S pejskem na dovolenou

Co pejsek a dovolená? To je otázka, kterou si pejskař pokládá každý rok, někdy i několikrát ročně. Ať už si naplánujete čtrnáctidenní dovolenou, nebo prodloužený víkend, musíte své zájmy skloubit s tím, co je nejlepší pro vašeho pejska. Většina pejskařů hledá hlídání mazlíčka u rodiny nebo u známých, proč ne. Ale na druhou stranu, proč si nenaplánovat takovou dovolenou, na kterou s námi může i náš čtyřnohý kamarád?

Pejsek je především oddaným přítelem svého pána, a proto je ze všeho nejšťastnější, když může každou chviličku – i tu prázdninovou – trávit s ním. Přitom, abyste si užili dovolenou s pejskem, nemusíte jezdit jen na chalupu nebo pod stan. Mnoho hotelů a penzionů dnes nemá problémy s menšími pejsky a najdete i ubytování, kde uvítají většího chlupáče.

Cestovat s pejskem po České republice není problém

Užít si prázdniny s pejskem po České republice není taková potíž. Pokud máte pejska zvyklého na jízdu autem či vlakem, dostanete se s ním během několika hodin takřka kamkoliv. Při hledání ubytování doporučujeme využít hobby webu pro pejskaře dovolena-se-psem.cz, kde najdete přehledný seznam všech ubytování, kde vás s pejskem, eventuelně i s kočičkou, přivítají. Nejedná se o cestovní kancelář, ani portál, na kterém byste si své pobyty mohly rezervovat, jen o zajímavý rozcestník. Najdete zde i reportáže, při kterých autoři webu testují v ubytovacích zařízeních přívětivost k mazlíčkům na vlastní kůži.

Pejskovi na cestu zabalte věci, na které je zvyklý z domova – třeba hračky nebo pelíšek

Jak ale zajistit, aby samotný pobyt v cizím prostředí hotelu či penzionu proběhl bez problémů? Ostatní hosté zařízení by vám asi nepoděkovali, kdyby váš chlupáč celou noc štěkal. Některým pejskům stačí, když jsou ve společnosti svého páníčka, jiní ale mohou v neznámém prostředí znejistět. Zabalte si s sebou co nejvíce věcí, na které je mazlíček zvyklý z domova (hračku, deku z pelíšku, pelíšek…). Ještě před samotnou dovolenou se na mapě seznamte s okolím hotelu či penzionu. Promyslete si, kam budete chodit pejska venčit, kam vyrazíte na delší túru, zda je v okolí restaurace, kam můžete i s pejskem. Pokud budete muset někdy nechat pejska na pokoji samotného, vyplatí se vám psí toaleta nebo podložka.

Nezapomeňte pejska vybavit známkou s vaším telefonním číslem!

Při cestování rozhodně nezapomeňte na obojek se známkou, na které bude kontakt na vaši osobu. Nervózní mazlíček se nemusí chovat v neznámém prostředí tak, jak se chová doma. Klidně může na procházce utéct a ztratit se.

Další nezbytností je lékárnička s vybavením, pomocí kterého dokážete pejska ošetřit v případě nutnosti. Její vybavenost se samozřejmě odvíjí od délky vašeho pobytu. Nezapomeňte na nástroje na vytahování klíšťat, dezinfekční prostředky a léky, které pejsek užívá, a to v dostatečném množství.

S pejskem můžete i do zahraničí, má to ale svá pravidla!

Cestu do zahraničí, například k moři, je třeba pečlivě promyslet. Zohledněte především tyto otázky:
-          Má můj pes rád cestování? – Někteří hafani se během několika hodin rozkoukají, ať se ocitnou kdekoliv. Jiní si na nové prostředí zvykají jen těžko. Každý je jiný – zkrátka jako lidé.
-          Je můj pes schopný cestovat po zdravotní stránce? – Psí senioři nebo štěňata mohou mít s delším cestováním problémy.
-          Jaké je podnebí v cílové destinaci? Psi obecně nesnáší horko dobře, někteří ho ale snáší ještě hůř.
-          Netrpí můj pejsek na nemoc, která by ho mohla při cestě limitovat? – O cestě s psím pacientem se poraďte s veterinářem. Některé psí diagnózy si s cestováním příliš nenotují.
-          Budu mít na dovolené na pejska čas? – Zapadá pejsek do vaší představy o čase stráveném na prázdninách? Pokud se chystáte do hor, kde vás pejsek bude doprovázet na túrách (a váš pes je nadšeným chodcem), pak by neměl být problém. Při poznávacím zájezdě po Toskánsku by se pejskovi už váš program nemusel úplně zamlouvat.
-          Poslouchá pes na základní povely? – V cizím prostředí je nutné, aby pejsek poslouchal vaše příkazy.
 
Co potřebuje pes při cestování po EU?

Při cestování po EU potřebuje mazlík „pas zvířete v zájmovém chovu“ – ten vám vydá oprávněný veterinář. Pejsek musí být dále očipován, psi s průkazem původu si místo čipu mohou vystačit s tetováním. U psů starších než 3 měsíce je povinné očkování proti vzteklině. Zjistěte si ale i to, zda stát, do kterého cestujete, nemá své další specifické požadavky. Pejskovi můžete na cestu zařídit i cestovní pojištění. To kryje v případě pojistné události především náklady na ošetření u zahraničního veterináře, popřípadě odpovědnost za škodu, kterou mazlík v cizině způsobí.

Jde to i letadlem – ale stojí to za to?

Cestování autem nebývá pro většinu mazlíků žádná novinka. Každou chvíli je vezete k veterináři, o víkendech na chatu, nebo na návštěvy ke známým… na delší cestu ale pro jistotu pejska zvykejte. Vyjíždějte na delší výlety, aby si mazlík zvykl na pobyt v autě i pravidelné zastávky.

Jiné je to ale samozřejmě při cestování letadlem… Zjistěte, zda aerolinie, které vás do vaší cílové destinace bude přepravovat, pejska přepraví, a místo v letadle pro pejska rezervujte předem. Ověřte si podmínky cestování s pejskem přímo v cílové zemi – informace by vám měla podat ambasáda. O cestě letadlem se vždy poraďte s veterinářem – u toho budete koneckonců zařizovat i potřebná potvrzení. Měl by vám doporučit i tišící léky, které zmírní stres, jejž zvířata při cestě letadlem zažívají. Pejsci dle své velikosti a pravidel přepravní společnosti mohou cestovat buď v kabině letadla jako příruční zavazadlo, v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo, nebo v nákladovém prostoru jako zboží.

Když vyrážíte s pejskem k moři…

Kolikrát se vám stane, že ležíte na pláži a vedle vás si rozloží deku rodina s veselým chlupáčem, který radostně dovádí ve vlnách, hraje si, aportuje, a vy si říkáte, že byste příště mohli také vzít k moři svého pejska. Je to ale tak snadné? Kam si vyrazit s pejskem k moři? Pokud se chcete vyhnout stresu z cestování letadlem, zkuste jet na dovolenou někam, kam se dá dojet autem, třeba na sever Itálie nebo do Chorvatska. V Itálii s pejskem můžete na tzv. volné pláže (tedy ty neplacené). Mimochodem Itálie je k pejskům přívětivá i při zimních dovolených – vyrazte si s chlupáčem na zimu do hor a uvidíte, jak se mu to zalíbí. „Psí pláže“ najdete i v již zmíněném Chorvatsku.

U hotelů a penzionů u moře samozřejmě platí úplně stejná pravidla jako u cestování po České republice – seznamte se předem s okolím ubytovacího zařízení, zjistěte si, kam se dá v okolí zavítat s pejskem na dobré lokální jídlo, popřípadě si i ověřte, kde je nejbližší ordinace veterináře. U moře může pejska potrápit nepříjemné horko. Snažte se ho co nejvíce osvěžovat při koupání ve vodě, popřípadě, pokud je to možné, necestujte v největších vedrech uprostřed turistické sezóny.

Cestování s pejskem nemusí být v žádném případě noční můrou. Naopak. Pokud se dobře naplánuje, můžete si ho užít vy i váš mazlíček.

 

S pejskem na dovolenou
Vytvořeno18.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení