Hladkosrstý foxteriér

Foxteriér je jeden z nejenergičtějších teriérů. Tento psí extrovert je plný elánu a nadšení do jakékoliv aktivity, kterou mu nabídnete. Život s ním vás nikdy nepřestane bavit. Je učenlivý, hravý a podnikavý. Zároveň je to ikonický pes, který nikdy nevyjde „z módy“.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

7,5–8

7–7,5

VÝŠKA (CM)

až 39

až 39

CELKOVÝ DOJEM

aktivní, plný elánu, energický, atletický, osvalený, souměrný, elegantní, není těžkopádný; rychle se pohybuje; má oči s bystrým výrazem

aktivní, plná elánu, energická, atletická, osvalená, souměrná, elegantní, není těžkopádná; rychle se pohybuje; má oči s bystrým výrazem

POVAHA

veselý, přátelský, extrovert, vstřícný, věrný, oddaný, odvážný, nebojácný, velmi živý, ostražitý, neagresivní, hravý, temperamentní, podnikavý, činorodý

veselá, přátelská, extrovertka, vstřícná, věrná, oddaná, odvážná, nebojácná, velmi živá, ostražitá, neagresivní, hravá, temperamentní, podnikavá, činorodá

SRST

rovná, přiléhavá, hladká, tvrdá, hustá; osrstěné i břicho; zbarvení: převládající bílá; barevné variace: celobílá, bílá s tříslovými, černými, nebo černými a tříslovými znaky

rovná, přiléhavá, hladká, tvrdá, hustá; osrstěné i břicho; zbarvení: převládající bílá; barevné variace: celobílá, bílá s tříslovými, černými, nebo černými a tříslovými znaky

PRŮMĚRNÝ VĚK

13–15 let

13–15 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nutný velmi důsledný výcvik; inteligentní a učenlivý – výcvik nebývá náročný; při absenci výcviku nezvladatelný; uplatní se při velkém množství psích sportů – agility, coursing, dogdancing, dogtrekking, flyball aj.

nutný velmi důsledný výcvik; inteligentní a učenlivá – výcvik nebývá náročný; při absenci výcviku nezvladatelná; uplatní se při velkém množství psích sportů – agility, coursing, dogdancing, dogtrekking, flyball aj.

NÁROČNOST NA POHYB

energický, aktivní, potřebuje zaměstnání; pokud se s ním nevěnujete psím sportům, potřebuje „vybít“ při dlouhých procházkách

energická, aktivní, potřebuje zaměstnání; pokud se s ní nevěnujete psím sportům, potřebuje „vybít“ při dlouhých procházkách

FCI

teriéři – velcí a střední teriéři

teriéři – velcí a střední teriéři

 

 

Základní charakteristika

 

Kam se hne, tam rozdává radost. Asi to by se dalo na úvod říct o hladkosrstém foxteriérovi. Koneckonců kdo by toto tradiční plemeno neznal! Ikonický foxík je dlouholetým oblíbencem všech pejskařů. Je to rodinný mazel, který „své lidi“ bezmezně miluje a chrání je. Ačkoliv je ostražitý, není agresivní. Nesnese samotu u boudy. Klidně bude žít v bytě – hlavně, aby byl s těmi, které miluje.

 

Hladkosrstého foxteriéra si zamilují všichni, kdo u psů milují temperamentní osobnosti. Foxík rozhodně není gaučák, který by se dokázal celý den válet na polštáři. Je to energický sportovec, kterému žádná aktivita není cizí, a naopak nicnedělání mu vůbec nevoní. Uplatní se v agility tréinku, coursingu, dogdancingu, při flyballu, dogtrekkingu i záchranářském výcviku. Pokud se ale nechcete věnovat zrovna psím sportům, vystačíte si i na zahradě s tenisákem nebo s dlouhými procházkami. Je to zkrátka všestranný hafan do nepohody.

 

Nezapomínejte, že je foxteriér lovecký pes. Pudy lovce jsou v něm silně zakořeněné. Troufne si i na lišku, kterou má ostatně i ve svém jménu (liška = anglicky „fox“). Není divu, že když se mu dostane příležitosti, vrhne se za kdejakou micinou. I drobní hlodavci pro něj představují škodnou, kterou je třeba ukořistit. Pokud máte doma křečka nebo morče, je velmi pravděpodobné, že se z nich s foxíkem nestanou kámoši jak hrom.

 

Vzhled

 

Foxteriér je dobře stavěný pes atletické osvalené postavy. Nikdy nepůsobí robustně – ba naopak. Nejčastěji vás bude udivovat svojí mrštností a hbitostí. Působí velmi „vyváženě“. U rovné přiléhavé hladké srsti vždy tvoří základ bílé zbarvení. Buď zůstává foxteriér celobílý, nebo bílou doplňuje černá či hnědá, popřípadě kombinace obou.

 

Historie

 

Foxteriéři jsou tradiční angličtí lovečtí psi, kteří po dlouhá desetiletí sehrávali klíčovou roli při lovech na lišku. Doprovázeli smečku honicích psů a čekali, až přijde jejich chvíle. Ta nadešla, když se liška ukryla do nory. Je zajímavostí, že mezi lovci byli oblíbenější foxteriéři, v jejichž zbarvení dominovala bílá – nedocházelo tak k záměně s lovenou liškou.

 

V českém prostředí zažívali foxteriéři svoji chvíli slávy v meziválečném období. V roce 1933 představil dokonce Karel Čapek celému světu svoji „Dášenku“. Dášenka byla ale foxteriér drsnosrstý. Hladkosrstí foxteriéři jsou proti drsnosrstým plemenem původnějším, a zvláště mezi myslivci oblíbenějším. Důvod je prostý – jsou méně „nároční na údržbu“.

 

Ačkoliv se v minulosti jednalo o psa loveckého a pracovního, který našel své uplatnění v lese, na poli i ve vodě, dnes foxíky chováme především jako zábavné a milující společníky, s kterými není nikdy nuda.

 

Výcvik a péče

 

Výcvik foxteriéra je téma samo o sobě. Foxteriér je velmi učenlivý a inteligentní pes, který se naučí takřka cokoliv. Vzhledem k jeho hravosti a temperamentu se u něj navíc uplatní metoda „školy hrou“. Mnohým pejskařům se však může zdát těžko zvladatelný. Důvod je prostý – podcenění výchovy. Foxteriér je jeden z nejživějších teriérů vůbec. Pokud postrádá ve smečce pána, stane se jím sám a poté činí problémy nejen majitelům, ale i lidem v okolí. Nevychovaný foxteriér se pak nestává oním dokonalým rodinným společníkem, na kterého jsme u foxíka zvyklí. To je velká škoda zvláště, když si uvědomíme, jak snadný výcvik tohoto bystrého a inteligentního psa je.

 

Hladkosrstý foxteriér je velmi nenáročný, co se týče péče o srst. Jeho krátkou ale hustou srst stačí pravidelně jednou až dvakrát týdně (zejména v době línání) vyčesávat kartáčem nebo speciální gumovou rukavicí.

 

Krmení

 

Jako u každého pejska, i u hladkosrstého foxteriéra hraje pro zdraví organizmu klíčovou roli vyvážený jídelníček. Aby se vašemu foxíkovi dostalo všeho, co jeho tělo potřebuje, je nutné správné krmení. U psů je to často stejné jako u lidí. Čím je jejich jídelníček zdravější a vyváženější, tím lépe se cítí, jsou zdravější a v dobré náladě. Ač je foxík od své přirozenosti optimistou a extrovertem, potřebuje jídelníček, který ho nabije. Kvalitní suché krmivo ve dvou dávkách denně je obecně doporučovanou zdravou, a i pro pejskaře pohodlnou, variantou krmení. Pokud si chcete dát na jídelníčku psa sami víc záležet, můžete uvažovat o BARFování čili krmení syrovou stravou, nebo o přípravě vařené stravy. Při domácí přípravě psího jídla je vhodné se poradit s veterinářem o správných surovinách, a především o vyváženosti jídelníčku.

 

Stejně jako u lidí, je i u psa potřeba přizpůsobit jídelníček věku psa a úrovni jeho aktivity. Pokud byste krmili gaučáka porcí pro pracovního psa, který vyvíjí neustálou fyzickou i mentální aktivitou, podepsalo by se to na jeho linii. Naopak pokud se s hafanem věnujete například agility nebo canicrossu, je vhodné se poohlédnout po

 

Zdraví

 

Hladkosrstý foxteriér je poměrně zdravé plemeno, které hned tak nějaká nemoc neohrozí. Někteří jedinci mohou mít predispozice k progresivní retinální atrofii. Jistou zárukou určitých zdravotních vlastností psa je samozřejmě průkaz původu. Pokud si pořídíte štěně bez PP, nikdy nevíte s jistotou, že jeho rodiče nebyli uchovnění právě z důvodu nějaké nemoci.

 

Hladkosrstý foxteriér
Vytvořeno17.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení