. Jindy je zase lehce našedlá jako opršený a od slunce vyšisovaný vlněný kabát.

 

Historie

 

Puli má za sebou poměrně dlouhou historii. Svůj původ má v Asii, odkud byl už v 9. století dovezen do Maďarska. Temperamentní chlupáč si samozřejmě získal srdce místních, kteří si ho cenili pro pevné zdraví, veselou náturu i skvělé ovčácké schopnosti. Dokázal nahánět stádo ovcí jako žádný jiný. Při práci mu pomáhala i hustá srst. V zimě ho hřála a v létě ho bránila před žhavým sluncem, když pracoval na otevřených pláních – maďarských pustách. Maďarští pastevci si ho oblíbili i kvůli jeho zbarvení. Malý a nejčastěji tmavě zbarvený puli při nahánění často „spolupracoval“ s větším (a světlým) komondorem. Zatímco v noci viděli pastevci hlavně komondora, přes den zase vždy viděli jako prvního tmavého puliho. Také ovce bystřeji vnímaly jeho pohyby a „povely“.

 

Výcvik a péče

 

Výcvik puliho není nikterak náročnou záležitostí. Je to velmi inteligentní a učenlivýpes, který bez problémů zvládá základní výcvik i náročnější úkony spojené například s pasteveckým výcvikem nebo tréninkem psích sportů. Je velmi tvárný. Přizpůsobí se tomu, co od něj jeho pán chce. Není zcela vhodný pro nedůsledné pejskaře, kteří neumí být psovi autoritou, ale to se dá říct asi o většině hafanů. Miluje děti, ke kterým není agresivní. K cizím lidem je ale ostražitý a umí být i ostrý. To z něj dělá i dobrého hlídače.

 

Péče o puliho srst je zcela samostatnou kapitolou. Už od štěněcího věku je třeba puliho srst prsty protrhávat a rozplétat, aby se netvořily velké zplstnatělé plotny. Nečeše se, ale rozplétá a rozstřihává. Srst kolem tlamy a análního otvoru by se měla udržovat z hygienických důvodů krátká, je třeba ji pravidelně čistit. Chlupy ve vnějším zvukovodu je třeba vytrhávat. Pozor – zplstnatělá místa by se neměla objevovat zejména na vnitřní straně uší, jinak by docházelo k zánětům.

 

Koupání je zejména pro pejskaře fyzicky náročnou záležitostí. Huňaté provazce srsti je třeba nechat nasáknout vodou. Po koupeli je třeba dbát na to, aby byl šampón ze srsti kompletně vymyt. Následně je nutné puliho srst vysušit ručníkem. Pejskaři, kteří si na údržbu psího dredaře netroufají, ho mnohdy stříhají nakrátko. Puli tím sice ztrácí svůj jedinečný vzhled, ale jemu samotnému to náladu nejspíš nekazí.

 

Krmení

 

Základem puliho jídelníčku by mělo být velmi kvalitní suché krmivo rozdělené do dvou denních jídel. Konkrétní druh závisí samozřejmě na věku psa a úrovni jeho aktivity. Puli je akční mrštný pejsek. Pokud se s ním věnujete psím sportům, je třeba tomu jeho jídelníček přizpůsobit. V naší nabídce najdete i krmivo pro aktivní a pracovní pejsky. Pokud máte puliho spíše jako mazlíčka, postačí běžné, ale kvalitní prémiové či superprémiové krmivo.

 

Zdraví

 

Puli patří mezi velmi zdravá plemena, která hned tak něco netrápí. I proto byl už kdysi oblíben maďarskými ovčáky. I tak se u něj lze setkat s dysplazií kyčelního kloubu nebo šedým zákalem.

 

Puli
Vytvořeno28.06.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím