Když kočku trápí klouby

Když se z kočičího atleta a hbitého lovce stane podrážděná lenivá micina s matnou srstí, je něco špatně. Na vině mohou být problémy s klouby. Zdraví pohybového aparátu vašeho kočičáka můžete podpořit chondroprotektivy i speciální veterinární dietou.
 
Kočky jsou mnohdy považovány za neohrožené malé šelmy, které málokdy něco trápí. Už dávno ale nežijeme v době, kdy byly kočky jen venkovní zvířata, kterým se na hospodářství vždy jen „hodilo“ něco z kuchyně, a jejich majitelé si všimli maximálně toho, že je kočka zablešená. Kočky jsou našimi milovanými mazlíčky, přáteli a členy rodiny. Nedokážeme si bez nich představit život. O to více nás trápí, když našeho kočičáka zlobí zdraví. Kočky přitom mohou trápit neduhy, které bychom nečekali – třeba potíže s klouby.

Kočka, kterou trápí klouby, může být i velmi náladová

To, že vašeho chlupáče trápí klouby, poznáte docela snadno. Váš malý tygr změní svůj životní styl. Z dříve aktivní divoké šelmičky je kočka, která nechce skákat na nábytek, ani z něj, má evidentní potíže při chůzi po schodech či šplhání. Kočky s nemocnými klouby mají problémy se rozejít těsně po probuzení. S kloubními obtížemi se změní obecně i stupeň aktivity vaší kočky – pospává, je unavenější, než jste byli zvyklí, nechce si hrát, i když si dříve hrála velmi ráda. Nemocná číča může být i pěkně náladová. I když se jí dříve líbilo, když jste ji hladili u oušek, dnes je podrážděná. Také vyhledává samotu.
 
 V neposlední řadě nemocné kočky – a to i ty, které trápí klouby – přestanou pečovat o svoji srst. Méně se olizují a když už, tak právě kolem místa, které je bolí – třeba právě u bolestivého kloubu. To, že číča nepečuje o srst, poznáte na první pohled. Srst je matná a třeba i špinavá.

Se správnou diagnózou nemocných kloubů musí pomoct veterinář

Výše zmíněné příznaky se nemusí zdát příliš jednoznačné. Některé z nich mohou provázet i jiná onemocnění. Změny nálad, chování a minimální péče o zevnějšek jsou však dostatečným důvodem k návštěvě veterináře. Pokud veterinář diagnostikuje micině potíže s pohybovým aparátem, není to žádná tragédie. Rozhodně se dá dělat mnoho, abyste svému milovanému mazlíkovi usnadnili život.
·       Dokud akutní problémy trvají, postarejte se o to, aby měla kočička vše, co potřebuje, ve svém dosahu, aniž by musela skákat nebo dělat jiné pohyby, které jí činí obtíže. Překážkou může být i vysoká stěna pelíšku nebo kočičí toalety.
·       Postarejte se jí o srst, dokud to nedělá sama.
·       Dopřejte jí soukromí a zbytečně ji „netrapte“ hlazením a hrami, když nemá náladu.
·       Postarejte se micině o teplo. Chlad a vlhko totiž často příznaky kloubních obtíží zhoršují. Teplá slunná místa, kde mohou kočky relaxovat, jsou ideální. Dobře poslouží i vyhřívané dečky.

Klouby mohou trápit i mladé kočky

A v neposlední řadě je třeba s obtížemi bojovat. K onemocnění kloubů může přispívat hned několik faktorů. Nabízí se věk – pamatujte ale na to, že i mladou kočku může pohybový aparát pěkně potrápit. U starších zvířat jsou ale obtíže s ním častější kvůli změnám na chrupavce, které s věkem souvisí. Důvodem může být i genetika. Některá kočičí plemena mohou mít totiž genetické predispozice k defektům pohybového ústrojí. Ohrožené tzv. dysplazií jsou například perské a siamské kočky. Stejně jako u lidí je rizikovým faktorem, jenž často vede ke kloubním problémům, nadváha a obezita. Na klouby je u zvířete s nadváhou kladena větší zátěž. Klouby ale mohou trápit i hbité a mrštné kočičí atlety. Ti se často potýkají s problémy, jež jsou následkem nejrůznějších malých úrazů a opotřebování chrupavek. V neposlední řadě hrají významnou roli i infekce kloubů a zlomeniny.

Kočky mohou trpět na osteoartrózu i polyartritidu

Velmi častý kočičím onemocněním pohybového aparátu je osteoartróza, která začíná poškozením chrupavky a rozšiřuje se dál – na kosti, vazy a vazivové pouzdro. Nejdříve nemocný kloub „jen“ bolí, posléze ztuhne, což omezuje micinu v pohybu zvláště zrána nebo po delší nepohyblivosti. Neléčená osteoartróza, stejně jako ostatní pohybové potíže, ovlivňují negativně celkové zdraví kočky a mohou vést až ke zkrácení aktivního života vašeho mazlíka.
 
Kočku mohou trápit i další choroby, například progresivní polyartritida, jež postihuje hned několik kloubů najednou, které jsou oteklé a se sníženou pohyblivostí (polyartritida se léčí protizánětlivými prostředky, popřípadě kortikosteroidy), či artritida způsobena virem calicivirus. Ten působí primárně onemocnění dýchacích cest, ale i záněty kloubů. Pokud máte doma kočičí divochy, mohou je klouby trápit i v důsledku kousnutí či jiného poranění, které se zanítí. Neléčený zánět se může dostat až do kosti.

Při kloubních obtíží nelze řešit jen bolest, ale i příčinu problému

Veterináři si s mnohými onemocněními pohybového aparátu našich kočičích přátel umí poradit, a tak mohou mazlíkovi předepsat vhodné léky. Primárně se řeší bolest, jež kloubní potíže provázejí. Není ale vhodné řešit jen tu. Pokud dojde jen k odstranění bolesti, kočka nemocné klouby přetěžuje, což má ve finále efekt zcela opačný – tedy velmi negativní. Proto je dalším cílem léčby vyléčení zánětu, zamezení dalšího poškození kloubu, zlepšení výživy chrupavky a podpora obnovy již poškozené tkáně. K tomu se využívají i tzv. chondroprotektiva – látky působící příznivě na zdraví kloubní chrupavky, z nichž nejznámější jsou kolagenní hydrolyzát, chondroitin sulfát a glukosamin sulfát. Tyto látky nezpůsobí okamžitou ztrátu bolestivosti jako jiné léky, které ale občas působí až příliš razantně a mají i řadu vedlejších účinků, ale nastupují postupně, pozvolna a působí velmi příznivě. Výhodou je, že jejich efekt přetrvává i po vysazení, a to několik měsíců. Nemají žádné vedlejší účinky a micině je můžete podávat i preventivně.

Speciální veterinární krmivo podpoří léčbu kloubů vytříbeným složením

Na trhu je však i celá řada veterinárních diet pro léčbu pohybového aparátu, které jsou upraveny speciálně tak, aby podpořily léčbu kočičího pacienta s nemocnými klouby. Obsahují látky podporující ochranu chrupavek, zejména již zmíněný glukosamin a chondroitin sulfát z přírodních zdrojů, cenné nenasycené mastné kyseliny a další blahodárně působící látky.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

 

 

 

Když kočku trápí klouby
Vytvořeno10.04.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím