Zuby jako perličky

Znáte to všichni – po ránu to v ústech není úplně ono a bez kartáčku to zkrátka nejde. Jak ale pečujete o zuby svého psa? A víte, co všechno se může stát, když péči o chrup vašeho psa zanedbáte? Následky mohou být mnohem víc fatální než jen zápach z tlamy jako z kanálu.

 

Podle nosa poznáš kosa – a podle zubů věk

Všichni pejskaři vědí, že podle stavu chrupu se odhaduje věk psa. Poměrně přesně. Ale málokterý pejskař se stará o dobré zdraví chrupu svého psa. Nejčastěji bohužel na zubní kámen a záněty v ústní dutině trpí menší plemena, psi krmeni nekvalitními granulemi, anebo piškoty. Zápach z tlamy je finální výstražný signál. Jak mu předejít?

 

Strašák jménem zubní kámen

Zubní kámen se na sklovině psa usazuje přirozeně, tak jako u lidí. Lidé si samozřejmě zuby pravidelně čistí, aby plak z jídla nevytvářel zubní kámen, psi bohužel tolik možností nemají. Jejich přirozenou obranou je okusování nejrůznějších tvrdých předmětů, nejraději kostí, jejichž okusováním se již vzniklý zubní kámen odlamuje a zuby čistí. Pro oblíbenost a chutnost právě kostí je jim psem věnována patřičná pozornost, takže při zábavě žvýkáním postupně použijí všechny zuby, nejen zadní stoličky a výrazně tím napomáhají kvalitě chrupu.

Samozřejmě je důležité vybrat vhodnou velikost kosti. Žvýkací hračky na očistu zubů mají za efekt očištění plaku, který se na zubech usazuje, ale nijak nepomůže již vzniklému zubnímu kameni a žvýkací dobroty také cílí primárně na plak, zároveň jej ale částečně opětovně vytvářejí a ne vždy mají patřičný antiseptický efekt, takže jsou trochu paradoxní. Ale psům chutnají. Pozor je třeba dát u okusování větví a klacků – psi tuto kratochvíli sice často milují, ale může se stát nebezpečnou z důvodu poranění dásní a jazyka třískami a odštěpky dřeva.

 

Když zubní kámen přerůstá přes hlavu

Pokud se během života psa bez povšimnutí plak usazuje na zubech a vytváří na sklovině ve vrstvách zubní kámen, mohou začít vznikat problémy. Zubní kámen je živnou půdou pro nejrůznější mikrozoo bakterií, které se při polykání psa trvale splachují do trávicího traktu, kde u granulemi krmenými psy nejsou v trávicím traktu přirozené kyseliny pro zničení těchto vetřelců, a tak je dále odbourávají především játra a ledviny. Čím déle jsou játra takto zatěžována, tím spíše na stará kolena může propuknout onemocnění a záněty jater. Bakterie z dutiny ústní se dále usazují také na srdci a mohou ve stáří napomáhat ke vzniku srdečních chorob a slabostí. Zajistit tedy psovi zdravý chrup je starostí mnohem hlubokosáhlejší, než jen běloskvoucí úsměv. Zápach z dutiny ústní při bujícím zubním kameni je poslední fází výstražného procesu, že jsou bakterie již opravdu přemnožené a dásně podléhají zánětu.

 

Psí zubař

Možností je samozřejmě v dnešní době několikero. Nejpoužívanějším řešením je chirurgické odstranění zubního kamene mechanicky, obvykle ultrazvukovým čištěním v celkové narkóze. Mnoho veterinářů ale zkouší hledat i jiné cesty – celková narkóza je přeci jen pro mnoho psích pacientů příliš zatěžující a riskantní. Jednak se vědci snaží vyvíjet anestetika neškodného charakteru, vhodná i pro psí pacienty například se srdeční vadou či chorobou, jednak se veterináři snaží nalézt způsob, jak psa neuspat zcela, ale třeba jen lokální anestezií. Jde ale vždy o řešení jen na pár let – za rok nebo dva je obvykle psí pacient na operačním stole znovu s další vrstvou zubního kamene a opět před rozhodnutím, kterou anestezii zvolit?

 

Prevence zubního kamene

Prevence vzniku zubního kamene hraje v tomto případě naprosto zásadní roli. Zároveň se na trhu objevuje mnoho alternativních řešení, jak zubnímu kameni předcházet, aby nebylo nutné řešit jej příliš invazivně. Jednou z možností jsou homeopatické prostředky, které někteří veterináři doporučují. Jiní ale naopak homeopatikům nevěří již z podstaty, a tak záleží, v co věří právě váš veterinář. Mezi chovateli je také doporučováno přidávat do krmení mořskou řasu kelpu, která snižuje zápach z tlamy a omezuje tvorbu plaku. Existují rovněž přírodní kapky, které se také aplikují do krmení se stejným účelem, podle velikosti psa. Obecně se doporučuje nepřekrmovat psa piškoty a nekvalitní, především měkkou stravou, která vytváří na zubech enormně velké množství zubního plaku. Nejideálnějším řešením bohužel zůstává pravidelná hygiena – v dnešní době je k sehnání široká škála psích past a kartáčků pro očistu chrupu majitelem. Ochrana ani tak nespočívá v mechanickém očištění zubu, jako v antiseptickém účinku psích zubních past.

 

 

 

Když se zubní kámen neřeší

Smutnou skutečností jsou důsledky v případě, že majitel zubní kámen u svého psa neřeší. Ústní dutinou se postupně šíří zánět, tak jako u lidí paradontóza. To ohrožuje celkový stav chrupu, zuby se začnou viklat a zahnívat v dásni. Psa zuby neskutečně začnou bolet – může se projevovat kromě zápachu z tlamy i nadměrným sliněním a náhlým nechutenstvím. Mnoho psích seniorů, kteří přicházejí na kliniky s podivnou vyhublostí a neschopností přibrat, mají nakonec prapůvod problému v tom, že je bolí zuby a nedokáží tolik s rozviklaným chrupem jíst, jako dříve. Při odstraňování zubního kamene je pak zapotřebí polovinu uvolněných zubů vytrhnout, léčba psa se prodlužuje i finančně prodražuje. Pacient musí několik dní až týdnů po zákroku užívat antibiotika, což může rozhodit jeho trávení a do budoucna již třeba nedokáže pokousat některé granule a potřebuje upravit jídelníček. Při chirurgickém odstranění zubního kamene by také měl veterinář vždy provést rentgen – aby se ujistil, že vlivem zánětu nevzniká u kořenů zubů periapikální absces neboli hluboký zánět rozkládající kořeny především u velkých stoliček.

U problematiky zubního kamene u psů více než kde jinde platí přísné pravidlo, že prevence je důležitější a levnější než samotná terapie, kdy už je pozdě.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. Péče o zuby: prevence je lepší než léčba
  2. Záněty dásní, paradentóza a zubní kámen
  3. Veterinární diety pro psy se špatným chrupem

 

Zuby jako perličky
Vytvořeno18.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení