Jak často čistit anální žlázky u psa?

Co vlastně anální žlázky jsou a kde se nachází?

Co? Analní žlázky nebo-li pachové váčky vypouští nažloutlý sekret, který slouží pro vyznačení teritoria - specifický zápach. Spoustu chovatelů, ani neví o co jde. Sekret se vypouští automaticky při kálení, takže si toho ani nemusíte povšimnout.

Kde se nachází? Pachové váčky se nachází přímo pod ocasem. Dají se popsat, jako taková malá bulka, která se dá lehce nahmatat.

Jak zjistit, že je něco špatně?

Anální žlázky by měli být měkké, bez známky bolesti. Pokud pejska trápí přeplněné žlázky, tak jsou tvrdé a bolestivé při dotyku. Někteří pejsci na přeplňování vůbec netrpí a někteří až moc..

Příznaky:

Sáňkování - hlavní příznak, že jsou žlázky přeplněné je tzv. sáňkování. Pes má zadek na zemi a pomoci předních tlapek se posouvá kupředu a snaží si ulevit a nažloutlý exkrement vymáčknout z těla ven.

Vykusování - Svědivost po celém těle -přeplněné žlázky mohou být pro psa dost nepříjemné a proto se snaží zbavit svědivosti pomocí vykusování (tlapky, kořen ocasu, přední/zadní nohy, hrudník, tlapky) - samozřejmě musíme vzít v potaz, zda pejsek netrpí na nějaké jiné nemoci - nemocná prostata, problémy s močovým měchýřem apod.

Pokud pejsek vykazuje některé z příznaku, navštivte prosím veterináře… je to záležitost 5 minut.

Jaká je obyvklá velikost análních žlázků?

Malé plemeno -  cca 2 - 3 cm

Střední plemeno - cca 4 - 5 cm

Velký plemeno -  cca 6 - 8 cm


Jak často se mají analní žlázky čistit?

Záleží na jedinci. Někteří musí chodit na veterinu každý měsíc a někteří zase chodit vůbec nemusí. Pravidelná kontrola žlázek se většinou dělá u veterináře na každoroční prohlídce. Veterinář posoudí v jakém množství, hustotě se sekret ukládá a pokud objeví nějaký problém, tak navrhne řešení, jak problém vymítit.

Zánět análních žlázků

Zánět análních žlázků vzniká při velkém množství, větší hustotě a vysoké rychlosti tvorby sekretu, které vedou k přeplnění. Anální žlázky mohou být přeplněné až natolik, že mohou prasknout a poškodit celý organismus. Po prasknutí může nastat horečka, neochota k pohybu, zvětšené uzliny apod.

 

Tip: Pokud pejsek trpí na záněty análních žlázek často, prodiskutujte s Vaším veterinářem, zda by nebylo lepší anální žlázky chirurgicky odstranit.

 

Domácí čištění žlázek

Pokud jste připraveni na obrovský zápach, můžete pejskovi anální žlázky ošetřit i doma. Stačí se zeptat Vašeho veterináře a ten Vám přesný postup ukáže. Tato procedura není těžká, takže se nemusíte bát - zvládnete to sami.

 

Čím zabránit nadměrnému tvoření sekretu?

Bohužel přesný postup ani žádný produkt neexistují. Většinou se doporučují hypoalergenní a bezobilná krmiva, ale záleží na jedince, které mu zrovna sednou. 


Zvětšený obsah sekretu se může objevovat i kvůli změněnému krmivu.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

 

Jak často čistit anální žlázky u psa?
Vytvořeno18.06.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení