6 tipů, jak si správně vybrat psa

Pokud stojíte před životní volbou, kterému nádhernému zvířátku s psím pohledem umožnit báječný život ve vaší péči a nevíte, jak se správně rozhodnout který je pro vás to nejlepší, přinášíme 6 základních pravidel, pro správnou volbu, které nebudete nikdy později litovat. Často se také stane, že vás nakonec zlomí po dlouhém přemlouvání děti a je potřeba se rozhodnout co nejrychleji a pod tlakem, než rodinu zachvátí dětský pláč, že nedodržujete sliby. V takových případech dochází často k osudovým volbám, jenž si později dalších 10 let vyčítáte. Pomůžeme vám se jich vyvarovat.

 

O vzhledu to není

 Pravidlo číslo jedna hovoří nekoukat na vzhled! Pouze co se týče velikosti, neboť to je do budoucna rozhodující ukazatel. Vybírat ale psa podle toho, jakého jste kdy viděli na fotce nebo u sousedů je největší životní omyl. Sice se říká, že pán a pes se sobě nakonec podobají, ale to až po dlouhém procesu sžívání, ne již od počátku. Také si sice pán a pes musí padnout do oka, rozhodně to ale není o tom, že se vám líbí pitbul a bez jakéhokoliv bližšího seznámení se s plemenem si jej pořídíte. Sympatie určitě musíte ke svému psovi chovat, ale nevybírejte rozhodně pouze podle vzhledu!

 

Na velikosti záleží

Pokud máte v plánu projet encyklopedii psích plemen nebo navštívit nejbližší útulek a prostě si vybrat, promyslete alespoň předpokládanou velikost. Při rozhodování o velikosti psa byste měli vzít v potaz několik faktorů – kdo bude psa venčit a bude na to fyzicky stačit? Pokud chcete pořídit dětem mazlíčka na hraní, kterému se mají věnovat především ony, nevybírejte středoasiaty nebo dogu. Velikost také napovídá o ekonomické stránce příštích několika let. Ať již hodláte psa krmit čímkoliv, je dobré si propočítat, jestli na uživení zvolené velikosti máte dostatek financí.

 

Čím více encyklopedií, tím lépe

Máte-li představu o konkrétním plemeni, které by se vám zamlouvalo, pokuste se o něm před pořízením načíst co nejvíce informací. Nezůstávejte u jednoho popisku, zkuste proniknout do hloubky plemene. Najděte v republice několik chovatelů, zkontaktujte je a požádejte o nezávaznou návštěvu. Chovatelé vám dokáží o plemeni co nejvíce říct a zároveň se podíváte v jakém prostředí toto plemeno žije a jaké má v praxi potřeby a nároky. Ujasníte si tak také, zda je vhodné mít takového psa doma nebo na zahradě a jak se vlastně chová vůči cizím lidem, jak je zvladatelný a jaké má pohybové nároky.

 

Pohybové nároky jsou podstatným ukazatelem při výběru plemene – pokud trávíte deset hodin denně v práci a pes bude zavřený v bytě čekat na vás, rozhodně neuvažujte o hyperaktivním plemeni jako jsou lovečtí ohaři, saňoví psi nebo bull plemena s nadbytkem energie. Pokud jste si vybrali konkrétní plemeno, vybírejte jen od chovatelských stanic a nešetřete na počáteční investici, a to i v případě, že nemáte dále úmysly psa uchovňovat a vystavovat.

 

Pouze pes s PP vám může zaručit to, co jste si skutečně vybrali – po zdravotní a povahové stránce. Jinak není zaručeno, že bude skutečně tak klidný nebo temperamentní, jak si jej představujete a také se u něj může projevit mnoho skrytých zdravotních vad. Nepodporujte množírny.

 

Když útulek zavolá

Pokud jste se rozhodli pomoci němé tváři s pohnutým osudem, nezapomeňte o pejskovi nasbírat co nejvíce informací. Pamatujte na pravidlo, že každý pes má svůj důvod, proč se do útulku dostal! Ať už je to útěkář, který rád přelézá ploty nebo se podhrabává, nebo je to pes s poznamenáním, který může v nestřeženém a dosud nezjištěném okamžiku například napadnout člověka anebo má zanedbanou výchovu a čeká vás s ním spousta práce.

 

Pes z útulku obvykle přináší o něco více starostí, ale záleží na tom, jaké máte se psy dosavadní zkušenosti. Projděte si útulek, poraďte se s ošetřovateli, co jsou o pejskovi schopni říct, vezměte jej na procházku a blíže se s ním seznamte. I když jsou všichni z útulku smutní a zoufale chtějí pomoct, neukvapujte se v rozhodnutích a promyslete dobře své možnosti.

 

Pes nebo rodina

 Při výběru psa také promyslete své představy do budoucna. Kde se vidíte za 10 let? Pokud jste si zvolili energické a temperamentní plemeno, jste si jistí, že mu příštích deset let dokážete poskytnout dostatek pohybu, aby se vyblbnul? Dovedete mu dát dostatečnou disciplínu a výchovu, aby vám nepřerostl přes hlavu? Jistě, za 10 let se může stát cokoliv, ale pokud plánujete například početnou rodinu, není štěně například československého vlčáka do mumraje malých dětí tou nejlepší volbou. Myslete i na to, co vlastně plánujete a zda se s tím vámi vybrané plemeno shoduje. Chcete inteligentního psa, s kterým můžete běhat závody? Pak jsou ideální volbou kolie, pudli nebo menší plemena. Chcete hlídače? Porozhlédněte se třeba mezi tibetskými dogami nebo dobrmany.

 

Ovčák nebo bišonek?

Jistě máte své vysněné představy a touhy, za kterým plemenem vás to táhne. Chodský ovčák, německý ovčák s dobrým vedením, retrívři, labradoři, bíglové, bernští salašničtí psi nebo baseti bývají obecně ideální pro rodinu, zvládají v pohodě domácí prostředí a nebývají až tak nároční na výchovu.

 

Teriéři jsou vždy na výchovu paličatější, potřebují jasné vedení a v rodině s dětmi často převládá chaos a anarchie, která může vyústit v nějaké pokousání. Mají rádi pohyb a potřebují, aby se jim majitel věnoval.

 

Lovečtí psi uvítají zahradu, ale přespí raději v teple doma, ne úplně zvládají bytový život, jsou vhodní pro aktivní majitele na túry do hor a dlouhé výlety například u kola.

 

Bull plemena jsou obecně vhodná pro zkušené chovatele – určitě můžete natrefit na skvěle zkombinovaný genotyp, který se „vychovává sám.“ Pamatujte ale na to, že mají rádi hodně pohybu, milují svého majitele a jsou paličatí, proto je důležité řádně je vycvičit (poslušnost) a vychovat (sebeovládání) a nastavit neprolomitelná pravidla, aby se nic nepokazilo.

 

Rotvajleři, nejrůznější dogy, středoasiati, kavkazani, pyrenejští psi jsou například výbornými hlídači, ale ne vždy se úplně hodí k dětem a potřebují pevné vedení vůdce smečky, jsou vhodní spíše pro zkušenější pejskaře. Tak co, vybrali byste si?

 

Máte vybrané plemeno? Koukněte se do naší kategorie plemena psů a zjistěte vše potřebné.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. Jaké hračky vybrat štěněti?
  2. Jak správně krmit svého psa?
  3. Koupat štěně a nebo ne?

 

 

6 tipů, jak si správně vybrat psa
Vytvořeno30.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení