6 tipů na co si dát pozor po kastraci

Ačkoliv má kastrace své nesporné benefity, pořád je to velký zásah do organizmu a také zákrok, při němž je pes či fena pod kompletní narkózou. Víte, na co si u kastrace dávat pozor?

 

Kolem kastrace psů a fen panuje nespočet mýtů a obav (ať už zbytečných, či oprávněných). Mnoho pejskařů však neváhá a mazlíka nechává kastrovat automaticky. Kastrace je dnes chápaná totiž jako prevence. U fen se kastrací brání nežádoucímu nakrytí, také se však jedná o prevenci mnohých zdravotních obtíží, jako je například zánět dělohy (pyometra), cukrovka, falešná březost či nádor mléčné žlázy. U psů se zase kastrací brání nežádoucímu nakrytí ve smečce či projevům pohlavního pudu – toulání, utíkání a vyhledávání hárajících fen, teritoriálnímu chování, agresivitě. Také se k němu ale přistupuje ze zdravotních důvodů, například při nezhoubném zvětšení prostaty.

 

Útulky jsou plné psů od nekastrovaných psích rodičů

 

Nekontrolované přemnožování psů představuje značný problém, zvláště u pejsků s ne příliš jasným původem. Dnes si možná můžete myslet, že svoji fenku nenecháte kastrovat, protože ji nechcete bránit v přirozeném vývoji, a věříte tomu, že pro její štěňata vždy umístění najdete. Později ale možná budete litovat. Najít štěňatům vhodný domov není jen tak. V lepším případě si některé z nich necháte – to budete muset ale počítat dopředu s vyššími výdaji na krmení, zdravotní péči a vše, co s chovem souvisí. Březost, porod i období po něm navíc představují pro vaši fenu zátěž. Troufáte si na to? Útulky jsou dnes bohužel plné psů po rodičích, které jejich majitelé nenechali kastrovat.

 

Kastrace má svá pro i proti

 

Abychom nebyli jednostranní, má kastrace i své nevýhody. Hlavní nevýhodou je především to, že se jedná o nevratné řešení. Prostě si ho musíte rozmyslet a počítat s tím, že už to nikdy jinak nebude. U fen se v důsledku snížení hladiny estrogenu může zvýšit chuť k jídlu, což ale nepředstavuje až tak závažný problém, pokud budete jako majitelé důslední a fenku nebudete překrmovat. Také může dojít ke změně kvality srsti. Může být jemnější a lámavější. Méně často se v pozdějším věku může projevit noční únik moči. Psi po kastraci mohou lehce zlenivět, a v důsledku toho přibírat na váze. Pomůže však upravit krmnou dávku a přidat na fyzické aktivitě.

 

Teď se ale podívejme na to, na co si konkrétně dát v souvislosti s kastrací pozor:

 

1)      Najděte si dobrého veterináře, kterému budete důvěřovat!

Najít dobrého veterináře (stejně jako lékaře) není jen tak. Vyhráno máte, pokud máte svého oblíbeného odborníka, kterému důvěřujete, a bez obav mu svého mazlíčka svěříte. Po zákroku od neurvalého řezníka může vaše fenka skončit s ohyzdnou jizvou přes celé břicho a zdravotními komplikacemi. Popřípadě se můžete setkat i s tím, že vám bude veterinář doporučovat kastraci u zvířete, u kterého není vhodná (viz bod č. 2). Pokud máte jen pocit, že vám veterinář, ke kterému se psem nebo fenou chodíte, nevyhovuje, raději si najděte jiného, abyste se vyvarovali pozdějšího zklamání. Tím rozhodně nechceme nikoho nabádat, aby zpochybňoval lékařské schopnosti některého z veterinářů. Pokud si však s lékařem svého mazlíčka už od začátku „nesedíte“, může to vést k tomu, že ho budete třeba i bezdůvodně z něčeho vinit, nebudete věřit, že pro mazlíka udělal vše, co mohl, i když to třeba není pravda. Pro oba – pro vás i veterináře – je pak lepší, když si najdete někoho, kdo vám bude vyhovovat. Najít odborníka, k němuž budete chovat respekt a důvěru, je skutečně klíčové.

 

2)      Zvíře by mělo být před kastrací zdravé a v dobré kondici!

Prosím, neberte toto na lehkou váhu! Pes a fena, které čeká kastrace, by měli být bez zdravotních potíží, zejména by neměli trpět na žádné infekční onemocnění. Kastrace se sice může zdát na první pohled jako jednoduchý zákrok, který veterináři provádí jako na běžícím pásu, pořád to je ale zásah do organizmu, zákrok, který je prováděný v celkové narkóze. U psů starších nebo u těch, u nichž se kastrace provádí ze zdravotních důvodů, je nutné minimálně vyšetření krve.

 

 

3)      Fena se nesmí nechat kastrovat, když hárá

Když fena hárá, má pohlavní orgány zvětšené a překrvené. Během zákroku by mohlo dojít k nadměrnému krvácení feny, až vykrvácení. Nejlepší je počkat měsíc po skončení hárání, až nastane období tzv. pohlavního klidu.

 

4)      Hladovka před zákrokem

Těsně před zákrokem by měl pes i fena držet několika hodinovou hladovku (dle doporučení veterináře). I když na vás bude dělat mazlík „psí oči“, odolejte. Je to pro jeho dobro. Při zákroku u zvířete s plným žaludkem a střevy mohou nastat komplikace.

 

5)      Klidový režim po zákroku

Když si pejska nebo fenku přinesete po zákroku domů, nechte ho či ji pěkně dospat na nějakém klidném, teplém a známém místě. Až se probudí, nabízejte mu/jí po troškách vodu a později i jídlo, na které je zvyklý/á. Nejlépe něco měkkého – rozmočené granule nebo masíčko z konzervy.

Ačkoliv se může stát, že hafan už po několika hodinách od kastrace může „zase skákat přes kaluže“, dejte na něj pozor. Zejména zmíněnému skákání byste se měli pokusit zabránit – a to nejen pár hodin po zákroku, ale nejlépe celý týden.

 

6)      Hlídejte ránu po kastraci

Ránu po zákroku nemusíte nijak ošetřovat. Postačí, když budete hlídat, aby si ji pejsek nelízal. Když psa necháte si zašitou ránu lízat, může si tak uvolnit stehy. Pokud pejsek vydrží mít na krku ochranný límec, tím lépe pro vás i pro něj. Někteří hafani však tuto „ozdobu“ nesnesou. V takovém případě je nutné, aby je někdo neustále hlídal.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

 

6 tipů na co si dát pozor po kastraci
Vytvořeno28.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení