Zimy jsou čím dál tím víc kratší a parazitů je čím dál tím více. Každý chovatel určitě zažil to, že se na jeho mazlíčkovi objevil jeden z nejznámějších parazitů - klíště. Tento parazit se živí krví živočichů a způsobuje jim spoustu neduh. V tomto článku si ukážeme jaké nemoci, klíště může přenášet a jak se proti nim bránit.
V dnešní době se parazitů objevuje, čím dál tím více, ale víte proč? Hlavní příčinou je globální oteplování a slabé zimy, které jsou pro parazity jako ráj. V současné době klíšťata přenášejí nemoci, které nejsou ani známé. Pokud naleznete klíště přisáté na kůži a Váš pejsek bude oslabený, tak doporučujeme zajít k veterináři. A teď si ukážeme jaké nemoci, klíště může přenášet.
Lymeská borelióza patří mezi nejčastější klíšťová onemocnění. Její příznaky nejsou hned ze začátku viditelné, ale v pokročilejší fázi může skončit dokonce i smrti!
Příznaky
Pes ze začátku se chová naprosto normálně, ale po 5-6 měsících pes začíná být unavenější a může mít zvýšenou teplotu. V pokročilejší fázi pejsek bude mít potíže s dýcháním, kulháním, pohyblivosti, mít akutní zánět kloubů a apatii.
Infekční onemocnění, které napadá v těle psa červené krvinky.
Hlavním příznakem je vysoká horečka a částečné močení krve. V pokročilejší fázi se může objevovat zvracení, nažloutlý průjem, epileptické záchvaty, podrážděnost a nekoordinovaný pohyb.
Pokud Váš pes bude mít, některé příznaky viz výše, tak doporučujeme navštívit Vašeho veterináře.
Mezi hlavní příznaky patří horečka a snížena pohyblivost. V pokročilejším stadiu může pes kompletně ochrnout. Mezi další příznaky může patřit apatie, nechuť k jídlu, změny chování a agrese.
Pokud Váš pes bude mít, některé příznaky, tak navštivte Vašeho veterináře.
Toto onemocnění přenáší klíště obecné. Infekce se u nakaženého zvířete se projevuje obvykle během 1-2 týdne.
Zvracení, průjmem, ztuhlost, zvýšena teplota, apatie a hlavně bolest kloubu.
Nejvíce frekventované místa, kde se klíšťata objevují, jsou lesy, louky, pole, zahrady a také i polní cesty. Doporučujeme po každé procházce pejska pořádně prohlédnout.
Pokud v srsti nebo na kůži naleznete nějakého “broučka”, tak ho okamžitě eliminujte, buď prostřednictvím toaletního papíru a nebo jemného hřebínku na klíšťata. Pokud klíště, již bude přisáté, můžete vyzkoušet naše pinzety či háky.
Prevence
Prevence je základ! Pro správnou ochranu doporučujeme zakoupit antiparazitní obojky nebo pipety. Tyto antiparazitika ochrání Vašeho mazlíčka před klíštětem a zamezí jejich výskyt na kožichu. Pro dlouhodobý účinek použijte obojky a pro krátkodobý pipety. Více o antiparazitik naleznete ZDE!
Obojky: Foresto, Scalibor a Kiltix
Pipety: Frontline, Advantix a Fypryst