Máte doma kočičího cukrovkáře? Přizpůsobte nemoci i jeho jídelníček!

Není žádnou novinkou, že zvířecí mazlíčky stále častěji trápí stejné neduhy jako jejich lidské protějšky. Veterináři se setkávají s kočkami, které trpí na alergie, kožní nemoci, dysfunkci štítné žlázy či jiné typicky lidské choroby. Důvod je prostý – naši kočičáci se přizpůsobují našemu životnímu stylu, leniví a často obohacují svůj jídelníček i o stravu zcela nevhodnou. Venkovní kočky mají možná pohybu i vjemů, které je nutí k aktivitě, dostatek, ale bytové kočky v podstatě jen čekají na to, až majitel přijde z práce a pohraje si s nimi. Způsob života, který je pro kočky nepřirozený, si samozřejmě vybírá svoji daň.

 

I kočky tak mohou onemocnět cukrovkou. Za kočičí diabetes stejně jako za ten lidský může nedostatek inzulínu či neschopnost těla ho účinně využít. Cukr nahromaděný v krvi způsobuje postupné poškozování orgánů a dehydrataci.

Na onemocnění diabetem jsou náchylnější kastrované kočky

Diabetem může trpět jakákoliv kočka, náchylnější jsou kočky kastrované. Kromě toho k rozvoji nemoci přispívá vyšší věk, obezita a další choroby.

 

Zbystřete, pokud vaše kočka hodně pije a často močí

Otázkou ale je, jak může chovatel u svého kočičáka cukrovku rozeznat. Vždy je těžší nemoc poznat u koček venkovních, ale jsou projevy, kterých si u zvířete všimnete, i když tráví většinu dne venku. Zbystřete, pokud vaše kočka:
·       více pije a častěji, než je obvyklé, močí
·       nepřirozeně hubne, i když jí stejně nebo více
·       trpí na choroby kůže nebo močových cest
·       nepečuje o srst
·       je příliš unavená
·       je apatická
·       obtížně dýchá

Nemoc bezpečně pozná veterinář ze vzorku moči a krve.

Pokud svého kočičího diabetika nezačnete léčit, může jeho choroba končit i velmi špatně – hrozí mu oslepnutí, dehydratace i smrt. Veterinář kočičce nejspíše naordinuje inzulín, ale také přísnou dietu. U obézních kočičích cukrovkářů je primárním cílem chovatele snížit hmotnost zvířete. Je třeba ale, aby kočky hubly pomalu – zpravidla o 1 % hmotnosti za týden. Krmiva by měla obsahovat vyšší procento vlákniny. V každém případě se vyvarujte přikrmování mazlíčků pamlsky.

 

Krmiva pro kočičí diabetiky stabilizují hladinu glukózy v krvi

K dostání jsou i speciální krmiva pro kočky s diabetem, která jsou bohatá na bílkoviny, a naopak obsahují méně sacharidů, pomáhají stabilizovat hladinu glukózy v krvi. U kočičího diabetika je více než u zdravé kočky nutné usilovat o vyvážený poměr všech živin v jídelníčku. Některá krmiva z naší nabídky obsahují látky přispívající k regulaci cukrovky, například taurin omezující vznik inzulínové rezistence nebo L-karnitin, jenž podporuje rozvoj svalové hmoty.

Zvládnout diabetes u kočičího pacienta není legrace, úsilí se vám ale vrátí. Kočka, u které se podaří dostat cukrovku pod kontrolu, si může užívat života stejně jako zdravý mazlík.
 

 Jakékoliv dotazy můžete směrovat na naší veterinární poradnu!

 

 

Máte doma kočičího cukrovkáře? Přizpůsobte nemoci i jeho jídelníček!
Vytvořeno12.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení