Sheltie

Pokud ji považujete za zmenšeninu kolie, hluboce se pletete. Mezi kolií a sheltií je velký rozdíl, který ovšem zaznamenáte pouze pokud s nimi žijete. A že je život s sheltií jedno velké dobrodružství!

  PES FENA
VÁHA(KG) 7 - 8 6 - 7
VÝŠKA (CM) 37 35
CELKOVÝ DOJEM Jemná, obdélníková, huňatá konstituce Jemná, obdélníková, huňatá konstituce
POVAHA Učenlivá, něžná Učenlivá, něžná
SRST Jemná, hustá Jemná, hustá
PRŮMĚRNÝ VĚK 14 let 14 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU nenáročný nenáročný
NÁROČNOST NA POHYB nenáročný nenáročný

FCI

Ovčáci a honáčtí psi, ovčáci s pracovní zkouškou

Ovčáci a honáčtí psi, ovčáci s pracovní zkouškou

 

Původ

Sheltie původně vznikly jako ovčácké plemeno – kde jinde byste hledali nejpočetnější stáda ovcí než na anglických ostrovních pahorkatinách. Proto i vyniká plemeno svou drobností, mrštností, odolností a nenáročností. Uznána FCI byla sheltie ve 20. století a její obliba se rychle rozšířila do světa. Paradoxně je v současnosti nejoblíbenější v Japonsku.

Povaha

Sheltičky jsou i u nás stále populárnější a klub jejich fanoušků neustále narůstá. Mají jemnou a citlivou povahu a je potřeba s nimi jednat citlivě a něžně. Přesto mají něco z chytrosti kolií a rychle a rády se učí. Jsou neobyčejně přátelské a oddané svému pánovi – dokonce se stále častěji využívají i pro canisterapii. Je dobré ji odmala zvykat na nejrůznější podněty, aby nepropadala své typické plachosti a panice. Z původního hlediska pasení ovcí stále oplývá toto plemeno přemírou energie a je dobré najít jim dostatečné vyžití a uplatnění.


Charakteristické rysy

Pro sheltie je charakteristická huňatá srst s dojmem lví hřívy na krku. Typické jsou pro ně jistá míra plachosti a mazanosti. Když něco nechtějí, je přímo hlavolamem přimět je pracovat přesně pro vás. Mají bystrý a živý pohled a neobyčejnou inteligenci. Je pro ně charakteristický vysoký a častý štěkot.

Vzhled

Sheltie se mnoha ohledy podobají koliím. Mají úzký a drobný čenich, uši překlopené dolů, dlouhý trup a jemné, drobné packy. Huňatý ocas sahá až ke hleznům. Srst je dlouhá, hustá a jemná se sklony k cuckovatění. Vyskytují se v barvách černé, mramorově modré, sobolí s bílou a pálením. Srst vyžaduje pravidelné česání a koupání. Přestože je dobře osrstěná a od přírody odolná, vhodné je chovat sheltičky doma, pro jejich lásku ke společnosti lidí.

Krmení

Krmivo je potřeba přizpůsobit pracovním a aktivním zvyklostem. I v pozdějším věku sheltie často trpí na zažívací problémy, a tak si dobře promyslete, jakou strategii krmení zvolíte. Často také trpí na epilepsii a záněty močového měchýře.

Doporučené krmivo:

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. Život v křeči – život s epileptikem
  2. Luxace pately
  3. Co dělat, když se pes bojí?

 

Sheltie
Vytvořeno15.04.2019