Péče o zuby: prevence je lepší než léčba

My lidé trpíme takovým nešvarem, odkládáme návštěvu zubaře jak jen to jde a stejně je tomu bohužel i u našich zvířecích kamarádů. Většina chovatelů si ani nevšimne, když má pejsek problém se zuby. Problém nastává, když pes začne vykazovat neochotu kousat a přestává žrát.

Psi mají oproti nám jednu velkou nevýhodu a to tu, že jim často ani katasrtofální stav chrupu nezpůsobuje výraznou bolest a tak vesele baští dál.

Právě proto vede k vyšetření až silný zápach z tlamy zvířete, který umí být u psa se zubním kamenem dosti nepříjemný, nebo upozornění veterináře při běžné prohlídce nebo očkování.

Nejčastější problém spojený se zoubky psa je zubní kámen a zánět dásní. K tomu dochází usazováním plaku na zubech po každém jídle. Mineralizací plaku dochází ke vzniku zubního kamene, který je pak velmi obtížně odstranitelný. Postupně pak dochází ke dráždění dásně a jejímu následnému zanícení, které se projevuje výrazným zarudnutím okraje zubu. Pokud se tento proces nechá opravdu pokročit, dojde k uvolňování zubů a jejich následnému vypadávání.

K tvorbě zubního kamene jsou náchylnější malá a střední plemena psů. Zubní kámen je provázen silným zápachem z tlamy, který většinou majitele psa upozorní na to, že se něco děje. Navíc je zánět v tlamě zdrojem infekce pro celý organismus zvířete, proto není dobré brát příznaky na lehkou váhu.

Nejjednoduší, nejefektivnější a nejšetrnější odstranění již vzniklého zubního kamene se provádí za pomoci ultrazvuku. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii psa.

 

Dentální pochoutky

 

A jaká je prevence??

Nejlepší prevencí je samozřejmě pravidelné čištění zubů. Důležitý je ale i výběr potravy, na trhu je dnes spousta granulí, které pomáhají odstranit zubní plak a kámen, a to mechanickou cestou. Tajemství těchto granulí spočívá v jejich velikosti a struktuře, která pomůže udržet zuby psa čisté.

Jako další jsou na řadě různé dentální pochoutky a doplňky, které mají do určité míry také účinnost.

Preventivních opatření je v dnešní době opravdu spousta, všechny je ale potřeba provádět důsledně a opakovaně, jinak bohužel nebudou mít žádný efekt.

Přejeme Vám a Vašim mazlíčkům spoustu krásných dní bez bolavých zoubků, Váš SvětKrmiv.cz!

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

Péče o zuby: prevence je lepší než léčba
Vytvořeno14.06.2016

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím