Falešná březost u fen

Má Vaše fenka časté změny nálad a nateklé mléčné žlázy, víc než obvykle? Tak to nejspíš bude falešná březost. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

 

Základní informace

Falešnou březost nebo-li pseudograviditu chápeme jako změnu hladiny hormonů v organismu feny. Tahle neduha imituje březost, i přesto, že fena nebyla oplodněna. Během tohoto hormonálního cyklu se mění koncentrace progesteronu (těhotenství) a prolaktinu (sekretace mléka). Abychom vše uvedli na správnou míru, nejedná se o nějaké vážné onemocnění, pouze o mimořádnou reakci na změnu hladiny hormonů.


Důležité upozornění: Falešná březost nesnižuje plodnost fenky

 

Příznaky

Mezi hlavní příznaky patří oteklé mléčné žlázy, únik mléka, mazlivost, větší příjem potravy, zvětšení bříška, vytváření hnízda pro své mláďata, opatrný pohyb a dokonce i simulaci porodu. Každá fenka může mít příznaky jiné. Některé mohou být více mazlivé a některé zas více papají. 

 

Jak pomoci Vaši fence?

1. snížit příjmem potravy a vody

2. zaměstnat ji fyzicky a psychicky (hlavolamy, psí sporty, procházky)

3. zamezit vytváření pelíšku pro mláďata

4. vetme ji preventivně všechny hračky

5. fenka bude chtít více pozornosti, ale nesmíte podlehnout - omezte časté mazlení

6. nenechte ji si olizovat vemínka

 

 

Léčba

Pokud Vaše psí “matka” vykazuje některé z příznaku, tak doporučujeme zajít k veterináři, který jí důkladně prohlédne a diagnostikuje léčbu. Ničeho se nebojte! Jestli fenka má pouze slabé příznaky a není to očividně nic vážného, tak se řiďte opatřeními viz výše a tahle neduha pomale zmizí

 

Pokud vemínka jsou zarudlé a bolestivé, dostavte se raději k veterináři, může se totiž jednat o zánět mléčných žláz.

 

Bolavé vemínka? Zchlaďte je! Ale s ničím se nemá nic přehánět, protože při nadměrném chlazení ji může prochladnout močový měchýř, který se nachází v této oblasti. Můžete aplikovat i protizánětlivé masti Aphlegmin.

 

Jaká je příčina vzniku falešné březosti?

Falešná březost je mezi psy už od pradávna. Dříve psi žili ve smečkách, kde feny hárají ve stejnou dobu a mohou si vypomáhat s péči o čerstvě narozené štěňátka (včetně kojení).

Pozor!

Pokud se falešná březost opakovaně vrací, nenechte to jen tak volně běžet. Doporučujeme zajít opět k veterináři. 

 

Jak se zbavit falešné březosti?

Je Vaše fenka postižena touhle nepříjemnosti opravdu často a vy na to (lidsky řečeno) nemáte nervy? Nechte ji vykastrovat. Kastraci hlavně ulevíte fence a jejímu zdraví.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

Falešná březost u fen
Vytvořeno08.04.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení