Dysplazie kyčelního kloubu – Štěně nepřekrmujte a hýčkejte ho v teple!

Dysplazie kyčelního kloubu je strašákem všech majitelů velkých plemen psů. Všechna štěňata se ale rodí se zdravými klouby. Rozvoji nemoci lze předejít!

Milujete velké psy a chcete si jednoho také pořídit? Děsí vás ale strašák v podobě rizika dysplazie kyčelního kloubu? Nebojte se – všemu lze úspěšně předejít! Základem prevence je informovanost pejskaře. Dysplazie kyčelního kloubu je jedním z nejčastějších ortopedických onemocnění, které postihuje především pejsky velkých a obřích plemen, nejčastěji se s ní setkáváme právě u německých ovčáků, retrívrů, rotvajlerů, bernských salašnických psů, irských setrů, boxerů a novofundlandských psů. Nevyhýbá se ale ani středním plemenům – často postihuje pudly, kokršpaněly a border kolie.

Co je vlastně dysplazie kyčelního kloubu?

Nejdřív si řekněme, jak taková dysplazie vlastně vypadá. Začněme u kyčelního kloubu. Ten je tvořen jamkou a hlavicí stehenní kosti. Hlavici v jamce drží kapitální vaz, který brání „vyskakování“ hlavice z jamky v bočním směru. Kolem kyčelního kloubu samotného je pak těsné pouzdro naplněné tekutinou. Kloub má pro pejska dvě základní funkce – nese jeho tělo a umožňuje pohyb. Na kyčelní kloub je vyvíjena mimořádně velká síla zejména při skoku nebo rychlém startu. K dysplazii dochází, když zátěž v podobě tělesné hmotnosti pejska způsobí dislokaci hlavice, čímž se zvýší síla působící na okraj jamky kloubu. Postupně dochází k nepřirozenému vývoji kloubu.

Štěňata mají klouby zdravé

Jedná se o vývojové onemocnění. To znamená, že náš pejsek se narodí se zdravými klouby, ale dysplazie se projeví až v průběhu života – a to už v průběhu prvních dvou měsíců. Pokud dojde v tomto období k uvolnění vazu, což způsobí, že se hlavice kloubu nepřirozeně vychýlí do boku, začnou se plošky kloubu nezdravě obrušovat. Tělo psa se snaží si samo pomoct, a tak tvoří různé kostěnné výrůstky. Tím si ale nijak nepomůže, naopak dochází k dalšímu poškození kloubu.

A teď úplně laicky! Zdravý kyčelní kloub, s nímž se štěně narodí, je uzpůsoben je k tomu, aby se pohyboval jen krouživým pohybem. Kloub postižený dysplazií se pohybuje i do boku a tím se ničí.

To, že se jedná o onemocnění, které se rozvine během života psa, neznamená, že by na něm neměly podíl geny. Ba právě naopak. U dysplazie je dědičnost prokázaná. Kromě genetické informace mají ale na rozvoj vliv i další faktory, typicky rychlost růstu, výživa nebo hormony.

Na vznik dysplazie má vliv rychlost růstu i výživa

U štěňat větších a obřích plemen je zejména důležité dbát na tělesnou hmotnost při růstu. Bylo prokázáno, že vyšší hmotnost štěňat má spojitost s rozvojem dysplazie kyčelního kloubu. Za maximálně důležité je přitom považováno období do 4,5 měsíců věku. V této době dochází k abnormálnímu vývoji kostí a kloubů, které jsou extrémně zatěžovány.

Pozor na příliš energií nabitý jídelníček a moc pohybu!

Jídelníček štěňat je při vývoji klíčový. Pozor na nadbytek energie a vápníku a nedostatek bílkovin. Tato kombinace je u štěňat plemen náchylných na dysplazii kritická.

 

 

Raději než proběhnout vezměte štěně proplavat

Dávejte si pozor na nadměrný pohyb! Ačkoliv jste si pořídili hafana, aby s vámi běhal, doprovázel vás na túrách a při jízdě na kole, u štěňat větších a obřích plemen je lepší s těmito aktivitami počkat, až bude pejskům alespoň šest měsíců. Pokud je to možné, berte štěně proběhnout na louku nebo jakékoliv jiné místo, kde bude pejsek běhat na „měkkém“ podkladu. Asfaltová silnice tedy není to nejlepší. Odborníci se shodují na tom, že top pohybem je pro tato štěňata plavání. Opět si to tedy laicky shrňme – dopřejte štěněti takový pohyb, jaký je doporučován člověku s nadváhou.

Ptáte se, jak u svého pejska poznáte, že trpí na dysplazii kyčelního kloubu?

-          obtížné vstávání – typicky to vypadá tak, že když se zvedne, je pár prvních kroků strnulých
-          potíže při chůzi do schodů
-          zhoršení problémů s chůzí ve vlhku a zimě
-          při sezení vytáčí bolavou nohu do strany

Základem prevence je především informovanost pejskaře. Zjistěte si o plemenu pejska, kterého si chcete pořídit maximum informací, a když zjistíte, že je náchylné na dysplazii kyčelního kloubu, vyptejte se v chovné stanici na výskyt tohoto onemocnění v rodokmenu štěněte. Psi s tímto postižením by se měli z chovu vyřazovat, ale kdo se nezeptá… znáte to. Samotné onemocnění dědičné není, dědí se pouze náchylnost k jeho rozvoji. Štěňata se rodí zdravá a je na vás, respektive i na tom, od koho štěně kupujete, aby měla zdravý start do života. Pokud víte, že by se u vašeho mazlíka mohlo onemocnění rozvinout, můžete udělat, co je ve vašich silách, abyste tomu předešli.

Jak pomocí výživy předejít dysplazii kyčelního kloubu?

Jak už bylo řečeno dříve, má pro pejska s náchylností k dysplazii klíčový vliv výživa. Krmení by mělo mít omezené množství energie, zejména tuku – krmiva by měla obsahovat cca 17 % tuku. Naopak by měla obsahovat dostatek bílkovin – asi 28 až 30 %. Nepřehánějte to s vápníkem. Štěněti raději kupte pořádné a kvalitní superprémiové krmivo a nepřidávejte mu žádné vitamíny ani minerály.

Takže to shrňme – krmte své štěňátko vysoce kvalitním superprémiovým krmivem a nic nepřidávejte! Výjimkou je samozřejmě jen doplněk stravy na doporučení veterináře.

Další tipy při péči o štěně náchylné na dysplazii


-          nepřekrmujte – neplatí, že čím je štěně buclatější, tím je pečlivější chovatel. Naopak.
-          hlavně v teple! – jak už bylo řečeno, pejsci, kteří již na dysplazii trpí, mají větší trápení, když je venku vlhko a zima. Proto, pokud je to možné, odchovejte štěně doma. Ani zateplené boudy nezabrání tomu, aby malý pejsek neprochladl.
-          omezte fyzickou aktivitu – zbytečně psa neberte na několikakilometrové vycházky, snažte se zabránit tomu, aby se bezhlavě honil s druhým psem po louce, skákal v ohradě na zadních. Na druhou stranu mu přiměřené množství pohybu dopřejte – musí budovat svalovou hmotu, aby byl kloub pěkně fixován. Odborníci jako nejlepší formu pohybu doporučují plavání.
-          chondroprotektiva – s veterinářem či majitelem chovné stanice, ze které si psa kupujete, zkuste konzultovat, zda by pejskovi doporučili dodávat chondroprotektiva, například kolagen.

 

 

Při léčbě dysplazie kyčelního kloubu máte hned několik možností

U plemen, u kterých hrozí riziko rozvoje dysplazie kloubu, se v poslední době poměrně často využívá tzv. časná diagnostika. Štěňata jsou vyšetřena ve věku 3 až 4 měsíců. Štěně v narkóze veterinář „prohmatáním“ ortopedicky vyšetří, následně pořídí speciální rentgenový snímek. Po celou dobu s nohama štěněte manipuluje dle předepsaného schématu. Pokud se tato diagnostika provede do 4 měsíců, může štěně podstoupit speciální šetrný zákrok, tzv. juvenilní pubickou symfyziodézu, při které je cíleně zastaven růst v oblasti pánve.

Pokud vhodnou dobu pro zmíněný zákrok prošvihnete, máte se štěnětem ještě jednu možnost, a to tzv. trojitou osteotomii pánve, která je zákrokem o poznání vážnějším. Vyžaduje zručnost operatéra a náročná je i pro pacienta. Poté, co dosáhne pes jednoho roku, se už rovněž neprovádí.

Když je pejskovi více než rok, lze dysplazii léčit pouze konzervativně

V roce (u některých plemen déle) nastává ten pravý čas na řádné oficiální vyšetření dle regulí mezinárodní kynologické federace. Při této diagnostice musí být pes uspán a zrentgenován specialistou na posuzování dysplazie kyčelního kloubu. Ten každý kloub zvlášť zrentgenuje, posoudí jeho stav a označí stupeň jeho postižení dysplazií. Celkově pak zdravotní stav posoudí dle kloubu, který je na tom hůře. V tomto věku už je možné psa léčit pouze konzervativně. To znamená, že se snažíme příznaky opotřebení kloubu co nejvíce zmírnit. Konzervativní léčba je založena především na redukci hmotnosti psa, omezení zátěže a doplnění jídelníčku o chondroprotektiva, veterinářem doporučené léky a doplňky krmiva. Pokud ani konzervativní léčba nepomáhá, lze radikálně zakročit – i psům se dnes dá pořídit endoprotéza, ale to je zase na jiné a delší povídání.

Když se u svého štěněte bojíte dysplazie, pamatujte na to, že když se narodilo, bylo zdravé. Pokud budete dodržovat základní pravidla prevence, značně tím snížíte riziko rozvoje onemocnění. Superprémiová kompletní krmiva a vaše oddaná péče o domácího mazlíčka jsou základ. Když spolu takto zvládnete první půlrok života, máte už skoro vyhráno. Bojujte o plnohodnotný život svého psího miláčka a dopřejte mu zdravý start!

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

Dysplazie kyčelního kloubu – Štěně nepřekrmujte a hýčkejte ho v teple!
Vytvořeno22.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení