Šarpej

Kolik vrásek máš, tolikrát jsi šarpejem. Tihle psi si ze života vrásky rozhodně nedělají. Ze své podstaty je dominantní, je to Pan pes. Mnohokrát zváží, zda se mu vyplatí uposlechnout rozkaz nebo zda se na to raději vykašle. Přesto obliba tohoto starobylého plemene stále stoupá.

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

25 - 29

18 - 26

VÝŠKA (CM)

48 - 51

44 - 49

CELKOVÝ DOJEM

Neohrabaná konstituce obdélníkového formátu

Neohrabaná konstituce obdélníkového formátu

POVAHA

Lenivý, hrdý, nechápavý

Lenivá, hrdá, nechápavá

SRST

Krátká, štětinatá

Krátká, štětinatá

PRŮMĚRNÝ VĚK

12 let

12 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

náročný

náročná

NÁROČNOST NA POHYB

Středně náročný

Středně náročná

FCI

pinčové, knírači, plemena molossoidní

pinčové, knírači, plemena molossoidní

 

 

Původ

Plemeno vzniklo již před naším letopočtem v Číně a bylo dále izolovaně šlechtěno ve městě Dali. Jeho předci, ze kterého šarpej vznikl jsou dnes velkou neznámou, pravděpodobně stáli ale u zrodu někteří dogovití. Jejich původním účelem bylo hlídání a bojové využití, ale po zavedení daní ze psů jejich stav rapidně klesl a v Číně stanulo toto plemeno téměř na pokraji vyhynutí. Když se povedlo exportovat šarpeje do Ameriky, vyskytly se u jedinců problémy se zrakem, které se promítají i do většiny dnešních generací. Export do Evropy se podařil až po roce 1950.

 

Povaha

Šarpej miluje svou rodinu a je jí většinou zcela oddaný. Nikoho jiného ale příliš nerespektuje a neuznává. Obecně pomaleji chápe a má svůj svět, což je potřeba zohlednit i při výcviku. Nedokáže pochopit několik věcí najednou, a i naučené cviky provádí s jakousi prodlevou, než zváží, zda mu to za to stojí. Pokud se cítí v ohrožení nebo v ohrožení své rodiny, neváhá se i ohnat, přestože působí spíše nemotorným dojmem. Na svůj vzhled dokáže vyvinout neobyčejnou obratnost a rychlost. Pohyb má celkem rád, ale jen sám od sebe, nenechá se do ničeho nutit. Zároveň je to skvělý hlídač, je hrdý, sebevědomý a nezávislý.

Není vhodný k celoročnímu chovu venku, protože nemá dostačující podsadu.

 

Charakteristické rysy

Pro šarpeje je samozřejmě charakteristická jeho vrásčitá kůže, plná záhybů. Srst příliš nepelichá a je potřeba o ni pravidelně pečovat a při česání se pokusit kůži jakoby narovnat, aby se provětraly i všechny záhyby. Pokud je hygiena vrásek nedostatečná, může často u šarpejů docházet k zánětům a plísňovým kožním onemocněním. Specifickým znamením tohoto plemene je také černě namodralý jazyk, který mají společný s čau-čauem.

 

Vzhled

Konstituce šarpeje je čtvercového formátu.  Mají široké lícní kosti a široké čelo, čumák relativně krátký. Oči jsou malé a nevýrazné, uši rovněž malé, směřují dopředu. Krk i hřbet jsou silné a krátké. Ocas je vždy nesený zkroucený nad zádí. Nohy jsou dobře osvalené, mají mohutné kosti.

 

Krmení

Šarpej je obecně plemeno značně houževnaté a tvrdohlavé. Je docela možné, že z deseti značek granulí mu nebude chutnat ani jedna. Bývají značně rozmlsaní, ale není to pravidlem. Díky čistotě chovu, který se dlouhodobě realizoval pouze v Číně, se u plemene neprojevují žádné výraznější zdravotní problémy, kromě výše zmíněných možných problémů s očima a kůží.

 

Šarpej
Vytvořeno20.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení