Perex: Coton de Tuléar je známý jako „psí terapeut“, pokud chcete ušetřit za psychologa a místo toho se těšit z přítomnosti chundelatého bílého rošťáka, je pro vás cotonek ten pravý. Jeho nadýchaná bílá srst je měkká a hebounká jako chmýří. Bystrý a inteligentní pohled ale svědčí o tom, že cotonek není jen tak nějaký fešák, ale i moc chytrý pejsek.
Základní charakteristika
Coton de Tuléar je mezi pejskaři ceněn zejména pro svoji výjimečnou povahu. Je známý jako skvělý lék na deprese a špatnou náladu. Tento chundelatý pejsek zcela oddaně miluje lidi a odloučení mu působí muka. Pokud si ho chcete pořídit, ani nepomyslete na to, že byste ho nechali spát venku v kotci. Cotonek je chlupáč, který musí žít celý rok v bytě nebo domě s těmi, které miluje. Nebojte se, jeho srst nelíná a pejsek zbytečně neštěká. I když máte v bytovce nevrlé sousedy, cotonek je štěkotem trápit nebude. Možná si ho i zamilují – tak láskyplného pejska totiž dozajista ještě nepotkali.
Pro potěchu svého pána se cotonek promění i ve veselého šášu. Rád předvádí zábavné kousky, dokud to jeho publikum baví. Snadno se cvičí a krom základní poslušnosti bez problému zvládne i cviky ne až tak praktické – třeba chůzi na zadních.
I přes to, že působí spíše jako salónní psík, miluje Coton de Tuléar procházky. Je vytrvalý a houževnatý. Není ale přemrštěně aktivní a na svého pána neklade, co se týče fyzické zátěže, žádné velké nároky. Přizpůsobí se úplně všem. Rád bude dělat společnost seniorům, pokud se ale dostane k aktivnímu chovateli, v mžiku se promění ve sportovce a nadšeně si osvojí cviky agility nebo dogdancing.
Vzhled
Co se týče vzhledu, je pro cotonka charakteristická zejména jeho bílá dlouhá a hebce jemná srst, která jeho malému křehkému tělíčku dodává na majestátnosti. I přes to, že je to opravdu chlupáč, se jeho chovu v bytě nemusíte obávat. Nelíná, jeho srst má navíc samočistící schopnost, nemusí se dokonce ani stříhat.
Svěřte se mu se svými strastmi i nezdary a jediný pohled do jeho velkých kulatých a tmavých očí s bystrým inteligentním výrazem vás okamžitě přesvědčí, že všechno bude brzy dobré.
Historie
Pejsci plemene Coton de Tuléar mají svůj původ na Madagaskaru, kde jsou dodnes považováni za národní plemeno. Není zcela jasné, jak se cotonci na Madagaskar dostali. Kolují legendy i ne zcela osvědčené teorie. Jedna ze starých povídaček praví, že kolem roku 1500 na Madagaskaru ztroskotala loď, přičemž jedinými přeživšími byl párek bílých pejsků. Ti doplavali až na jih ostrova do blízkosti města Tuléar. Začali zde žít, množit se a stali se prapředky dnešních cotonků. Kdo ví – možná je to pravda. Střízlivější teorie říkají, že se cotonci dostali na ostrov s francouzskými vojáky, obchodníky z Evropy nebo jako kořist na pirátských lodích. Nicméně je jasné, že madagaskarský přístav Tuléar musel v historii chlupáčů sehrát nějakou roli. Označení „coton“ se do názvu plemene dostalo díky tomu, že domorodcům připomínal chomáčky bavlníku.
Psi plemene Coton de Tuléar byli zprvu chováni jako společníci královské rodiny a bohatých měšťanů. Chudí je chovat nesměli. Brzy se ale stali oblíbenými mazlíčky ve Francii, prvním místě, kam se z Madagaskaru rozšířili, i po celém světě.
Výcvik a péče
Výcvik cotonka zvládne i úplný začátečník. Coton de Tuléar je maximálně poslušný. Výcvik základní poslušnosti zvládá zcela bez problémů. Ideální je pozitivní přístup – chválou rozhodně nešetřete, cotonek si ji zaslouží. Ochotně se nechá trénovat i v psích sportech, jako je dogdancing nebo agility. Díky své přívětivé, jemné a láskyplné povaze je rovněž ideálním adeptem na canisterapii. Zapomeňte však na to, že byste z cotonka vychovali hlídače. Jako rozený milovník lidí každou i tu nevítanou návštěvu srdečně přivítá.
Na první pohled se může zdát, že péče o cotonkovu srst nebude žádný med. Je to ale právě naopak. Zvláštní péči vyžaduje dlouhá hebká srst pouze ve štěněcím věku. Jakmile kolem 7 až 15 měsíců srst vyzraje, stačí ji pouze pravidelně kartáčovat a česat, aby se nezacuchávala. Protože má Coton de Tuléar rád procházky, a to za každého počasí, možná ho bude někdy potřeba vykoupat.
Krmení
Cotonka krmte dvakrát denně kvalitním suchým krmivem pro malá plemena. Druh krmiva závisí samozřejmě na věku psa a na úrovni jeho aktivity. Díky tomu, že toho Coton de Tuléar nesní tolik jako větší plemena, není ani jeho krmení tak ekonomicky náročné – o důvod víc investovat do té nejvyšší kvality. Pro štěně vybírejte speciální krmivo pro štěňata malých plemen.
Zdraví
Ve prospěch cotonka hraje i to, že je to poměrně zdravé a nepřešlechtěné plemeno, které se bez větších zdravotních problémů dožívá i vysokého věku. Jako u jiných plemen se i u něj může vyskytnout luxace pately, dysplazie kyčelního kloubu nebo progresivní retinální atrofie, ale není to typický psí pacient.