Když už játra nemohou

Onemocnění jater je jedním z nejběžnějších onemocnění u psů. Tak jako my lidé trpíme mnohými civilizačními chorobami, které prakticky provázejí každou naši generaci, tak i psi mají své civilizační slabiny. Jednou z nich jsou játra.

Proč právě játra?

Játra jsou hlavním filtrem těla. Jsou největším orgánem v těle, sestávají ze šesti laloků a účastní se většiny procesů v těle. Prochází přes ně všechno, co by tělu mohlo ublížit, játra látky zmetabolizují a pošlou dále nebo vyloučí. Metabolizují tuky a toxiny, cukry i bílkoviny. Proč jsou tak často nemocná?
V prvé řadě je důležité zaměřit se komplexně na potřeby psa. Pokud jej krmíte granulemi a z nich se mu usazuje na zubech zubní kámen, který se nemá jak přirozeně obrušovat, než dojdete jednou za čas k veterináři na čištění zubů, v zubním kameni se množí bakterie a pes je spolu s potravou polyká. Pokračují do trávicího systému, který díky sterilní stravě je taktéž sterilní a neobsahuje žádné bakterie ničící kyseliny. Bakterie se pak někdy usazují na srdci, někdy na ledvinách. Prvořadě je odbourávají játra a snaží se je odstranit z těla, což je pro orgán značně během života vyčerpávající. Druhořadě je tělo zanášeno všemi nekvalitními složkami potravy. A pokud již nemá pes v genech nějakou jaterní slabost a vrozenou vadu, doplatí na všechny tyto faktory na stará kolena.

Co všechno mají na starosti?

Játra kromě metabolizmu toxinů z těla mají za úkol také některou tvorbu hormonů jako například hormony ovlivňující krevní tlak nebo transformaci hormonů štítné žlázy. Pokud tak u vašeho psa zjistíte potíže se štítnou žlázou nebo vysokým tlakem, může být primární příčina v játrech a je dobré zaměřit se komplexně na celý psí organismus. Pokud je porucha v metabolizmu dlouhodobějšího rázu, může organismus strádat a výjimečně může dojít až k jaternímu kóma a poškození mozku. Pes, trpící na onemocnění jater, špatně tráví bílkoviny, působí podvyživeně a vyhuble.

 

 

Co dělat, když je problém?

Jater se může týkat hned několik různých onemocnění – akutní zánět, zánět chronický, vrozené cévní poruchy, poruchy metabolizmu, přetočení jaterního laloku, sekundární onemocnění (například vlivem onemocnění slinivky), nádorová onemocnění. V případě dlouhodobějšího zánětu jaterní buňky (hepatocyty) odumírají a tvoří zjizvenou, nefunkční tkáň jater. Nádorová onemocnění lze řešit asi jen v 50 % případů. Stejně tak jako vrozené vady mají jen omezenou míru řešení. Všechno ostatní ale naději na vyléčení vždy má. Alespoň nějakou.
Především u starších psů lze problém s játry poznat jako zvětšenou dutinu břišní – na veterinárních snímcích je vidět tekutina v břiše a větší játra. Jde o dlouho probublávající problém, který takto propukne a těžko se v této fázi léčí. Většina starších psů je v tomto případě utracena.
To, že mají játra problém je poznatelné až v případě, kdy už je opravdu problém rozsáhlý. Projevuje se to obvykle nechutenstvím, zvracením, apatií, poruchami s vyměšováním, únavou, pes častěji pije a více močí, obvykle tmavěji zbarvenou moč.

 

Fena nebo pes?

Nejhorší diagnózou je rakovina jater. Ta může snadno metastázovat do plic a na mozek a paradoxně postihuje především psy. Nejčastěji se vyskytuje u psů nad 10 let. Infekci mohou mimo jiné způsobovat viry, bakterie nebo také chemikálie či nadužívání léků. Především si dávejte pozor, abyste nepodávali svému psovi léky, které užíváte sami. Paracetamol, který je ve většině lidských léků na chřipku, nedokáží psí játra metabolizovat a může jim způsobit rychlou smrt!

 

Jak můžete pomoci?

Prvním krokem při diagnostikovaném onemocnění jater bývá obvykle dieta. Je důležité vyvážit stravu tak, aby se eliminovaly škodliviny a podpořila se regenerace jater. V tomto případě jsou nápomocné i doplňky stravy jako například ostropestřec nebo Hepatosil. Strava musí být dobře stravitelná a rozdělená do několika krmných dávek během dne. Dále pak veterinář obvykle nasadí potřebné léky, jako jsou antibiotika nebo kortikoidy.

Co s pacientem?

Většinou i po doléčení je potřeba chodit na pravidelné testy a kontroly krevního obrazu, a to především díky tomu, za kolik procesů v těle jsou játra zodpovědná a jak snadno by se mohlo nějaký nedostatek přehlédnout. Léčba však rozhodně má smysl a nijak vážně psa do budoucna nepoznamená.

Onemocnění jater je jedním z nejběžnějších onemocnění u psů. Tak jako my lidé trpíme mnohými civilizačními chorobami, které prakticky provázejí každou naši generaci, tak i psi mají své civilizační slabiny. Jednou z nich jsou játra.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

Když už játra nemohou
Vytvořeno08.04.2019