Border kolie

Border kolii si zamilujete a ona si zamiluje vás. Je temperamentní, čilá a rychle se učí. Sama se ale povely nenaučí a při absenci výcviku si snadno osvojí zlozvyky. Nikdy ale není agresivní.
 
 

  PES FENA
VÁHA(KG) 14–20 12–19
VÝŠKA (CM) 48–56 46 – 53,5
CELKOVÝ DOJEM ladná a atletická postava, typický plíživý pohyb s hlavou vpřed ladná a atletická postava, typický plíživý pohyb s hlavou vpřed
POVAHA oddaný, fixovaný na pána, společenský, hravý, neagresivní, čilý oddaná, fixovaná na pána, společenská, hravá, neagresivní, čilá
SRST středně dlouhá či krátká; vždy tvořena hustou krycí srstí a měkkou a hustou podsadou středně dlouhá či krátká; vždy tvořena hustou krycí srstí a měkkou a hustou podsadou
PRŮMĚRNÝ VĚK 13 let 13 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU nutný základní výcvik, inteligentní a učenlivý nutný základní výcvik, inteligentní a učenlivá
NÁROČNOST NA POHYB velmi aktivní, čilý, rychlý a vytrvalý velmi aktivní, čilá, rychlá a vytrvalá
FCI plemena ovčácká, pastevecká a honácká Plemena ovčácká, pastevecká a honácká


 
Původ

Plemeno má svůj původ ve Velké Británii. Předci borderek, které máme my dnes doma, pocházeli z drsného kraje mezi Anglií a Skotskem, kraje, jenž vyniká nevyzpytatelným a mnohdy velmi krutým počasím, ale také mimořádnou krásou. Hlavním posláním border kolií bylo sloužit svému pánovi jako skvělý, inteligentní, rychlý a vytrvalý ovčácký pes, který se nelekl větru, ani deště. Border kolie nesměly být agresivní, aby se nevrhaly po ovcích a nehonily zvěř. Vždy se kladl důraz na jejich pracovní poslání, a proto mnohé možná překvapí, jak krásné a vzhledově poměrně jednotné plemeno šlechtěním vzniklo. Border kolie dodnes vítězí v soutěžích ovčáckých psů, při nichž je jejich úkolem převést v časovém limitu stádo ovcí přes sérii překážek.


 
Povaha

Border kolie je v dnešním době jedním z nejoblíbenějších plemen a my se tomu snad ani nedivíme. Stačí ji někde potkat v parku s nadšeným pejskařem, který by ji za nic na světě nevyměnil, a zanedlouho ohromí i vás. S border kolií je to taková láska na první pohled. Má laskavou a čipernou povahou, milý pohled, a navíc je to takový takříkajíc „pes psovitý“. Líbí se klasickým milovníkům psů, kteří nehledají jen společníka na selfie na Instagram, ale skutečného kamaráda do nepohody.
 
Synonymum života s border kolií je především bezmezná láska. Border kolie je svému páníčkovi naprosto oddaná a hlídá si ho. Důležité je ji správně vést už od štěněcího věku. Socializovat ji, nechat ji si zvyknout na společnost lidí, dětí či jiných zvířat. Takovým výcvikem se z border kolie stane nekonfliktní milý pes, který bude pečovat o celou rodinu.
 
Border kolie může se svým pánem žít takřka kdekoliv, v domě i v bytě. Důležité ale je, že to není pes, který by se dal „odložit“ do výběhu nebo do boudy. Ačkoliv jí chladné počasí nevadí, sama se může začít nudit. Se svým páníčkem potřebuje neustálý kontakt. Ideální je tedy pro člověka, který na ni bude mít dostatek času. Pokud se začne nudit nebo trápit samotou, neváhá a zabaví se sama – třeba i tím, že doma něco zničí.
 


Výcvik

Border kolie jsou živí a čilí psi, o tom není pochyb. Když si hrají, dokáží být i pěkně rychlí. Borderky jsou známé jako šampióni na sportovních soutěžích (například při dogfrisbee) a v agility disciplínách. Mnozí jim křivdí a označují je za hyperaktivní plemena. Rozhodně ale neplatí, že byste se s borderkama museli dennodenně uhonit. Vždyť díky své inteligenci slouží border kolie i jako vodící psi, u nichž je naopak třeba trpělivost a klid, a ke canisterapii. Jejich nesporným plusem pro všechny pejskaře je milá a neagresivní povaha. Nemusíte se tak bát ji pořídit k malým dětem, které se naučí chránit. Ale pozor, právě díky své nekonfliktní povaze to není žádný hlídač, co by hlídal dům před zlodějem.
 
Ačkoliv se jedná o vysoce inteligentní zvíře, neznamená to, že se border kolie vše naučí sama. Naopak. Potřebuje jasné povely. Je velmi fixovaná na svého pána.
Pokud mezi ní a páníčkem vznikne vřelý a úzký vztah, naučí se „číst myšlenky“. Často vycítí, co pán chce, naučí se znát jeho mimiku a gesta, a tak někdy splní povel ještě předtím, než ho pán vyřkne. Ideálním lidským společníkem border kolie je rozhodný člověk, který ví, co chce, a umí to psu sdělit. Instruujte ji jasnými povely. Dodržujte přitom základní výcvikové zásady – nedávejte více povelů naráz, nemaťte psa vlastní nerozhodností, vždy počkejte, až pes vykoná jeden povel, pak pokračujte s dalším. Výchova border kolie může být pro začátečníka docela oříškem, proto by ti, co nemají s chovem psů žádné zkušenosti, měli její koupi zvážit.
 
 


Vzhled

Border kolie je krasavice (nebo krasavec, samozřejmě). Její tělo má ladnou siluetu, je středně velká – v kohoutku měří 45 až 55 cm, váží až 20 kg. Nejčastěji mívá černobílé zbarvení, ale najdou se i hnědobílí a trikolorní psi, či chlupáči se zajímavým zbarvením blue merle, red merle, lila bílá, australská červená, sable a další. Ač má opravdu nádhernou hustou srst složenou z krycí srsti a měkké husté podsady, stačí ji jen pravidelně vyčesávat. Oči border kolií mohou být hnědé, ale i velmi pronikavě modré. Díky své stavbě těla, která je kvůli tomu, že je pes takřka neustále v pohybu, svalnatá a atletická, vyniká i velkou výdrží a houževnatostí. Je velmi charakteristická pro svůj typický plíživý pohyb. Pohybuje se lehce přikrčeně, hlavu nese nízko a vpřed a očima sleduje okolí, jako by stále pozorovala ovce při nahánění. Její pohyb může někomu připomínat ladný pohyb kočky.
 
 

Zdraví


Bohužel stejně jako ostatní šlechtěná plemena i border kolie má své typické choroby. Z onemocnění pohybového aparátu hrozí borderkám dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu a osteochondróza ramenního kloubu. Výskyt problémů lze ovlivnit výběrem chovných jedinců a také zacházením se samotným psem, tedy především vyváženou výživou a přiměřeným pohybem. Kromě těchto obtíží mohou border kolie trpět i na progresivní atrofii sítnice.

 

Krmení

Vzhledem k tomu, k jakým je border kolie náchylná onemocněním, je nesmírně důležité, aby měla správný jídelníček. Vhodná jsou kompletní prémiová a superprémiová suchá krmiva. Druh, zejména u borderek, závisí na tom, jak moc je pes aktivní. Pokud je pes trénován na psí sporty, je využíván k práci nebo tráví většinu dne venku (popřípadě venku i spí), je třeba tomu přizpůsobit krmení a vybrat kvalitní krmivo pro psa s vyšší zátěží. Naopak pokud máte border kolii spíše jako domácího mazlíčka, se kterým se chodíte sice denně proběhnout, ale o vysoké aktivitě nelze hovořit, nepotřebuje zvýšený příjem energie a postačí jí běžné, ale kvalitní holistické krmivo.

 

Doporučené krmivo:

        

 

Články, které by Vás mohli zajímat:

Dysplazie kyčelního kloubu – Štěně nepřekrmujte a hýčkejte ho v teple!

Péče o srst pejska krátkosrstého i dlouhosrstého

Jak svého pejska efektivně zabavit? Zkuste agility!

 

 

Border kolie
Vytvořeno14.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení