Je srst opravdu zrcadlem pouze a jenom výživy?

Dnešní doba je taková, že ne vždy platí "pejsek má lesklou srst, tak to je ve 100% kondici a nic mu nechybí".

Pojďme se nejdříve zaměřit na srst jako takovou.

Jak všichni víme, srst neslouží pouze jako ozdoba nebo dokonce módní doplněk. Chrání tělo před chladem i horkem, vlhkostí, špínou, ale i před bakteriemi, viry a parazity. Plnění všech takových úkolů není pro srst jen tak. Potřebuje správnou výživu se všemi důležitými látkami. Zároveň je potřeba čest udržovat kvalitními šampony a používat vhodné kartáče a hřebeny.

Přes 95% kůže a srsti sestává z bílkovin. Tělo tak spotřebuje až 30% všech přijatých proteinů právě na to, aby udrželo vnější pokrývku těla v co nejlepší kondici. Jakmile pak pes začne trpět problémy se srstí, automaticky se většina chovatelů obrací na krmivo, které svému pejskovi dopřává a hledá chybu právě tam. Pozor ale, ne vždy tomu tak opravdu je. Ne vždy je příčinou právě krmivo.

V první řadě je třeba myslet na parazity, jakými jsou například roztoči nebo blechy. Teprve když veterinář vyloučí přítomnost parazitů, mělo by se začít pátrat po tom, co zvíře jí.

Jakmile začnete hledat příčinu problému kožních potíží ve stravě, zaměřte se hlavně na to, co by pejskovi mohlo chybět. Obzvlášť důležitá je pro srst a kůži kyselina linolová. Jedná se o esenciální mastnou kyselinu ze skupiny omega-6, kterou bezpečně najdeme například ve slunečnicovém, bodlákovém a pupalkovém oleji stejně jako v tucích živočišných a ve žloutku. Naopak velmi málo kyseliny linolové obsahuje olej olivový, lněný a rybí tuk.

Obzvlášť v případě, když majitelé krmí svoje pejsky metodou BARF se může stát, že jim bude již zmíněná kyselina linolová chybět. Její nedostatek v kombinaci s příliš libovým masem mohou pak nezřídka za lupy a suchou či matnou srst.

"Co se leskne, je zdravé" nemusí platit úplně vždy....

Mýtus, který mezi lidmi koluje už pěknou řádku let. Lesklá srst je sice krásná a žádaná, ale i pokud se Váš pejsek blýská jako v reklamě na šampony neznamená to, žejeho jídelníček obsahuje vše, co obsahovat má. Po zmíněné kyselině linolové se sice může srst lesknout, ale klidně může zároveň trpět nedostatkem vápníku a právě proto je potřeba hlídat také příjem zinku, mědi, biotinu (vitamin B7) nebo vitaminu A. Právě nedostatek zinku může za to, že pejsek začne předčasně šedivět a navíc se u něj objeví dermatoza v okolí očí, uší a na pyscích.

 

Tipy a triky:

  • je potřeba pejskovi dopomáhat s péčí o srst například hlazením, drbáním
  • ideální je začít s péčí o srst už u štěňátka
  • nemusíte štěně hodinu drbat ubrouskem, nebo kartáčem, stačí minutka každý den, aby si pejsek zvykl
  • také výběr šamponu není radno podcenit, kvalita šamponu se odrazí na srsti chlupáče

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. BARF: Jak a kdy krmit?
  2. 5 pravidel pro správné skladování granulí
  3. Pojďme spolu odhalit tajemství masa v granulích!

 

 

 

Je srst opravdu zrcadlem pouze a jenom výživy?
Vytvořeno04.05.2016
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení