Český fousek

Českého fouska si zamilujete na první pohled, tento rozčepýřený dobrák s bystrým, ale laskavým pohledem je totiž skvělý rodinný společník, přítulný mazel a oddaný přítel. Ke štěstí mu stačí pravidelný pohyb a častý kontakt s milovanými lidmi, na které je velmi úzce citově vázán. Jedná se o jedno z nejstarších českých plemen – rozhodně máme být, na co hrdí!

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

28–34

22–28

VÝŠKA (CM)

60–66

58–62

CELKOVÝ DOJEM

středně velký, silný, houževnatý, odolný, energický, aktivní, čilý

středně velká, silná, houževnatá, odolná, energická, aktivní, čilá

POVAHA

laskavý, dobrácký, přítulný, vázaný na rodinu, vyrovnaný, inteligentní, snadno ovladatelný, pracovitý, zcela neagresivní; snáší se dobře s dětmi i ostatními zvířaty v domácnosti; platí na něj pozitivní přístup a jemné zacházení

laskavá, dobrácká, přítulná, vázaná na rodinu, vyrovnaná, inteligentní, snadno ovladatelná, pracovitá, zcela neagresivní; snáší se dobře s dětmi i ostatními zvířaty v domácnosti; platí na ni pozitivní přístup a jemné zacházení

SRST

tři druhy osrstění: jemná a hustá podsada, hrubé, tvrdé a k tělu přiléhající pesíky dlouhé 3 až 4 cm, tvrdé a rovné vlníky dlouhé 5 až 7 cm; na hlavě typické vousy a trčící obočí; zbarvení: tmavý bělouš s plotnami či bez, hnědák s bílými znaky na hrudi a dolní části končetin, hnědák beze znaků

tři druhy osrstění: jemná a hustá podsada, hrubé, tvrdé a k tělu přiléhající pesíky dlouhé 3 až 4 cm, tvrdé a rovné vlníky dlouhé 5 až 7 cm; na hlavě typické vousy a trčící obočí; zbarvení: tmavý bělouš s plotnami či bez, hnědák s bílými znaky na hrudi a dolní části končetin, hnědák beze znaků

PRŮMĚRNÝ VĚK

12–13 let

12–13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

snadno ovladatelný, inteligentní, učenlivý, vhodný i pro začátečníky; minimum výcviku je trénink základní poslušnosti; nutné potlačit lovecký pud (pokud nebude využíván k lovu)

snadno ovladatelný, inteligentní, učenlivý, vhodný i pro začátečníky; minimum výcviku je trénink základní poslušnosti; nutné potlačit lovecký pud (pokud nebude využíván k lovu)

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní, vytrvalý, miluje procházky v přírodě, lovecký instinkt; potřebuje aktivitu; není vhodný pro neaktivní jedince; uplatní se v psích sportech

aktivní, vytrvalý, miluje procházky v přírodě, lovecký instinkt; potřebuje aktivitu; není vhodný pro neaktivní jedince; uplatní se v psích sportech

FCI

ohaři – kontinentální ohaři hrubosrstí, typu grifona

ohaři – kontinentální ohaři hrubosrstí, typu grifona

 

 

Základní charakteristika

 

Český fousek byl původně šlechtěn jako pracovní pes, který zastane těžkou práci na poli, v lese i ve vodě. Je to skvělý lovec, ale v dnešní době ho stále častěji vídáme jako rodinného mazlíčka. A proč ne? Pokud mu majitelé dopřejí to, co ke svému štěstí potřebuje – to znamená dostatek pohybu – bude šťastný i u rodinného krbu.

 

Skvělého společníka z českého fouska dělá především jeho vlídná a vyrovnaná povaha. Je zcela neagresivní. Dobře vychází s lidmi i se zvířaty. I k dětem se chová velmi přátelsky. Je laskavý a přítulný, platí na něj jemnézacházení. Je velmi snadno ovladatelný a rychle se učí. Příkré a hrubé zacházení vlastně ani není třeba. Je závislý na svých lidech, které oddaně miluje. Je energický a má stále dobrou náladu.

 

Český fousek je velmi houževnatý a otužilý pes. Lze ho chovat celoročně venku, i když pohodlným gaučem nebo pelíškem v teple rozhodně nepohrdne. Pokud se ho rozhodnete chovat ve venkovním kotci, není vhodné ho tam nechávat dlouho samotného. Fousek potřebuje kontakt s rodinou. Nejvíce si užije života na venkově nebo malém městě. Je to nadšený sportovec vyžadující patřičnou dávku pohybu. Dlouhé procházky přírodou jsou jeho velkou vášní.

 

Vzhled

 

Český fousek je středně velký ohař téměř čtvercového rámce. Na první pohled působí silně a houževnatě. Na poměrně úzké a dlouhé hlavě upoutají mandlové tmavě jantarové nebo ořechově hnědé oči s dobráckým pohledem zasazené hluboko do očních jamek. Vysoko nasazené uši dosahují do dvou třetin lící, přiléhají k hlavě. Středně dlouhý krk přechází v široký hrudník. Celé tělo je dobře osvaleno.

 

Jeho typickým znakem je hrubé osrstění skládající se ze tří druhů srsti. První vrstvu tvoří jemná a hustá podsada, která brání tělo psa před vlhkostí. Český fousek je pracovní pes zvyklý pracovat i v náročném prostředí a vodě, proto je tato funkce podsady klíčová. Dále má 3 až 4 cm dlouhé hrubé a tvrdé pesíky přiléhající k tělu a konečně i 5 až 7 cm dlouhé výrazně tvrdé a rovné vlníky, které jsou výrazné zejména na hrudi, hřbetě, slabinách a lopatkách.

 

Na hlavě nemá stejnou srst jako na zbytku těla. Spodní stranu lící a pysky kryje delší a jemnější srst tvořící typické vousy. Nad očima tvoří srst zase trčící obočí. Čelo, temeno a líce kryje kratší tvrdá srst. Na uších je srst rovněž kratší, ale jemnější a přiléhavá.

 

Co se týče zbarvení, jsou dle standardu přípustné tři varianty – tmavý bělouš s plotnami či bez nich, hnědák s bíle prokvetlými znaky na hrudi a na dolní části končetin, hnědák beze znaků.

 

Historie

 

Český fousek je jedno z našich nejstarších plemen. Písemné zmínky o českém ohaři pochází již z roku 1348 – jednalo se konkrétně o zápis o tom, že Karel IV., jenž měl rovněž svoji smečku, daroval „tři psy honné“ markraběti braniborskému. Lov se psy se v českém prostředí tehdy teprve zabydloval, ale vzhledem k jeho vysoké úrovni na evropských dvorech byla i česká šlechta nucena tento trend dohnat. Lovečtí psi se do Čech dostali s Janem Lucemburským, otcem Karla IV. Za tohoto panovníka se však ještě využívali jako stavěči, nikoliv jako psi honící. Český fousek tak patří k nejstarším evropským hrubosrstým ohařům. První oficiální standard pochází z roku 1882, tehdy byla rovněž založena první česká plemenná kniha loveckých psů – a český fousek v ní už byl.

 

Český fousek zažíval své období velké slávy před první světovou válkou. Tehdy býval nejrozšířenějším hrubosrstým ohařem u nás. První světová válka však jeho chov těžce poznamenala a plemeno takřka zaniklo. Později bylo však několik původních jedinců použito pro jeho regeneraci. Tímto způsobem byl vyšlechtěn český fousek tak, jak ho známe dnes. V České republice a na Slovensku se drží na druhé příčce v oblíbenosti mezi loveckými psy. Mezinárodní kynologickou federací byl uznán v roce 1964 – anglicky se označuje jako „Bohemian wire-haired Pointing griffon“.

 

Výcvik a péče

 

Český fousek je velmi snadno ovladatelný, takže jeho výcvik zvládne i začátečník. Základem výchovy je zvládnout fouskův lovecký pud. Ačkoliv se dobře snáší i s ostatními zvířaty, rychlý pohyb čehokoliv živého v něm probudí touhu pronásledovat kořist. Kočky by se rozhodně měly mít na pozoru. S tou, na kterou je zvyklý z domova, se možná snese, ale to rozhodně neplatí o kočkách cizích.

 

Majitel českého fouska by měl svému psu ukázat od první chvíle, kdo je v rodinné smečce pánem. S výcvikemzákladníposlušnosti začněte klidně od osmi týdnů věku štěněte. Když český fousek pozná autoritu, je soužití s ním bezproblémové. Také je ale důležité se mu postarat o dostatek aktivity. Fousek s nevybitou energií může působit neposlušně, i destruktivně.

 

Nic to však nemění na tom, že je český fousek velmi inteligentní a snadno vychovatelný. Je chápavý a snadno se přizpůsobí tomu, co po něm chcete. Pozitivní přístup je základ. Zbytečně svého mazlíka neokřikujte – on moc dobře ví, co mu chcete říct. Český fousek nadšeně aportuje a cizí mu nejsou ani jiné sporty.

 

Co se týče péče o srst, může se nadšený chovatel českého fouska jedině radovat – psova srst je takřka bezúdržbová. Stačí ji jen občas vykartáčovat, případně umýt. Je rovněž třeba ji pravidelně trimovat – jak často, závisí na kvalitě srsti konkrétního jedince.

 

Krmení

 

Pro české fousky, stejně jako pro všechny ostatní pejsky, doporučujeme především krmivo kvalitní. Klasickým doporučením je přitom prémiové či superprémiové suché krmivo rozdělené do dvou dávek – dávku samozřejmě přizpůsobte tomu, jak je váš mazlík starý a aktivní. Český fousek bývá obvykle velmi aktivním hafanem. Měl by tomu odpovídat jeho jídelníček. Vybírejte krmivo s vyšší energetickou hodnotou pro aktivní či pracovní psy.

 

Zdraví

 

Český fousek patří mezi zdravá a odolná plemena, která hned tak něco neporazí. Z obvyklých nemocí se u něj může objevit dysplazie kyčelního kloubu nebo šedý zákal. Jedinou vadou, která je pro českého fouska typická, je tzv. lysivost. Jedná se o vrozenou chorobu projevující se částečnou nebo úplnou ztrátou srsti.

 

 

 

Český fousek
Vytvořeno16.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení