Se psem k moři - jak se nejlépe připravit?

Dovolenou u moře si s námi může užít i náš čtyřnohý kamarád. Aby se na rozpálené pláži netrápil, je třeba se na cestu i pobyt náležitě připravit. Hafan musí mít svůj cestovní pas, komfort na dovolené mu zajistí chladící podložka a neustálý přísun pitné vody.
 
Už je to tady! Slunce pálí do pozdních nočních hodin, koupaliště praskají ve švech, dálnice se plní auty mířícími k hranicím nebo po krásách českých a v obchodech najdete plné regály krémů na opalování – je tady léto a s ním i doba dovolených a vy se chystáte k moři. Ať už máte svůj pobyt zamluvený dlouho dopředu, nebo vyhlížíte zajímavý last minute, možná přijde na přetřes i otázka „co s pejskem?“ Samozřejmě se nabízí nechat mazlíka doma. Pro pejska je asi nejpříjemnější, když mu najdete hlídání u někoho, koho zná a má rád. Také ale rád vyrazí s vámi. Proto se dnes podíváme na to, jak se připravit na cestu k moři i s čtyřnohým přítelem.
 

S psím seniorem nebo nemocným chlupáčem raději necestujte

To, zda vezmete hafana k moři, si dobře promyslete. Ne každý chlupáč se na takové dlouhé cestování hodí. Na cesty můžete zpravidla bez obav vzít mazlíka, který je na cestování zvyklý, nevadí mu nové prostředí, záleží mu především na vaší přítomnosti a to, kde s vámi je, ho nijak netrápí. Váš mazlík by měl být také ve velmi dobrém zdravotním stavu. Horko a „vypékání“ na pláži možná nebude vadit hafanovi v plné síle, ale psího seniora by mohlo více než potrápit. O tom, zda váš pejsek může podstoupit náročnou cestu a pobyt v horkém podnebí, by měl rozhodnout veterinář. Na druhou stranu mnohá letoviska dnes hlásí teploty nižší, než jsou v našich končinách. Pokud tuzemské tropy zvládáte s chlupáčem na jedničku, nemusíte se horka nejspíš bát.
 

Na dovolené musíte s pejskem počítat a přizpůsobit mu svůj program

 Otázka ze všech nejdůležitější – budete se svému pejskovi moct věnovat? Jestli máte chlupáče jako parťáka do nepohody, kterého berete všude a za každých okolností s sebou, asi se vás tato otázka netýká. Je ale mnoho pejskařů, kteří si řeknou: „Chudáček by tu zůstal sám. Vezmu ho s sebou, aby si taky užil moře.“ Pes si samozřejmě může užít moře (pokud má rád vodu a dovádění v ní), ale především si užívá přítomnost lidí, které miluje. Někteří pejskaři, kteří berou hafana na dovolenou poprvé, si až pozdě mohou uvědomit, že je přítomnost chlupáče limituje. Dříve byli zvyklí chodit do restaurací, a ne v každé taverně přijímají pejsky s otevřenou náručí. Rádi navštěvují památky a najednou jeden člen rodiny musí čekat, až ho při venku s pejskem někdo vystřídá. Domluvili jste si pobyt s wellness procedurami, chcete chodit na bazén nebo se věnovat jiným aktivitám, které hotel nabízí – odpovězte si sami: vydrží váš mazlík sám na pokoji? Bude ho někdo z rodiny hlídat? I když vás chlupáč bezmezně miluje, váš dovolenkový program se mu zamlouvat nemusí. Pokud jste ale zběhlí pejskaři-cestovatelé nebo plánujete svůj cestovní itinerář hafanovi přizpůsobit, vzhůru na cesty!
 
Pokud vyrážíte za mořem po Evropské Unii, musíte mazlíkovi opatřit pas zvířete v zájmovém chovu, který dostanete u oprávněného veterináře (u psů s průkazem původu byste ho měli dostat už od chovatele), ale to není vše. Mrkněte níže!
 

Co musí mít pes při cestování do zemí EU


-          Pas zvířete v zájmovém chovu
-          Čip, případně viditelné tetování
-          Očkování proti vzteklině (u psů starších 3 měsíce)
-          Popřípadě další specifika dle státu, kam cestujete – například Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko vyžadují, aby byl pes ve lhůtě 120 až 24 hodin před vstupem na území státu odčerven přípravkem s účinnou látkou praziquantel.
-          Nepovinné ale doporučené je cestovní pojištění (na ošetření v zahraničí i pojištění odpovědnosti za škodu)
 
Podrobnosti o nutném očkování a průkazech pro psy najdete na webu Státní veterinární správy. Pokud cestujete se psem mimo země EU, nastudujte si podmínky konkrétní země, do které se chystáte vycestovat. Všechny potřebné informace najdete opět na webu Státní veterinární správy.
 

Jak se vydat na cesty?

Jde to hned dvojím způsobem. Podívejme se detailně na oba:
 
1)      K moři AUTEM
Cesta autem je nejspíš nejsnazším řešením. Sice je pro vás i psa zdlouhavější než cesta letadlem, ale má mnohá pozitiva. Se psem jste neustále v kontaktu, můžete kdykoliv zastavit, a navíc mu můžete vzít relativně neomezené množství věcí (omezeni jste jen objemem kufru svého auta). Při cestování autem musíte pejskovi pořídit speciální cestovní bezpečnostní pás pro psy. Také je třeba se vybavit vším, co zvýší pejskovi cestovní komfort – cestovní láhví na pití pro psy, chladící podložkou, je třeba mít připravené jídlo a pamlsky, oblíbenou hračku, popřípadě léky proti nevolnosti, pokud mu cestování autem nedělá právě nejlépe.
Samozřejmostí jsou přestávky, nejlépe každé dvě až tři hodiny. Pokud cestujete se psem, musíte je mazlíkovi přizpůsobit. Stavte tam, kde se bude moci proběhnout a vyvenčit.
 
2)      K moři LETECKY
Při cestování letadlem se většinou nevyplácí spoléhat na last minute zájezdy. Musíte se totiž předem informovat o tom, zda vámi vybrané aerolinie pejska přepraví a včas mu také zarezervovat místo – počet psích míst totiž bývá v letadle omezený! Například české aerolinie ČSA vyzívají, aby si lidé přepravu zvířete rezervovali ještě před nákupem letenky prostřednictvím jejich kontaktního centra nebo prodejního místa, aby si byli jistí, že s nimi mazlík bude moci cestovat. Každá letecká společnost to má trochu jinak. V závislosti na pravidlech společnosti a velikosti psa lze mazlíka přepravovat buď v kabině letadla jako příruční zavazadlo nebo v zavazadlovém prostoru jako odbavené zavazadlo.
 
Jako příruční zavazadlo lze obvykle přepravovat pejsky a menší zvířata, která i s přepravní schránkou nepřekročí 8 kilogramů, přičemž schránka musí mít rozměry jako příruční zavazadlo. Ani přeprava v zavazadlovém prostoru není žádným velkým trápením. Personál zachází s pejsky opatrně. Nikdo je z přepravních boxů nevyjímá. Přepravní prostor je vytápěn a schránka s pejskem upevněna k podlaze. Samozřejmě to ale pro pejska představuje jistý stres. Poraďte se s veterinářem o tišících prostředcích a nechte pejska cestovat jen v boxu, na který je zvyklý.
 
Protože z České republiky často cestujeme s ČSA, podívejme se na jejich podmínky.
 
Přeprava pejska nebo kočičky v kabině pro cestující
-          Zvíře musí být ve speciálním cestovním boxu s pevným a nepropustným dnem.
-          Rozměry boxu nesmí přesáhnout 43 x 30 x 27 cm.
-          Hmotnost zvířete a boxu dohromady nesmí přesáhnout 8 kg.
-          Box musí být umístěn pod sedadlem před vámi.
-          Poplatek 1530 Kč za každý směr cesty.
-          V celé kabině pro cestující lze přepravovat jen tři psy (resp. malá zvířata), dva ve třídě Economy, jednoho v Business. Každý cestující smí přepravovat maximálně jedno zvíře.
 
Přeprava pejska nebo kočičky v zavazadlovém prostoru
-          Pes (nebo jiné zvíře) musí být v pevné, dostatečně velké a uzavíratelné přepravní schránce s pevným nepropustným dnem.
-          Maximální rozměry boxu: 130 x 69 x 80 cm, hmotnost zvířete a schránky dohromady nesmí přesáhnout 32 kg.
-          U schránky musí být jídlo a voda s možností doplnění zvnějšku a kontakt na vás.
-          Poplatek: 3100 Kč za každý směr cesty.
 

Kam s pejskem k moři? Třeba do Chorvatska nebo Itálie
 

Obecně bývá za „dog-friendly“ destinaci považováno Chorvatsko a Itálie. Češi si je vybírají jak proto, že se dá doprava do letoviska bez problémů zvládnout autem, tak i proto, že Chorvaté a Italové mají sami obecně velmi rádi psi, a tudíž se na pejskaře u moře nedívají skrz prsty. V Itálii najdete i speciální psí pláže. Na severu u Bibione třeba 1,5 km dlouhou psí pláž Pluto a spoustu dalších, kde jsou čtyřnozí kamarádi vítaní. Nemusíte se ale omezovat jen na Severní Jadran. V Toskánsku je například psí pláž u San Vincenza. Kromě speciálních psí pláží jsou v Itálii volné pláže, kde je vstup se psem možný, ale psi třeba nemusí mít přístup do vody. Vše je třeba si zjistit předem. Pokud cestujete ke známému Lago di Garda, tak i tam si s sebou svého chlupáče vzít můžete, ale do vody nesmí.
Podobné je to v Chorvatsku. Psi mohou na speciální psí pláže. Ty jsou označeny cedulí. Mohou také na pláže volné – neoficiální. Nejvíce pláží s povoleným vstupem pro psy najdete v regionu Kvarner. Třeba i na pláži Podvorska u oblíbeného letoviska Crikvenica se mohou při okraji koupat psi. Zelenou mají hafani i na ostrově Krk, kde si zaplavou na pláži Redagara, Koralj a Dražice. Mohou i na jednu z nejhezčích jadranských pláží – pláž Vela v Bašce. Své pláže najdou chlupáči i na Istrii nebo v Dalmácii.
 

Zjistěte si, kde se dá v okolí ubytování venčit a kde najdete veterináře

Samozřejmě důležité je najít i hotel, penzion nebo kemp, kam smí pejskové. To ale nebývá žádný problém. Dokonce i když si vybíráte dovolenou na webech cestovních kanceláří, můžete rovnou při filtrování výsledků zadat, že hledáte ubytování s pejskem. Najít super hotel, kam pustí vašeho hafana, ale není všechno. Ještě před cestou je třeba se seznámit s okolím ubytování. Když cestujete sami, víte, že si vždycky poradíte. U hotelu vám stačí moře a krámek, kde si koupíte malé občerstvení na pláž. Jakmile ale cestujete s pejskem, musíte se zajímat více. Nejspíš si vyrazíte do místních restaurací – dopředu si zjistěte, do kterých smí psi. Na škodu není ani informace o nejbližší veterinární ordinaci. Promyslete, kam budete chodit pejska venčit.
 
Co byste měli pejskovi zabalit s sebou?
-          Psí pas a všechny potřebné dokumenty (viz výše)
-          Oblíbené hračky
-          Krmivo, na které je hafan zvyklý
-          Pamlsky
-          Misky a cestovní láhev na vodu pro psa
-          Vodítko, obojek se známkou a kontaktními údaji na vás, náhubek
-          Cestovní přepravka
-          Pelíšek
-          Psím „naháčům“ opalovací krém
-          Slunečník
-          Deku a ručník – pejsek si na ně může lehnout. Pokud mu hrozí přehřátí, mokrý ručník je ideálním pomocníkem pro ochlazení – začínejte s omýváním tlapek.
-          Psí toaleta
-          Dostatek sáčků na exkrementy
-          Psí lékárnička
-          Pojištění
-          Při cestě autem bezpečnostní pásy pro psy

Se psem k moři - jak se nejlépe připravit?
Vytvořeno02.03.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení