Coton de Tuléar

Perex: Coton de Tuléar je známý jako „psí terapeut“, pokud chcete ušetřit za psychologa a místo toho se těšit z přítomnosti chundelatého bílého rošťáka, je pro vás cotonek ten pravý. Jeho nadýchaná bílá srst je měkká a hebounká jako chmýří. Bystrý a inteligentní pohled ale svědčí o tom, že cotonek není jen tak nějaký fešák, ale i moc chytrý pejsek.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

4–6

3,5–5

VÝŠKA (CM)

26–28

23–25

CELKOVÝ DOJEM

malý, s dlouhou bílou srstí, kulaté tmavé oči, inteligentní výraz, kohoutková výška : celková délka těla = 2 : 3; délka hlavy : délka těla = 2 : 5; délka lebky : délka tlamy = 9 : 5

malá, s dlouhou bílou srstí, kulaté tmavé oči, inteligentní výraz, kohoutková výška : celková délka těla = 2 : 3; délka hlavy : délka těla = 2 : 5; délka lebky : délka tlamy = 9 : 5

POVAHA

společenský, veselý, vyrovnaný, neagresivní, přívětivý k ostatním psům a lidem, přizpůsobivý, snadno ovladatelný, citlivý; nesnáší odloučení a samotu; miluje lidi

společenská, veselá, vyrovnaná, neagresivní, přívětivá k ostatním psům a lidem, přizpůsobivá, snadno ovladatelná, citlivá; nesnáší odloučení a samotu; miluje lidi

SRST

jemná, hebká, nadýchaná jako chmýří, hustá, bohatá; zbarvení: základní je bílé, stopy světle šedé nebo nádech plavé na uších

jemná, hebká, nadýchaná jako chmýří, hustá, bohatá; zbarvení: základní je bílé, stopy světle šedé nebo nádech plavé na uších

PRŮMĚRNÝ VĚK

14–15 let

14–15 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

inteligentní, absolutně nenáročný, snadno ovladatelný; zvládá výcvik základní poslušnosti i psí sporty – agility a dogdancing; výcvik musí být veden pozitivní metodami

inteligentní, absolutně nenáročná, snadno ovladatelná; zvládá výcvik základní poslušnosti i psí sporty – agility a dogdancing; výcvik musí být veden pozitivní metodami

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný, ne příliš temperamentní; má rád dlouhé procházky, ale přizpůsobí se svému pánovi

nenáročná, ne příliš temperamentní; má ráda dlouhé procházky, ale přizpůsobí se svému pánovi

FCI

společenští psi a psi pro doprovod – Coton de Tuléar

společenští psi a psi pro doprovod – Coton de Tuléar

 

 

Základní charakteristika

 

Coton de Tuléar je mezi pejskaři ceněn zejména pro svoji výjimečnou povahu. Je známý jako skvělý lék na deprese a špatnou náladu. Tento chundelatý pejsek zcela oddaně miluje lidi a odloučení mu působí muka. Pokud si ho chcete pořídit, ani nepomyslete na to, že byste ho nechali spát venku v kotci. Cotonek je chlupáč, který musí žít celý rok v bytě nebo domě s těmi, které miluje. Nebojte se, jeho srst nelíná a pejsek zbytečně neštěká. I když máte v bytovce nevrlé sousedy, cotonek je štěkotem trápit nebude. Možná si ho i zamilují – tak láskyplného pejska totiž dozajista ještě nepotkali.

 

Pro potěchu svého pána se cotonek promění i ve veselého šášu. Rád předvádí zábavné kousky, dokud to jeho publikum baví. Snadno se cvičí a krom základní poslušnosti bez problému zvládne i cviky ne až tak praktické – třeba chůzi na zadních.

 

I přes to, že působí spíše jako salónní psík, miluje Coton de Tuléar procházky. Je vytrvalý a houževnatý. Není ale přemrštěně aktivní a na svého pána neklade, co se týče fyzické zátěže, žádné velké nároky. Přizpůsobí se úplně všem. Rád bude dělat společnost seniorům, pokud se ale dostane k aktivnímu chovateli, v mžiku se promění ve sportovce a nadšeně si osvojí cviky agility nebo dogdancing.

 

Vzhled

 

Co se týče vzhledu, je pro cotonka charakteristická zejména jeho bílá dlouhá a hebce jemná srst, která jeho malému křehkému tělíčku dodává na majestátnosti. I přes to, že je to opravdu chlupáč, se jeho chovu v bytě nemusíte obávat. Nelíná, jeho srst má navíc samočistící schopnost, nemusí se dokonce ani stříhat.

 

Svěřte se mu se svými strastmi i nezdary a jediný pohled do jeho velkých kulatých a tmavých očí s bystrým inteligentním výrazem vás okamžitě přesvědčí, že všechno bude brzy dobré.

 

Historie

 

Pejsci plemene Coton de Tuléar mají svůj původ na Madagaskaru, kde jsou dodnes považováni za národní plemeno. Není zcela jasné, jak se cotonci na Madagaskar dostali. Kolují legendy i ne zcela osvědčené teorie. Jedna ze starých povídaček praví, že kolem roku 1500 na Madagaskaru ztroskotala loď, přičemž jedinými přeživšími byl párek bílých pejsků. Ti doplavali až na jih ostrova do blízkosti města Tuléar. Začali zde žít, množit se a stali se prapředky dnešních cotonků. Kdo ví – možná je to pravda. Střízlivější teorie říkají, že se cotonci dostali na ostrov s francouzskými vojáky, obchodníky z Evropy nebo jako kořist na pirátských lodích. Nicméně je jasné, že madagaskarský přístav Tuléar musel v historii chlupáčů sehrát nějakou roli. Označení „coton“ se do názvu plemene dostalo díky tomu, že domorodcům připomínal chomáčky bavlníku.

 

Psi plemene Coton de Tuléar byli zprvu chováni jako společníci královské rodiny a bohatých měšťanů. Chudí je chovat nesměli. Brzy se ale stali oblíbenými mazlíčky ve Francii, prvním místě, kam se z Madagaskaru rozšířili, i po celém světě.

 

Výcvik a péče

 

Výcvik cotonka zvládne i úplný začátečník. Coton de Tuléar je maximálně poslušný. Výcvik základní poslušnosti zvládá zcela bez problémů. Ideální je pozitivní přístup – chválou rozhodně nešetřete, cotonek si ji zaslouží. Ochotně se nechá trénovat i v psích sportech, jako je dogdancing nebo agility. Díky své přívětivé, jemné a láskyplné povaze je rovněž ideálním adeptem na canisterapii. Zapomeňte však na to, že byste z cotonka vychovali hlídače. Jako rozený milovník lidí každou i tu nevítanou návštěvu srdečně přivítá.

 

Na první pohled se může zdát, že péče o cotonkovu srst nebude žádný med. Je to ale právě naopak. Zvláštní péči vyžaduje dlouhá hebká srst pouze ve štěněcím věku. Jakmile kolem 7 až 15 měsíců srst vyzraje, stačí ji pouze pravidelně kartáčovat a česat, aby se nezacuchávala. Protože má Coton de Tuléar rád procházky, a to za každého počasí, možná ho bude někdy potřeba vykoupat.

 

Krmení

 

Cotonka krmte dvakrát denně kvalitním suchým krmivem pro malá plemena. Druh krmiva závisí samozřejmě na věku psa a na úrovni jeho aktivity. Díky tomu, že toho Coton de Tuléar nesní tolik jako větší plemena, není ani jeho krmení tak ekonomicky náročné – o důvod víc investovat do té nejvyšší kvality. Pro štěně vybírejte speciální krmivo pro štěňata malých plemen.

 

Zdraví

 

Ve prospěch cotonka hraje i to, že je to poměrně zdravé a nepřešlechtěné plemeno, které se bez větších zdravotních problémů dožívá i vysokého věku. Jako u jiných plemen se i u něj může vyskytnout luxace pately, dysplazie kyčelního kloubu nebo progresivní retinální atrofie, ale není to typický psí pacient.

 

 

Coton de Tuléar
Vytvořeno16.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení