Přehřátí psa – jak ho rozeznat a jak pejskovi pomoct?

Zatímco my si užíváme sluníčka na koupališti, náš pejsek trpí. V parných dnech hrozí našim čtyřnohým kamarádům přehřátí. Zodpovědným chováním ale svým mazlíkům můžeme pomoct.

Pes snáší horké letní (a při současných vedrech někdy i jarní) počasí o poznání hůře než člověk. Zatímco člověk se v horku zpotí a jeho tělo se odpařením potu ochladí, pes takové možnosti nemá. Potních žláz má minimum – jsou vlastně jen zespodu na tlapkách. Ochlazuje se tedy především zrychleným dýcháním. Při něm vytváří v tlamě proudění vzduchu, tím ochlazuje sliznici jazyka a horních cest dýchacích. To ale samozřejmě není až tak účinné, jak by bylo třeba.

V parných dnech hrozí pejskům hypertermie

Vysoké teploty, které my v práci protrpíme a o víkendech si užíváme na koupališti nebo u bazénu, naši chlupatí mazlíci snáší velmi těžko. Parné dny pro ně mohou být až život ohrožující. Veterináři se zvláště v létě často setkávají s tím, že k nim dorazí pacient trpící na přehřátí organizmu – tzv. hypertermii.

Když venkovní teplota stoupá, může být přirozené chlazení psa již nedostatečné

K přehřátí přispívá několik faktorů. Jako první se samozřejmě nabízí vysoká venkovní teplota. Naši chlupáči mají za běžných okolností vyšší tělesnou teplotu než my – a to 38 až 39°C. Jejich přirozené ochlazování zrychleným dýcháním, o kterém jsme se již bavili, přestává být dostatečně účinné už, když teplota vzduchu přesáhne 25°C. Pokud se venkovní teplota přiblíží teplotě těla – tedy zmíněným 38 až 39°C, je již přirozené chlazení zcela nedostatečné.

V zaparkovaném autě nepomůže pejskovi ani stín, ani pootevřené okénko!

Skutečně si dávejte pozor, abyste svého pejska nenechávali nikdy v horkém počasí zavřeného v autě! Nepomůže ani stín, ani pootevřené okénko. Nespoléhejte se na to, že se „hned zase vrátíte“. Pro vašeho chlupáče je uzavření v autě život ohrožující.

 

Přímé slunce může „holáčům“ způsobit i popáleniny

Nebezpečné je pro naše hafany i přímé sluneční záření. Pokud máte ve zvyku nechávat pejska uvázaného u obchodu nebo ho třeba „venčit“ na balkóně, ve slunečných dnech si to rozmyslete. Větší psi s dlouhými chlupy mají v tomto případě překvapivě výhodu – jejich hustá srst izoluje právě i před slunečními paprsky a zpomaluje přehřátí sluncem. Malí „holáči“ ale trpí! Bezsrstí pejskové mohou dokonce na přímém slunci utrpět i popáleniny. Kůži je před sluníčkem nutné ošetřit krémem s UV faktorem.

Najděte mazlíkovi příjemné stinné místo na relaxaci, ať neleží na rozpálené terase!

Možná jste si všimli, že vaši pejskové v létě vyhledávají studené kamenné podlahy ve stínu. Povrch, na kterém pes přebývá, je pro přehřátí, respektive jeho prevenci, totiž také důležitý. Když je slunečno, nevycházejte s pejskem na procházky po rozpálených asfaltových chodnících. Vyrazte raději ráno nebo večer, když není takové parno, do lesa nebo stinného parku. Pokud má váš mazlík k relaxaci k dispozici jen terasu, na kterou celý den praží slunce, zkuste mu najít jiné místečko, kde si bude moci odpočinout. V horku pomůže kromě kvalitního stínu i chladící podložka.

K přehřátí nejsou náchylní jen velcí psi, trpí i mopsové a buldočci

Za horkých dní k přehřátí nahrává i fyzická aktivita pejska. Mnoho pejskařů si myslí, že dokud hafan běhá, zuřivě aportuje a dovádí, je mu hej. Ale není to tak. Pejsek si ale začne zoufat, až když je pozdě, zvláště když se dobře baví se svým páníčkem. Při svalové aktivitě se ale většina energie (skutečně až 80 %!) přeměňuje na teplo, a tak se při fyzické námaze tělo psa velmi rychle přehřeje. Pes ale při námaze nemůže mělce dýchat, aby se ochladil, potřebuje kvůli zvýšené spotřebě kyslíku dýchat zhluboka. Tím se jeho organizmus při parných dnech dostává do slepé uličky. Nejvíce v ohrožení z přehřátí při fyzické aktivitě jsou velcí mohutní psi a mohutní (i malí) psi s krátkou čelistí, třeba mopsové nebo francouzští buldočci.

 

Kritický je nedostatek čerstvé vody!

Kromě vysoké venkovní teploty, rozpáleného povrchu a vysoké fyzické aktivity za horkých dní je dalším rizikovým faktorem nedostatek čerstvé vody! Dehydratace je pro pejska smrtelně nebezpečná. Pokud je váš pejsek králem zahrady, zatímco jste v práci (a nemůžete mu vodu pravidelně měnit), umístěte mu mističku s vodou alespoň na místo, kde je trvale stín. Na procházky si nezapomeňte láhev s vodou a cestovní mističku.

5 pravidel prevence proti přehřátí

1)      Hladkosrstí psi a psi s dobře vyčesanou srstí mohou ke svému ochlazení lépe využívat proudění vzduchu – chlupáče tedy vyčesávejte!
2)      Nikdy v horkých dnech nenechávejte psa čekat v zaparkovaném autě.
3)      Pro relaxaci pejskovi pořiďte chladící podložku.
4)      Na procházky raději než na sídliště s asfaltovými cestami vyrazte někam do lesa nebo parku, kde je příjemný stín. Vybírejte si ranní nebo večerní hodiny, kdy ještě není tak parno.
5)      Pejskovi dopřejte dostatek chladné čerstvé vody!

Jak poznat přehřátí?

Když už jsme si řekli, jak přehřátí pejska předejít, je čas si říct, jak ho poznat. Přehřátý pes rychle a usilovně dýchá. Je patrné, že ho dýchání stojí skutečně hodně sil. Sliní, má suchý horký čenich. Přehřátí poznáte i na očích – pes má zarudlé spojivky, vyvalené oči se skelným pohledem. Změní se i jeho chování. Je neklidný, nervózní, později dezorientovaný. Důležité je jednat co nejrychleji. Když už hafan zvrací a je apatický, je v ohrožení života.

Pravidla první pomoci při přehřátí:
1)      Ochlazení organizmu pejska musí být postupné. Nejednejte tedy zbrkle a rychle.
2)      Položte psa na stinné chladné místo.
3)      Nezchlazujte ho prudce vodou – nepolévejte a nesprchujte ho ledovou vodou! Prudké zchlazení by pejskovi přivodilo šok.
4)      Při ochlazování je dobré začít od tlapek. Vyrobte pejskovi obklad: Sáček s ledem nebo pytlík mražené zeleniny obalte utěrkou a přikládejte.
5)      Lehce mu vlhkým hadříkem nebo mokrým ručníkem otírejte břicho, třísla, hlavu a krk.
6)      Ovívejte ho čímkoliv, co máte po ruce.
7)      Po menších dávkách se pejskovi pokuste nabídnout k pití chladnou (ne studenou) vodu.
8)      Nejdříve psa uklidněte a poskytněte mu tuto první pomoc a až pak ho vezte k veterináři. Návštěva veterináře je ale nutná!

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

Přehřátí psa – jak ho rozeznat a jak pejskovi pomoct?
Vytvořeno08.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení