Koupání, česání...péče o srst Vašeho mazlíčka

Jak správně česat srst pejska? Jak často ho vůbec koupat? Jaké dodržovat zásady při koupání?

Na tyto otázky si teď společně odpovíme.

 

  • Pes je původně zvíře savan a polopouští. V takových podmínkách se předci psů k vodě až tak často nedostali a moc často se tak nekoupali. K jejich hygieně jim musela stačit "prašná lázeň".

 

Jak často tedy můžu psa koupat?

Pokud má Váš pejsek "klasickou srst", stačí ho koupat jen minimálně. Slovem minimálně máme na mysli opravdu minimálně, třeba jen 2x za rok. Takovým koupáním však myslíme koupel za pomocí šamponu. Obyčejnou "vodní lázeň" můžete svému pejskovi dopřát takřka kdykoliv.

Ovšem s takovým koupáním ve vodě "kdykoliv" přichází také více zodpovědnosti. Vždy je třeba dbát na to, aby bylo přiměřené počasí na koupání a po koupeli je potřeba pejska pořádně osušit.

Jestliže ale máte psa s kadeřavou nebo hedvábnou srstí, koupání je vyžadováno častěji. Proto je také potřeba pejska zvykat na koupání už velice brzy, ideálně v 8 týdnech věku.

 

Jak mám tedy udržet srst pejska v čistotě?

Pokud není potřeba psa po procházce vyloženě vykoupat, je dobré jej otřít vlhkým hadříkem. V případě, že je již zimní období a je dokonce i sníh, je možné pejskovi vytřít srst prašanem a následně ho pořádně vysušit ručníkem. Občas se také stane, že je třeba vykoupat pejskovi jenom tlapky, v létě to asi nebude zase takový problém, ale s příchodem chladných dnů se princip trošku mění. Tlapky je třeba koupat po příchodu ze zimy domů v chladné vodě. Proč v chladné vodě? Protože když má pejsek "zmrzlé" tlapky, cévy jsou v nich zúžené. Náhlým ponořením do teplé vody by se cévy rozšířily a způsobily pejskovi bolest podobnou migréně.

 

A co česání?

Česat pejska s dlouhou srstí je potřeba 2x denně, klasickou srst pak doporučujeme pročesávat alespoň 1x týdně. Pokud ale pejskovi pročešete srst každý den, bude se na česání těšit a postupně Vám sám začne nastavovat hlavu, krk a hřbet.

Česat můžete jak hřebenem tak kartáčem. Pro psy, kterým česání hřebenem nebo kartáčem příjemné není, existují tzv. rukavice na česání psa. Pes má pocit, že jej hladíte tak jako vždy a vy máte dobrý pocit z toho, že jste svého pejska kvalitně pročesali.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. Jak často odčervovat psa?
  2. Péče o zuby: prevence je lepší než léčba
  3. S pejskem na dovolenou

 

 

 

 

 

Koupání, česání...péče o srst Vašeho mazlíčka
Vytvořeno21.09.2016

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím