Čím vybavit nového, kočičího člena rodiny?

Než si pořídíte kočičku, položte si několik otázek...

  • Mám prostor, aby v něm bylo místo i pro kočku?
  • Budu mít čas na péči o kočku?
  • Jsem si jistý, že mám někoho, kdo se o kočku postará v době mé nepřítomnosti?
  • Jsem ochotný zabazpečit potřeby kočky finančně ( krmení, toaleta, škrabadlo...)?
  • Souhlasí s pořízením kočky i ostatní členové rodiny, případně majitel domu?
  • Uvědomuji si, že i kočka může nějakou věc zničit či poškrábat?
  • Uvědomuji si, že kočka není "závazek" na pár dní, ale na několik let?

Jestliže jste na všechny tyto otázky odpověděli kladně, pak jste připraveni pořídit si nového parťáka,kočku.

Když si přnesete domů svoji první kočku, ať už kotě, nebo dospělou, postavte přepravku do místnosti, kde bude kočka převážně žít. Potom otevřete dvířka přepravky a nechejte kočku v klidu. Kočky jsou od přírody velmi zvědavé, a jakmile překonají prvotní strach, začnou pomale vylézat ven a seznamovat se s novým prostředím.

 

Na kočku můžete klidně mluvit, ale není vhodné ji nějak vyrušovat nebo si vynucovat mazlení. Někdy kočkám vadí přítomnost cizího člověka a tak je vhodné nechat kočku v místnosti o samotě. Po chvilce se rozkouká a začne s Vámi navazovat kontakt.

V případě, že se rozhodnete dát kočce možnost jít ven a pak zase zpět domů, jsou velmi praktické "kočičí dveře".

Důležité je pro kočky umístění misky na vodu a jídlo. Misky by měly být umístěny ideálně tak, aby kočka mohla jíst a pít v klidu a aby ji nic nevyrušovalo. V případě, že by kočku na místě určtěném pro její krmení něco vyrušovalo, může se stát, že si kočka začne krmení přenášet na místo, které uzná za vhodné, jako místo pro krmení. Jako misky na vodu a krmení je vhodné používat misky vyrobené z lehce omyvatelného materiálu s nepříliš vysokými okraji, aby mohla kočka lehce přijímat krmivo. Misky by měly mít také širší základnu, aby se nepřevrhly. Bohužel už i kočky mohou mít alergické reakce na plast. Pro takové případy se vyrábí misky z nerezu nebo skleněné či keramické.

Až si kočka zvykne, při Vašem příchodu nebo při jakémkoliv hluku či pohybu v místnosti nezaleze do úkrytu, postupně je možno začít otevírat dveře i do ostatních místností a zvykat ji na prostředí celého bytu. Jestliže chováme kočku polovolně v místech, kde to přírodní podmínky dovolují (především venkov), je možné umožnit kočce vycházet libovolně do zahrady a pak zpět do domu, k tomu nejlépe poslouží právě kočičí dvířka.

Kočičí toalety

Kočičí toalety jsou nejlepší z umělé hmoty. Absolutně nevhodné je používat různé dřevěné bedýnky nebo dokonce krabice z kartonu. Velmi rychle se nasáknou a promočí se. Nemohou být dezinfikovány a silně páchnou. Existuje široká škála různých tvarů toalet, mají vyvýšené okraje, obvykle zahnuté směrem dovnitř, aby kočka nevyhazovala při zahrabování stelivo ven. Některé záchodky mají při vstupu drsnější plochu, kde si kočka očistí případné zbytky steliva z tlapek. Speciální toalety mohou mít také tvar boudy se vchodem a dvířky, ve které nejsou kočky rušeny a tím pádem je to pro ně příjemnější.

A nakonec něco pro zábavu Vaší kočičky....

Hravost koček je přirozená. Zajímají se o vše, co se pohybuje. Co se nepohybuje, tomu k pohybu pomohou. Různá pískátka a mávátka, myši s rolničkou, míčky a mnoho dalšího. To vše jim vyplňuje jejich přirozenou touhu lovit. Proto je potřeba dopřát kočce i tohle.

Spoutsu krásných chvil s Vaším novým mazlíčkem přeje tým Světkrmiv.cz

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. Jak krmit venkovní kočku?
  2. Máte doma kočičího cukrovkáře? Přizpůsobte nemoci i jeho jídelníček!
  3. Když kočku trápí klouby
Čím vybavit nového, kočičího člena rodiny?
Vytvořeno10.05.2016
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení