Border teriér sice vypadá na první pohled jako obyčejný „voříšek“, je to ale rodinný miláček, který vás naprosto dostane svojí láskyplností a oddaností. Zamilují si ho zejména aktivní pejskaři. Border teriér, jenž byl šlechtěný k tomu, aby dokázal za každého počasí zdolat dlouhé vzdálenosti v náročném terénu, se nezalekne ani vysokohorské túry!
Základní charakteristika
Border teriér byl chován především jako pracovní pes. Je silný, vytrvalý, ale protože nikdy nebyl šlechtěn k tomu, aby se stal výstavním šampiónem nebo salónním psíkem, může někomu připomínat obyčejného „voříška“. Dnes se však stále častěji stává rodinným společníkem. Má k tomu totiž naprosto skvělé předpoklady. Je přátelský, hravý, veselý, neagresivní. Jako parťáka do nepohody ho ocení především aktivní rodiny s dětmi.
Z loveckých teriérů patří v současné době k jedněm z nejoblíbenějších. Ač zůstává stále lovecky upotřebitelný, je ovladatelnější a méně vznětlivý než průměrní teriéři, což z něj dělá ideálního psího kámoše pro každého. Býval smečkovým honičem. V genech má tudíž zakořeněnou i větší snášenlivost k ostatním psům, což oceňují i pejskaři, kteří myslivosti neholdují. Border teriér je nekonfliktní, sporům se psy se spíše vyhýbá. Jen někteří jedinci mají tendence obhajovat svůj menší vzrůst před většími plemeny vzteklým štěkotem, ale jedná se jen o plané hrozby. Navíc to nelze říct obecně o všech border teriérech.
Border teriér si ale nezískává srdce pejskařů pouze svojí nekonfliktností. Je to především hravý a za všech okolností skvěle naladěný chlupáč, ze kterého energie přímo srší. Miluje svoji rodinu a kontakt s ní je pro něj smyslem života. Může se projevů náklonosti i domáhat – v takových případech by neměl být odbyt. Už pouhé pohlazení totiž ukojí jeho potřebu cítit vřelost lidské přízně. Border teriér má citlivou duši a touží být milován.
Border teriér je oblíbeným společníkem dětí. Je velmi hravý, čiperný a laskavý. Rád si s nimi hraje a děti zase s ním. Menší děti by měly být samozřejmě poučeny o tom, jak se k pejskovi chovat. Neurvalé dětské hry mohou border teriéra podráždit.
Vzhled
Border teriér není žádný velký pes, zato ale vyniká souměrnou a vyváženou konstitucí. Jeho průměrná hmotnost se pohybuje u psa v rozmezí 5,9 až 7,1 kg, u feny 5,1 až 6,4 kg. Na první pohled upoutá svým roztomilým rošťáckým výrazem a bystrým pohledem. Někdo říká, že se jeho hlava podobá hlavě vydry – to necháme na vás. Typické jsou i dopředu klopené uši. O veselé náladě border teriéra svědčí i vysoko nasazený a stále vesele vzhůru nesený ocas.
Pro border teriéra je asi nejtypičtějším znakem silná hustá a hrubá srst. Její přirozená neupravenost je pro milovníky tohoto zajímavého plemene velmi atraktivní. Zvláště ti, kteří s ním rádi vyrážejí do polí a lesů, si musí všimnout, jak krásně ladí odstíny psovy srsti s okolní přírodou.
Historie
Jak už název plemene napovídá, pochází border teriér z krásné divoké krajiny na pomezí Anglie a Skotska. Tento kraj je dodnes znám svojí nespoutaností a přirozenou krásou. V minulosti se jednalo o poměrně drsný kraj. Místní museli zápasit s rozmary počasí i náročným terénem. Border teriér jim pomáhal v likvidaci škodné. Největší hrozbu představovaly lišky. Tento rozkošný pracovní pes byl proto odedávna šlechtěn k tomu, aby dokázal následovat koně v náročném terénu a pak se byl schopen vrhnout do liščí nory. Kromě příhodné velikosti bylo třeba, aby byl nebojácný, lišky v noře se nezalekl a dokázal se s ní případně pustit i do bitky. Border teriér byl přesně takový, jakého ho lovci chtěli mít. I navzdory menšími vzrůstu vynikal hbitostí a houževnatostí, díky které následoval koně na dlouhé vzdálenosti i ve velmi náročném terénu, a když přišlo na věc, odhalil svoji bojovnou duši.
Border teriéři mají dodnes silné lovecké pudy, které jim velí pronásledovat zvěř – na pozoru by měli být i domácí mazlíčci, jako jsou potkani, fretky, morčata nebo ptáci. I když se vám podaří border teriéra na tyto kamarády zvyknout, rozhodně je nenechávejte spolu o samotě. Nemuselo by to dopadnout dobře.
Výcvik a péče
Co se týče výcviku, potřebuje border teriér především důsledné vedení. Raná socializace v útlém štěněcím věku je samozřejmostí. Border teriér si musí zvykat na všechny členy domácnosti včetně ostatních psů, popřípadě jiných mazlíčků. Ačkoliv je velmi inteligentní a učenlivý, výcvik nemusí být nejjednodušší. Stejně jako všichni teriéři, kteří byli šlechtění k norování, je i border teriér poměrně samostatný pes, který se umí sám rozhodnout. V noře, kde neslyšel povely pána, bylo právě takové chování důležité. U border teriéra, který je spíše domácím mazlíkem, se proto může stát, že mu každý povel nebude právě po chuti. Je však nutné podotknout, že je poměrně přizpůsobivý a ne až tak umíněný jako ostatní teriéři.
Border teriér je také bystrý a činorodý. Potřebuje se vybít fyzicky i psychicky. Proto je pro něj výcvik radostí. Zvláště si užívá, když se ho jeho páníček rozhodne cvičit v oblíbených psích sportech, jako je například agility nebo flyball. Je velmi nadaným sportovcem, který při dobrém vedení exceluje na každém sportovišti. Miluje rovněž dlouhé procházky. Je skvělým společníkem pro vášnivé turisty. V genech má schopnost zdolávat i náročné terény. Nebude se proto bránit ani dlouhým náročným túrám. Border teriér není pes pro někoho, kdo si pro psího kamaráda nemůže vyčlenit příliš času. Jak výcvik, tak procházky jsou časově náročné.
Co se týče péče o srst, není border teriér nijak náročný. Bahno ani hlína na jeho hrubé srsti skoro neulpívají. Stačí ho jen pravidelně vyčesávat a minimálně jednou za půl roku ho vzít na trimování. Jako u každého hafana, je i u border teriéra nutné pečovat o psův chrup. Ulpívající zubní plak se může rychle změnit v zubní kámen a ten může dále působit v dutině ústní řadu nepříjemných problémů. Už od štěněcího věku je proto vhodné psa zvykat na pravidelné čištění zubů.
Krmení
Border teriéra doporučujeme krmit dvakrát denně kvalitním suchým krmivem. Jeho druh závisí samozřejmě na věku psa a na úrovni jeho aktivity. Pokud se se svým teriérem věnujete pravidelně psím sportům nebo jiným fyzicky náročnějším aktivitám, měl by být krmen energeticky bohatším krmivem. Stejně jako u lidí se i u psů vyplatí investovat do kvalitního jídelníčku. Granule nebo konzervy s vysokým podílem masa jsou ideální.
Zdraví
Border teriér patří mezi zdravá plemena. Je odolný a houževnatý. V menší míře se u něj samozřejmě mohou vyskytnout některé dědičné nemoci, například dysplazie kyčelního kloubu, luxace pately či různá srdeční onemocnění.