Nemoci z klíšťat u psů a koček

Zimy jsou čím dál tím víc kratší a parazitů je čím dál tím více. Každý chovatel určitě zažil to, že se na jeho mazlíčkovi objevil jeden z nejznámějších parazitů - klíště. Tento parazit se živí krví živočichů a způsobuje jim spoustu neduh. V tomto článku si ukážeme jaké nemoci, klíště může přenášet a jak se proti nim bránit.V dnešní době se parazitů objevuje, čím dál tím více, ale víte proč? Hlavní příčinou je globální oteplování a slabé zimy, které jsou pro parazity jako ráj. V současné době klíšťata přenášejí nemoci, které nejsou ani známé. Pokud naleznete klíště přisáté na kůži a Váš pejsek bude oslabený, tak doporučujeme zajít k veterináři. A teď si ukážeme jaké nemoci, klíště může přenášet.Lymeská borelióza

Lymeská borelióza patří mezi nejčastější klíšťová onemocnění. Její příznaky nejsou hned ze začátku viditelné, ale v pokročilejší fázi může skončit dokonce i smrti! 

Příznaky

Pes ze začátku se chová naprosto normálně, ale po 5-6 měsících pes začíná být unavenější a může mít zvýšenou teplotu. V pokročilejší fázi pejsek bude mít potíže s dýcháním, kulháním, pohyblivosti, mít akutní zánět kloubů a apatii. 

Léčba

Bohužel v dohledné době naše medicína nedokáže nemoc zcela uzdravit. Jedinou pomoci pro pejska jsou antibiotika, analgetika a protizánětlivé léky, které Vám předepíše Váš veterinář. Celková léčba a ustoupení bolesti trvá cca 1-2 měsíce, ale není zaručené, že se v budoucnosti znovu neobjeví. Doporučujeme psa nechat očkovat a vyvarujete se tím spoustu problémům.

 

Babezióza

Infekční onemocnění, které napadá v těle psa červené krvinky. 

Příznaky

Hlavním příznakem je vysoká horečka a částečné močení krve. V pokročilejší fázi se může objevovat zvracení, nažloutlý průjem, epileptické záchvaty, podrážděnost a nekoordinovaný pohyb.

Diagnostika

Pokud Váš pes bude mít, některé příznaky viz výše, tak doporučujeme navštívit Vašeho veterináře.Klíšťová encefalitida 

Příznaky

Mezi hlavní příznaky patří horečka a snížena pohyblivost. V pokročilejším stadiu může pes kompletně ochrnout. Mezi další příznaky může patřit apatie, nechuť k jídlu, změny chování a agrese.

Diagnostika

Pokud Váš pes bude mít, některé příznaky, tak navštivte Vašeho veterináře.

 

Anaplazmóza

Toto onemocnění přenáší klíště obecné. Infekce se u nakaženého zvířete se projevuje obvykle během 1-2 týdne. 

Příznaky

Zvracení, průjmem, ztuhlost, zvýšena teplota, apatie a hlavně bolest kloubu. 

 

Kde se klíšťácí nejčastěji vyskytují?

Nejvíce frekventované místa, kde se klíšťata objevují, jsou lesy, louky, pole, zahrady a také i polní cesty. Doporučujeme po každé procházce pejska pořádně prohlédnout. 

 

 

Jak eliminovat klíště?

Pokud v srsti nebo na kůži naleznete nějakého “broučka”, tak ho okamžitě eliminujte, buď prostřednictvím toaletního papíru a nebo jemného hřebínku na klíšťata. Pokud klíště, již bude přisáté, můžete vyzkoušet naše pinzety či háky.

 

Jak správně odstranit klíště?

  1. Pokud máte dlouhosrstého pejska, tak odhlaďte jeho chlupy od klíštěte a připravte si odstraňovací pomůcky
  2. Pomocí pinzety nebo háku klíště uchopte, co nejblíže u kůže a podeberte ho
  3. Poté s klíštětem po otáčejte a mírným tahem vytáhněte
  4. Vytáhnuté klíště doporučujeme odebrat toaletním papírem a spláchnout do záchodu
  5. Po každé odstraňovací akci si vždy umyjte ruce!
  6. Místo, kde klíště bylo přisáté, vydezinfikujte

    

Prevence

Prevence je základ! Pro správnou ochranu doporučujeme zakoupit antiparazitní obojky nebo pipety. Tyto antiparazitika ochrání Vašeho mazlíčka před klíštětem a zamezí jejich výskyt na kožichu.  Pro dlouhodobý účinek použijte obojky a pro krátkodobý pipety. Více o antiparazitik naleznete ZDE!

 

Doporučené antiparazitika: 

Obojky: Foresto, Scalibor a Kiltix

Pipety: Frontline, Advantix Fypryst

 

Nemoci z klíšťat u psů a koček
Vytvořeno28.02.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení