Život v křeči – život s epileptikem

Epilepsie je civilizačním onemocněním stále většího počtu psů, uvádí se že již postihuje více jak 3 % psí populace. Příčiny vzniku dosud stále nikdo přesně neobjasnil, existuje však několik společných spouštěčů nemoci. A je to nemoc, na kterou skutečně není hezký pohled. Aneb co dělat, když u vašeho psa propukne epileptický záchvat?

 

Kdykoliv může blesk udeřit

 

Názory veterinářů se sice různí, ale obecně lze vysledovat několik společných ukazatelů, predisponujících propuknutí této nemoci. Záchvaty se projeví obvykle po úrazu do hlavy, nádorovými onemocněními na mozku, genetickými predispozicemi, vlivem stresu nebo také nevydařeným porodem či náhlou nehodou (topením, šokem). Může jít i o vrozenou vadu. Existují také plemena psů, u kterých se epilepsie projevuje častěji, jako třeba německý ovčák, pudl nebo kolie. Každý chovatel by měl vědět, jak se v takové situaci správně zachovat.

 

V křeči

 

Epileptické záchvaty při plném propuknutí u zvířat jsou dost podobné těm lidským. Tělo se ocitne ve svalové křeči, z tlamičky vytéká bílá pěna, zvíře sebou nekontrolovatelně zmítá. Často se v křeči pomočí. Také má sklony cvakat čelistí, příliš nevnímá, může se stát nebezpečným sobě i okolí. V takovéto situaci je důležité zajistit několik detailů – odstranit z okolí zvířete nejbližší předměty, aby se nemohlo o ně zranit a dohlédnout na to, že mu nic nezapadlo do krku a nedusí se. Zachovejte klid, zajistěte co nejméně rušivých vlivů v okolí zvířete – aby na něj příliš nikdo nesahal a nerušili jej ostatní psi. Na psa s epileptickým záchvatem byste měli co možná nejméně sahat, neuvědomuje si v danou chvíli nic a snadno by vás mohl neúmyslně kousnout. V tomto případě jej ale za to nemůžete trestat. Existují případy, kdy se pes po krátkém záchvatu postavil na nohy a vší silou se rozběhl a vrazil do zdi domu a na místě zemřel.

 

Co teď a co potom?

 

Záchvat obvykle trvá jen několik minut – trvá-li déle jak 5 minut, měli byste okamžitě vyhledat veterináře. Během svalového napětí totiž rychle stoupá tělesná teplota a mohlo by dojít k život ohrožujícímu přehřátí organismu. Jakmile záchvat odezní, může se zvíře jevit zmatené, neví kde je a co se stalo. Chvíli se může stát, že vás nejprve nepozná. Pokud byl záchvat silný, může být zvíře zesláblé a roztřesené, po zbytek dne je dobré dopřát mu odpočinek. Někteří mají vyloženě žízeň a hlad a někteří naopak po záchvatu nedokáží několik hodin nic pozřít, než se trochu srovnají. Ideální je psa v takovém případě přenést po záchvatu do pelíšku a dát mu čas a klid na zotavenou. Pečlivě si zapište, kdy záchvat proběhl a jak dlouho trval.

 

Farmacie pokulhává

 

Epileptické záchvaty jsou nepříjemnou a život znesnadňující záležitostí. Lék na trvalé vyléčení dosud neexistuje, a tak po propuknutí nemoci musíte počítat s doživotními komplikacemi. Nicméně alespoň léky na zmírnění příznaků a záchvatů existují – mají však vážné vedlejší účinky, a tak se pro léčbu nasazují až při vážném průběhu, obvykle pokud jsou záchvaty častější než půl roku.

K léčbě se používá fenobarbital nebo bromid draselný, nejčastěji jejich kombinace. Oboje jsou léky, které mohou vážně a trvale poškodit játra nebo způsobit ochablost zadních nohou. Navíc vnímavost organismu vůči nim postupně klesá, a tak se mohou stát při delším užívání neúčinnými. Žádný jiný, efektivní lék, dosud nebyl bohužel na léčbu epilepsie vynalezen.

 

 

Každá rada dobrá

 

Nejnovější studie potvrzují, že granulovaná strava přípravou za tepla a přidáním různých nestravitelných látek, kteréžto nemusí výrobce při poměru do 4 % ani uvádět, může organismu způsobovat vyčerpání a nedostatek některého stopového prvku. A i když se to jeví jako drobný nedostatek, stopový prvek je pro tělo potřeba sice pouze v minimálním množství, ale jeho deficit může být fatální. Existuje pravděpodobnost, že dlouhodobý nedostatek některých stopových prvků může podporovat vznik epilepsie. A naopak je pravděpodobné a prokázané, že dodáním všech potřebných látek ve stravitelné formě se četnost epileptických záchvatů zmenší. Úpravou stravy tedy můžeme mnohé ovlivnit, zaměřit se na vyváženost a dostatek organických doplňků výživy.

Můžete také vyzkoušet homeopatické přípravky pro zmírnění průběhu nemoci na bylinné bázi.

Také je vhodné nevystavovat psa stresovým situacím, ani jiným spouštěčům, které se vám během opakování záchvatů může podařit vysledovat. Nadměrný hluk, přílišné emoce, příliš rychlé zhltání velké porce krmiva, změna prostředí, nový člen rodiny. To vše může spustit epileptický záchvat, a to v kterémkoliv věku zvířete.

 

Nezanedbat žádný detail

 

Určitě byste měli po propuknutí a odeznění prvního záchvatu rozhodně navštívit veterináře! Pokud to stihnete dostatečně brzy po záchvatu, může ještě v krvi naměřit zvýšené hodnoty, je ale pravděpodobné, že vlastně na psovi nic nezjistí. Může doporučit podpůrné doplňky proti vyčerpání organismu a svalovému napětí a naordinovat klid nebo změnu stravy, ve většině případů ale hned léky na epilepsii nenasadí, pouze v případě častějšího opakování záchvatů. Proto je důležité zapisovat si jednotlivé časy a nejlépe i poznámky o průběhu každého záchvatu. Často se ale také stává, že pokud přijde záchvat během noci, majitel to ani nezjistí, ráno mu pouze pes připadá ospalejší a slabý, ale jinak fit. Záchvat epilepsie krátce po nakrmení navíc silně zvyšuje riziko torze žaludku.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

 

 

 

 

Život v křeči – život s epileptikem
Vytvořeno20.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení