Výmarský ohař

V mnoha zdrojích je toto plemeno uváděno jako z principu hlučný pes. Přesto se dnes stává stále oblíbenějším, především pro svůj sympatický energický vzhled a specifický „kukuč“ tak trochu vždy vytřeštěných očí, v mládí i modrých. Výmarský ohař neustálé vymýšlí skopičiny a oplývá neutuchající energií, kterou potřebuje náležitě vybít. Svými vlohy má tak trochu smůlu na majitele – většina začátečníků si toto plemeno pořídí, protože atletickým vzhledem a krátkou srstí ladí akorát do teplých podmínek bytu, ale jakmile jej tam nechají samotného, zalitují, že nemají zahradu, ze které by mohl dělat kůlničku na dříví namísto interiéru. Aneb pes s mnoha nápady.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

30 - 40

25 - 35

VÝŠKA (CM)

65 - 70

50 - 65

CELKOVÝ DOJEM

Rozverná, atletická postava čtvercového rámce s lišáckým pohledem, splývavé a vlající uši, hluboký, zvonivý hlas, dlouhé a svalnaté nohy

Rozverná, atletická postava čtvercového rámce s lišáckým pohledem, splývavé a vlající uši, hluboký, zvonivý hlas, dlouhé a svalnaté nohy

POVAHA

Aktivní, neunavitelný, obvykle něčím potřebuje zaměstnat mozek, dokáže předvádět blbosti o kterých ví, že páníčka pobaví

Aktivní, neunavitelný, obvykle něčím potřebuje zaměstnat mozek, dokáže předvádět blbosti o kterých ví, že páníčka pobaví

SRST

Jemná, šedá

Jemná, šedá

PRŮMĚRNÝ VĚK

13 let

13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

náročný

náročná

NÁROČNOST NA POHYB

náročný

náročná

FCI

Ohaři, kontinentální ohaři

Ohaři, kontinentální ohaři

 

Původ

Kde se vzal, tu se vzal, vyloupl se výmarský ohař. Někteří historici se shodují, že předci tohoto šedého uragánu pocházejí z Francie. Jiní za jeho domovinu prohlašují Německo. Objevují se ale i tací, kteří prosazují původ tohoto plemene v České republice. Prvotní zmínky pocházejí z velkovévodských dvorů, kde byla chována smečka stříbrošedých, mimořádně hbitých psů. Ti byli čistokrevně chováni v rámci dvora po několik generací a položili základy tohoto mimořádného plemene. Zakladatelé chovu úzkostlivě dbali na čistou linii, neboť byli přesvědčeni, že běžný chovatel nedokáže ocenit lovecké schopnosti tohoto psa. Na výstavě se poprvé výmaráci objevili v roce 1879. Když dorazili do USA, získali si okamžitě nebývalou slávu, především svým čichovým nadáním a dokonce byli používáni pro obranářské práce. V současnosti jsou tito ohaři v USA i nadále jedním z nejoblíbenějších plemen a najdete zde dvě třetiny celosvětové populace těchto šedých atletů.

 

Povaha

Výmarský ohař je všestranně založený, přátelský, nadšený... Nejdůležitější je výchova již od raného věku a zkušený přístup majitele. Nehodí se pro začátečníky, kteří o jádru povahy loveckých psů nic netuší. Vždy musíte mít na paměti, že je to v prvé řadě lovec – potřebuje spoustu pohybu a podnětů, miluje lov a mnohdy pro něj udělá cokoliv. Ploty ani výkřiky majitele pro něj nemusejí být překážkou, pokud nemá dobře vryté základy poslušnosti. Zároveň nesmíme zapomínat, že má v dospělosti tento pes až 40 kg a proto je důležitost maximální výchovy a poslušnosti naprostou prioritou. V dnešní době je jen málokterý výmarský ohař označitelný za „dobře vychovaného a naučeného.“

Výmaráci mají výborný čich a dlouhou výdrž – rádi a vytrvale stopují, když ucítí zajímavý závan. Když stopují, nedokáže jejich mozek myslet na nic jiného. Přesto svou rodinu milují nade vše. Obecně lze říci, že k dětem se moc nehodí pro svou prudkou povahu – děti by snadno mohly přijít k úrazu, ačkoliv jinak s dětmi koexistují skvěle. Jsou sebevědomí a zvídaví, reaktivní a upovídaní – rádi komentují sebemenší vzruch, který zaznamenají, což může dost často (především v bytě) obtěžovat sousedy.

Svou nezměrnou silou jsou ideální k chovu venku s noclehem v teple domova, ačkoliv pokud je jim věnována dostatečná péče, výchova a možnost vybití, je stále častěji výmarský ohař chován také v bytě.

 

Charakteristické rysy

Tomuto plemeni je charakteristický hluboký až děsivý pohled světlých, jakoby vykulených očí. Nejčastěji tento pohled vytrvale upírá na oblíbenou hračku a čeká, až mu ji někdo hodí. Když se nic neděje, bez okolků přidá pravidelný a hluboký štěkot. Aporty jsou jeho velikou láskou, stejně jako plavání. Dost často nedokáže myslet na nic jiného, jen na svůj aport a na to, co chce. Někdy si umí svou prosazovat i poměrně dominantně.

K ostatním zvířatům je vcelku snášenlivý, pokud je správně socializován od útlého věku.

 

Pokud se necítíte dostatečně jistě na důsledný a správný výcvik, nebojte se navštívit cvičiště, kde by vám měli účelně pomoci a poradit.

 

Vzhled

Výmarský ohař působí majestátním, šlechtickým dojmem. Má širokou hlavu a dlouhý, vysoko nesený krk. Jak již bylo zmíněno výše, oči jsou světlé a posazené daleko od sebe, většinou oříškového nebo v raném věku namodralého zbarvení. Uši vyrůstají poměrně blízko u sebe, jsou široké a prostorné, volně vlající. Tělo je téměř stejně dlouhé jako vysoké a dobře osvalené. Hruď vypadá hluboce a silně. Výmarský ohař má dlouhé, svalnaté končetiny s širokými polštářky a světlými drápy, které obvykle není potřeba nějak zvláště zastřihovat. Ocas je šavlovitě zahnutý a většinou nesený vysoko nad úroveň hřbetu.

Srst výmarských ohařů může být v dlouhosrsté variantě nebo krátkosrsté. Přípustné jsou bílé znaky na prsou a packách. Zbarvení obvykle bývá šedé nebo šedostříbrné. Údržba srsti není však nijak náročná, vhodné je jen občas výmaráka pročesat.

 

Krmení

U těchto loveckých plemen je důležitým faktem strava bohatá na energii. Energetický výdej psa musí být roven příjmu. S přemírou energie a nevybouřeností mozku je také spojena většina typických onemocnění tomuto plemeni – často trpí na poruchy nervového systému, poruchy pohybového aparátu (především problémy s meziobratlovými ploténkami), také na epilepsii či autoimunitní onemocnění, jako jsou nejrůznější alergie a přecitlivělost na stravu. Krmením se sice epilepsie nebo nervová stabilita příliš ovlivnit nedá, vhodným výběrem chondroitik ale můžete mnohému do budoucna předejít. Dobře také sledujte, které složení stravy mu vlastně doopravdy sedí a nepodceňujte sebemenší nedostatky při vylučování. Výmarský ohař má tuhý kořínek a hned tak nedá najevo, že ho něco bolí, ale jeden nikdy neví…

 

Výmarský ohař
Vytvořeno21.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení