Anglický setr

Anglický setr je skutečný psí džentlmen, který nejen, že je přátelský, milý a laskavý, ale také skvěle vypadá. Ačkoliv je to schopný lovecký pes, je dnes často chován jako domácí mazlíček nebo atraktivní výstavní pes.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

20–25

20–25

VÝŠKA (CM)

65–68

61–65

CELKOVÝ DOJEM

atraktivní, středně velký, štíhlý, ušlechtilý, elegantní, vysoko nesená hlava, energický

atraktivní, středně velká, štíhlá, ušlechtilá, elegantní, vysoko nesená hlava, energická

POVAHA

přátelský (i k dětem), dobromyslný, na lidi orientovaný, laskavý, aktivní, důvěřivý, citlivý, neagresivní

přátelská (i k dětem), dobromyslná, na lidi orientovaná, laskavá, aktivní, důvěřivá, citlivá, neagresivní

SRST

hedvábná, dlouhá, mírně zvlněná, tvoří praporce; zbarvení: černá/bílá (blue belton), oranžová/bílá (orange belton), citrónová/bílá (lemon belton), játrová/bílá (liver belton), trikolorní (černobílá s pálením nebo játrová/bílá s pálením), drobné skvrnky – tzv. tečkování

hedvábná, dlouhá, mírně zvlněná, tvoří praporce; zbarvení: černá/bílá (blue belton), oranžová/bílá (orange belton), citrónová/bílá (lemon belton), játrová/bílá (liver belton), trikolorní (černobílá s pálením nebo játrová/bílá s pálením), drobné skvrnky – tzv. tečkování

PRŮMĚRNÝ VĚK

12 let

12 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

inteligentní a učenlivý; výcvik by měl být vlídný a důsledný; na výcvik nenáročný – zvládnou ho i začátečníci; dobré lovecké schopnosti

inteligentní a učenlivá; výcvik by měl být vlídný a důsledný; na výcvik nenáročná – zvládnou ho i začátečníci; dobré lovecké schopnosti

NÁROČNOST NA POHYB

velmi aktivní, vyžadující fyzickou aktivitu – dlouhé procházky i volné pobíhání; uplatní se v agility i canicrossu

velmi aktivní, vyžadující fyzickou aktivitu – dlouhé procházky i volné pobíhání; uplatní se v agility i canicrossu

FCI

stavěcí psi (ohaři) – britští a irští stavěcí psi

stavěcí psi (ohaři) – britští a irští stavěcí psi

 

 

Základní charakteristika

 

Anglický setr bývá mnohdy označován jako „džentlmen pro džentlmeny“. Toto přízvisko si získal jak díky své velmi jemné povaze, tak díky elegantnímu a ušlechtilému zevnějšku.

 

Angličtí setři jsou velmi oddaní rodinní společníci, pro které je společnost jejich nejbližších životně důležitá. Neznamená to, že by majitelé setrů nesměli nikdy opustit dům, to v žádném případě. Pokud si však pořizujete anglického setra, musíte počítat s tím, že nejšťastnější bude, když se stane pevnou součástí vaší rodiny, stálým společníkem na výlety i jiné aktivity. Rozhodně to nejsou psi, kteří by byli šťastní sami ve venkovním kotci.

 

Jeho závislost na milovaném člověku není nijak v rozporu s jeho loveckým původem. Anglický setr byl šlechtěn, aby trávil většinu života se svým pánem – přes den s ním pracoval a v noci mu spal u nohou. Není to však pes, jenž by byl vycházel jen se svým pánem a k ostatním byl nedůvěřivý. Ba naopak. Anglický setr miluje společnost a dokáže se skvěle bavit s dětmi, které si s ním mohou bez obav rodičů donekonečna hrát. Tolerantní jsou i k malým dětem a jejich občas nevybíravému chování – i když doporučujeme, aby byly děti poučeny o tom, jak se k pejskovi chovat.

 

Angličtí setři jsou velmi aktivní psi, kteří milují pohyb, a dokonce ho kvůli fyzické kondici a stále čilé mysli potřebují. Ideální jsou dlouhé procházky. Nejraději se ale proběhnou jen tak volně bez vodítka. Ačkoliv jsou to psí atleti, nevadí jim ani život ve městě. Pokud jim majitel i při městském životním stylu dopřeje dostatek sportovního vyžití, jsou maximálně spokojení.

 

Vzhled

 

Angličtí setři jsou středně velcí psi velmi ušlechtilého vzezření. Ladná postava působí velmi elegantně i v pohybu. Každého na první pohled jistě zaujme vysoko nesená hlava, které dominují oválné hnědé oči s inteligentním a něžným výrazem.

 

Celé tělo kryje mírně zvlněná dlouhá hedvábná srst tvořící na zadní straně končetin praporce. Angličtí setři mohou být velmi rozličně zbarvení, od černobílé (tzv. blue belton) až po trikolorní.

 

Historie

 

Všechny ve Velké Británii chované setry spojuje společný původ ve starém dlouhosrstém ohaři, u kterého si chovatelé nijak nevšímali barevných odlišností. Nediferencovaný chov skončil kolem roku 1830, kdy postupně docházelo k ustalování jednotlivých plemen.

 

Označení „setr“ pravděpodobně pochází z anglického slova „set“, což znamená i „zafixovat“ nebo „ztuhnout“. Setrové byli cvičeni k tomu, aby nalezenou zvěř označili tím, že u ní strnule stáli a upřeně ji sledovali.

 

Výcvik a péče

 

Anglický setr je velmi inteligentní, učenlivý a snadno cvičitelný pes. Výcvik by měl být důsledný a za každých okolností laskavý. Hrubým donucováním chovatel ničeho nedocílí. Ideální je, pokud pán přistupuje k výcviku rozvážně a citlivě. Pro anglického setra je skvělou fyzickou aktivitou lovecký výcvik, k němuž byl prapůvodně šlechtěn. Ideální jsou i tzv. polní zkoušky, tedy lovecký trénink, při kterém nedochází k lovu zvěře.

 

Uplatní se i v agility, canicrossu, sportovní kynologii či dokonce canisterapii.

 

Co se týče péče o srst, je anglického setra třeba pravidelně kartáčovat. Kromě toho byste měli svému mazlíkovi pomoct i s péčí o chrup a drápky.

 

Krmení

 

Anglického setra je stejně jako každého jiného psa vhodné krmit kvalitním suchým krmivem dvakrát denně, popřípadě alternativními způsoby krmení – například BARFem. Druh a množství krmiva samozřejmě přizpůsobte aktivitě a věku psa. Pokud není anglický setr příliš aktivní, může mít sklony k nadváze.

 

Zdraví

 

Ačkoliv je anglický setr poměrně zdravým plemenem, jako všechna plemena se svěšenýma ušima i on může trpět na infekce uší. U některých se může objevit i hluchota. Vyskytnout se může i dysplazie kyčelního kloubu, loketní dysplazie, hypotyreóza či alergie.

 

 

Anglický setr
Vytvořeno20.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení