Otrava psa jedem na krysy

Otrava psa jedem na krysy je jedním z největších strašáků každého pejskaře. Jak ji poznat a jakou poskytnout čtyřnohému kamarádovi první pomoc? Vše se dozvíte!
 
Strach, že se hafan otráví jedem na krysy, provází snad každého pejskaře! Kromě toho, že mu tento život ohrožující stav můžeme vlastní neopatrností přivodit sami tím, že jed nastražíme na nějakém pro psa přístupném místě, je jed na krysy bohužel i častou „zbraní“ lidí, kteří psi nemají rádi a snaží se škodit pejskařům i jejich čtyřnohým kamarádům nastražováním pamlsků s jedem nebo přímo podáváním jedu pejskovi přes plot. Bohužel někteří chlupáči jsou takoví hltouni, že piškot nebo kus uzeniny s jedem slupnou jako malinu a neštěstí je na světě! Bojíte se, že by vašeho chlupatého mazlíčka mohl potkat stejný osud?
 
Otrava běžně dostupnými jedy se projeví až za několik dní


 
V České republice jsou k dispozici dva typy jedů na hlodavce – antikoagulační rodenticidy a tzv. Stutox – fosfid zinku. Zatímco první zmíněné jsou volně dostupné, druhé se prodávají pouze pro profesionální využití. Proč toto dělení zmiňujeme? Dle druhu jedu se liší i příznaky intoxikace. U pejska, který pozře antikoagulační rodenticid, se otrava projeví až po několika dnech (zpravidla po třech až pěti dnech), nejčastěji pozorujeme slabost, dušnost, kolaps. Antikoagulační rodenticidy blokují v těle využití vitamínu K, který je nutný k syntéze bílkovin krevní plasmy. V důsledku toho dochází v organismu k samovolnému krvácení.
 
Na fosfid zinku, který se prodává pouze profesionálům, neexistuje protijed


 
Proti tomu Stutox zabíjí už do několika hodin a na rozdíl od dříve zmíněných látek na něj neexistuje protijed! Stutox, neboli fosfid zinku, uvolní v žaludku vysoce jedovatý fosfan. Ten naleptává sliznici trávicího ústrojí, působí otok plic a zabíjí buňky. Pes, jenž pozře tuto nebezpečnou látky do několika minut silně zvrací (ve vyzvraceném obsahu se může objevit i krev), viditelně slábne, kolabuje a umírá.
 
Důležité je pozřené množství! Ne vždy platí, že po pozření jakékoliv dávky jedu je pes ohrožen na životě. Třeba takového bromadiolonu, který se hojně užívá k trávení hlodavců, by desetikilový pes musel pozřít celých 100 mg, aby se to projevilo. V návnadách přitom bývá poloviční množství. Pokud tedy pes sní návnadu, kterou my omylem nevhodně umístíme, nemusí se mu nic stát. Mnohem jedovatější jedy jsou však založené na látce zvané brodifakum. Otravu vyvolá už množství 10x menší než už bromadiolonu. Výše zmíněných 100 mg tentokrát ale brodifakumu psa usmrtí.
 
U vysoce toxického fosfidu zinku, u kterého neexistuje žádný protijed, stačí na otravu desetikilového psa pouhá lžíce bezbarvých jedovatých granulí.
 


Pokud svého psa přistihnete sníst něco podezřelého, okamžitě jednejte!


 
Někdy svého psa přímo vidíme, jak sní něco podezřelého – v tom případě můžeme (respektive musíme) okamžitě jednat. Nejlepší první pomocí je vyvolání zvracení. Doporučuje se podání 3% roztoku peroxidu vodíku – 2 ml na kilogram psa (maximálně 60 ml), popřípadě slané vody, ve vodě rozmíchané hořčice nebo jedlé sody. Ke zmírnění otravy může pomoci i živočišné uhlí (0,5 – 2 g na kilogram hmotnosti psa). A hlavně je třeba okamžitě vyjet k veterináři. Ten pomůže i tehdy, když se dávení nepodaří vyvolat. Psovi provede okamžitě výplach žaludku.

Na zmírnění průběhu infekčních průjmů, otrav a alergických onemocnění - EnteroZoo

 
Jaké jsou příznaky otravy psa jedem na krysy?
 
Ale co když pejska na procházce pustíme z vodítka, on prošmejdí každé křoví a my nad ním nemáme absolutní dohled? V takovém případě se může stát, že někde něco nepozorovaně sní. Jaké jsou příznaky otravy?

-          slabost
-          apatie
-          nechuť k jídlu
-          svalový třes
-          dušnost
-          vykašlávání krve
-          zvracení s krví
-          krev ve výkalech
-          krev v moči
-          silné krvácení z banálních oděrek na kůži
-          neschopnost pohybu
-          nafouklé břicho
-          křeče
 
S otravou psa vždy k veterináři!
 
Pokud už se u psa projeví některý z výše zmíněných příznaků, je na první pomoc pozdě. V tuto chvíli by vyvolání zvracení nepomohlo. Nezbývá než okamžitě odvézt psa k veterináři. Čím dříve se psu dostane odborné pomoci, tím lépe. Veterinář z podrobnějšího vyšetření již zjistí, jaká léčba vašemu hafanovi pomůže. Rovněž posléze posoudí, zda se je pes zcela vyléčen, nebo je například potřeba aby docházel pravidelně na kontroly kvůli stavu jater a ledvin, k jejichž poškození mohlo při otravě dojít.
 
Pokud se poštěstí (a držíme palce, abyste vždy to štěstí měli!) a pejsek se z otravy jedem dostane, je třeba psímu rekonvalescentovi upravit jídelníček. Následné krmení je nutné samozřejmě konzultovat s veterinářem. Ten může doporučit třeba speciální veterinární dietu pro pejsky s podrážděným trávicím traktem, popřípadě probiotika jako doplněk ke krmivu.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

 

 

Otrava psa jedem na krysy
Vytvořeno25.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení