Pes žere trávu, kamení, hlínu a výkaly - proč?

Je Váš pejsek tzv. všežravec a sní opravdu cokoliv? Nebojte se, nejste v tom sami.  V dnešním článku Vám vysvětlíme, proč to dělá a co to může znamenat. 

 Proč?

Proč to dělá? Pojídání věcí, které do žaludku zkrátka nepatří, nelze snadně psovi vysvětlit jako dospělému člověku. Musíte si vzpomenout, jestli to pejsek dělá už od svého raného věku a nebo se to děje z nějakého důvodu např. změna potravy. prostředí, aktivity… Pokud pejsek pojídá trávu už od mala a jste si jistí, že má vše potřebné, tak to bude pravděpodobně pouze zlozvyk.  Ale co dělat, když pejsek nikdy trávu, hlínu a kamení nikdy tolik nekonzumoval? Pravděpodobně mu něco schází, zajděte s ním raději k veterinářovi.


Perverzní chuť

Něco mu na tom prostě chutná. Spoustu pejsku trpí tzv. geofagii (pojídání hlíny) a nebo koprofagií (pojídání výkalu) je to taková perverzní chuť, která pejskovi moc chutná. :-) Spoustu pejskařu se řídí základním pravidlem : „Pokud žere granule, tak mu nic není.” Na jednu stranu je to pravda, ale na druhou ne. Pejskovi může v krmivu chybět některá látka, kterou potřebuje pro zdravé fungování organismu a pokud ji v krmivu nedostane, najde si ji někde jinde. 


Čištění

Pokud se pejsek necítí OK od žaludku, tak se může čistit pomocí jílovité hlíny a nebo trávy. Tyto půdní živiny obsahuji přírodní probiotika, velké množství vápníku, sodíku a kaolinu, který spouští ochranu proti škodlivým a jedovatým látkám (dá se přirovnat k lidské Smektě)

 

Nuda a hlad

 

Pokud máte doma aktivce, který nevydrží ani chvíli bez práce nebo procházek, tak může zahánět nudu pojídáním těchto špatných pochutin. V dalším případě Váš pejsek může mít pouze hlad a proto si dá do žaludku opravdu cokoliv. Co si budeme, zvířata jsou někdy opravdu chlupatější čuňata. :-) 

Kamení

Začneme kamením. Pokud pejsek nadměrně papá kamení, není to nic dobrého. Nadměrný počet kamení mu může uvíznout v krku a nebo žaludku, což vyžaduje operaci. Jako u všech těchto problémům se může jednat o zlozvyk. V horším případě pejskům, kteří nadměrně konzumují kameny může scházet vápník a nebo křemík.

 

Tráva

 

Nejčastější věc, co pejsci v přírodě konzumuji je tráva. Je známo, že pejskové trávu žerou kvůli překysličněnému žaludku, z nudy a nebo také z chuti. Pokud pejsek konzumuje trávu pomale jako kráva na prázdné pastvině, tak to může znamenat jediné - problém s trávicím traktem. S tímto problémem zajděte určitě k veterináři.

 

Hlína

 

Pokud pejsek konzumuje hlínu v malém množství (díry v zahradě) a svoje granule normálně žere, tak je vše v pořádku, ale pokud pes konzumuje hlínu ve velkém množství a už ani nežere, zajděte k veterináři. Může mít potíže s ledvinami a potřebné látky dostává právě z hlíny. Ale tím Vás nechceme ničím strašit, ve většině případech se jedná pouze o pouhý zlozvyk.

 

Dřevo

Pejsci miluji okusování dřeva - brousí a čistí si tím zuby. Ale pozor! Pejskovi se můžou do dásně zapíchnout tříšky nebo kusy dřeva, které mu mohou doopravdy uškodit. Pokud najdete něco zapíchnuté v dásni, tak neotálejte moc dlouho a zajděte k veterináři! Radši mu na kousání kupte kvalitní kostičky.

Výkaly

Jako nejhorší špatný zlozvyk, co pejsek může mít se stávají …….. výkaly. Není moc příjemné, když Váš miláček k Vám radostně přiběhne a olízne Vám půlku obličeje a zrovna papal něčí výkaly. Tento problém je spíš o výchově. Prostě psovi tento zlozvyk zakažte a ukažte mu, že pamlsky jsou lepší věc. Jak zmiňujeme výše, pokud pejsek tento špatný návyk dělá často, zajděte k veterináři.

P.S. nenechte si olizovat obličej  

Prevence

 

Jak předejít těmto zlozvykům? Na to bohužel nějaká příručka není. Spoustu chovatelů, jejichž psi trpí těmito špatným návykům pomáha povel “Fuj” a psa MÍRNĚ upozornit, že toto se nedělá. Stačí pejska vzít za obojek a pomale ho odvést z místa činu. Pokud se nejedná pouze o zlozvyk a viditelně psovi něco chybí (bez energie, málo pije a žere) zajděte k veterináři a poraďte se, jak budete tento problém řešit. 

 

Krmení je základ! Krmte psa pouze kvalitními krmivy a né granulemi, který obsahují méně jak 5 % masa a neobsahují veškeré živiny, které pejsek potřebuje.

 

Nevěřte všemu!

Nevěřte všemu, co kde nějaký anonymní uživatel na diskuzních fórech napíše. Pokud nastane nějaký problém, zajděte prvně k veterináři a poraďte se s ním. Při případném problému veterinář stanoví potřebnou léčbu. Hlavně bezhlavě nekupujte žádné vitamínové přípravky, které Vám nějaký anonym na fóru poradí. :-)

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. Může Váš mazlíček dostat koronavirus COVID-19?
  2. Jak často odčervovat psa?
  3. Falešná březost

 

Pes žere trávu, kamení, hlínu a výkaly - proč?
Vytvořeno21.05.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení