Hurá, máme štěně! Tipy a triky pro čerstvé pejskaře

Pamatujete si, když jste jako děti žadonili o své štěňátko a rodiče vám neustále opakovali, že pejsek není hračka a že se o něj budete muset pečlivě a pravidelně starat? Na tvrzení, že rodiče mají vždycky pravdu, přeci jen něco bude, viďte? Pořízením pejska k sobě vážete citlivou bytost, která je na vás životně závislá, proto přípravu na příchod pejska do domácnosti nepodceňujte.

Základní výbava pro štěně

Když štěňátko přivedete domů, bude pro něj vše nové, neznámé a strašidelné. Bude mu smutno po mámě a nebude vědět, co se to s ním děje. Proto by na něj měl čekat jeho vlastní psí pelíšek, kam se bude moci ukrýt před světem a kde ho nebude nikdo vyrušovat. Pečlivě proto vyberte místo v bytě, které vyhradíte právě novému členovi vaší domácnosti. Kromě pelíšku by mělo mít štěně připravené svoje hračky, misky, obojek, vodítko a speciální krmivo a pamlsky pro štěňata.

Tip: Dejte z dosahu vše, co by štěně mohlo rozkousat. Boty zavřete do skříně, oblíbenou kytku dejte na stolek, nechávejte zavřené šuplíky, … a pokud nechcete, aby do určitých částí bytu nebo domu měl pejsek přístup, zvažte pořízení ohrádky pro psy, kterou snadno umístíte do rámu dveří.

První dny si sice nejspíš nebude ničeho všímat a bude naříkat a naříkat a naříkat. Ale od toho jste tu vy a vaše teplá náruč. Jakmile překonáte počáteční uplakané období, kdy se budete vzájemně s pejskem oťukávat a poznávat, uvidíte, jak vám zásoby hraček nebudou stačit.

Tip: První dny jsou také důležité k vymezení hranic a pravidel. Pokud nechcete, aby pejsek spal s vámi v posteli, neberte ho do ní ani první den, ale raději mu pelíšek položte vedle postele. Můžete ho tak konejšit, když bude naříkat a budete mu nablízku, aniž byste ustoupili ze svých zásad. Těžko budete štěňátku vysvětlovat, že jste ho sice dosud pouštěli na gauč či do postele, ale najednou tam nemůže.

Čím štěňátko krmit?

Do zásoby si připravte kvalitní štěněcí granule a kapsičky. Pro začátek raději nekupujte jedno obří výhodné balení, ale několik menších. Zjistíte tak, které vašemu štěňátku vyhovují nejvíce a ty pak můžete pořídit ve velkém. Připravte si také žvýkací pamlsky, které pejska zabaví a naplní jeho potřebu kousat.

Často se stává, že má pejsek ze změny prostředí a stravy průjem – pak mu můžete připravit vařenou rýži s vařeným kuřetem a zeleninou.

Tip: Štěňata potřebují krmit několikrát denně, ale v dospělosti by měl pejsek dostávat jídlo jednou – a to vpravidelný čas. Naučíte to pejska tak, že mu budete jídlo předkládat v určitou hodinu každý den a misku mu ponecháte 15-30 minut. Co nesní, tak odneste.

Návštěva veterináře


Jakmile si pejska pořídíte, navštivte veterináře – ten ho zváží, prohlédne a naplánuje pravidelná očkování. Návštěvu veteriny neodkládejte a dodržujte domluvené schůzky.

Tip: Pejska je třeba pravidelně očkovat, odčervovat a zajistit, aby se mu v kožíšku nezabydleli paraziti. S veterinářem tak můžete probrat různé alternativy antiparazitik a vybrat to pravé právě pro svého pejska.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

  1. Jak na správnou výživu štěňat?
  2. 5 pravidel pro správné skladování granulí
  3. Jaká plemena se hodí na cvičení?
Hurá, máme štěně! Tipy a triky pro čerstvé pejskaře
Vytvořeno15.10.2015
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení