Skotský teriér

Houževnatý psí parťák pro každou srandu. Dokáže pobavit nejen svým vzezřením, ale i svými nápady. Má spoustu energie a nikdy vás nezradí, i když občas si dá načas, než se rozmyslí, jestli poslechne. Je to typický teriér tělem i duší.

 

  PES FENA
VÁHA(KG) 9 - 10 8 - 9
VÝŠKA (CM) 20 - 25 25 - 28
CELKOVÝ DOJEM Svalnatá, hrubá konstituce, dobře osrstěná, obdélníkového rámce Svalnatá, hrubá konstituce, dobře osrstěná, obdélníkového rámce
POVAHA chytrý, společenský chytrá, společenská
SRST jemná, černá jemná, černá
PRŮMĚRNÝ VĚK 13 let 13let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU nenáročný nenáročná
NÁROČNOST NA POHYB nenáročný nenáročná
FCI Teriéři, malí teriéři Teriéři, malí teriéři

 

Původ


Jak již název napovídá, původně byl vyšlechtěn ve Skotsku, a to na přelomu 19. století.  Přestože teriérů je ve Skotsku hned několik, pouze tento lovec lišek a jezevců dostal čest nést národní jméno. Plemeno se rychle rozšířilo do celého světa a rázem si získalo nebývalou oblíbenost. Je to oblíbený společník a ochotný pracant.


Povaha


Povahově patří skotský teriér mezi živé a přátelské teriéry, kteří jsou zvídaví, všechno je zajímá a na vše mají vlastní názor. Je aktivní a optimistický. Je i snadno cvičitelný, ale jako tvrdohlavého teriéra jej musíte správně motivovat. Hodí se do rodiny i na dlouhé procházky a túry. Je adaptabilní na bytové i venkovní prostředí, s ochotou sobě vlastní se přizpůsobí jakýmkoliv podmínkám.

 


Charakteristické rysy


Skotský teriér je typický dlouhým trupem a krátkými končetinami, díky čemuž se pohybuje houpavou, specifickou chůzí. Příliš jej neuslyšíte štěkat. A duší je to lovec, takže i když nestihne vyvinout patřičnou rychlost, bude s nadšením lovit vše živé.


Vzhled


Toto plemeno má dlouhou hlavu na krátkém krku a silnou hruď s krátkými končetinami. Ocas je polodlouhý, nesený vzpřímeně nebo půl obloukem. Uši jsou vždy vzpřímené, oči široko posazené a moudré. Srst je černá, výjimečně písková nebo žíhaná, vlnitě se kroutí, s jemnou podsadou. Vytváří obočí a vousy. Na údržbu není srst nijak náročná, ale je dobré udržovat pravidelný střih, aby srst nezplstnatěla.


Krmení


Celkem snadno trpí skotští teriéři na obezitu, je tedy důležité dbát na správný jídelníček a odolat roztomilému kukuči a nekrmit jej vším, co máte po ruce. Pravidelné stravovací návyky napomohou udržet tu správnou kondici i přes nedostatek času vybít všechnu jeho energii. A když správně vyvážíte poměr energetického výdeje a příjmu, získáte neocenitelného parťáka do nepohody!

Doporučené krmivo pro skotské teriéry:

Další poučné články:

  1. Nemoci z klíšťat u psů a koček
  2. Když psa trápí chrup: záněty dásní, paradentóza, zubní kámen
  3. Máme štěňátko, jak ho naučit čistotnosti?
Skotský teriér
Vytvořeno05.04.2019