Kastrace: Jaký má vliv na pejskův organismus?

Kastrace je mezi majiteli psů běžnou záležitostí, která má jak preventivní tak léčebné důvody. Stejně tak běžné jsou ale pověry a fámy o vlivu kastrace na povahu i životosprávu psa. Zjistěte, jak to doopravdy je a jak je třeba kastrovaného pejska krmit.


Kastrace fen a psů

Preventivní kastrace fen se provádí z důvodu zabránění nežádoucího nakrytí a především jako prevence vzniku zánětu dělohy, falešné březosti a vzniku nádorů mléčné žlázy. Psy kastrujeme proto, aby se v době hárání netoulali, abychom snížili agresivitu či výskyt teritoriálního chování.

Ač mýty a pověry říkají něco jiného, kastrace nijak nemění povahu zvířete, ale jen snižuje projevy sexuálního chování. Důsledkem kastrace je tak logicky snížení tvorby pohlavních hormonů, které se podílí na mnoha metabolických procesech v organismu.

Právě v důsledku snížení produkce pohlavních hormonů se zpomaluje metabolismus a tím se snižuje také energetická potřeba zvířete. Takže co pejskovi po kastraci opravdu hrozí? To, že dáte na jeho smutné oči a dáte mu pamlsek kdykoliv bude chtít, budete ho překrmovat, nedopřejete mu dostatek pohybu. Proto je nejčastějším důsledkem kastrace obezita. Ale lze jí snadno předcházet.

 


Jak krmit kastrované pejsky a přecházet obezitě?

Ačkoliv má kastrace dobrý vliv na zdraví pejska, způsobuje dvojnásobně vyšší riziko obezity, a proto je třeba pejskův jídelníček po kastraci upravit. Samotné složení stravy není nutné nijak zásadně měnit, ale je třeba upravit energetický příjem a případně zvýšit fyzickou aktivitu.

Málokterému pejskovi se ale bude líbit, když se mu v misce bude objevovat menší množství granulí, než na které je zvyklý. Proto doporučujeme vyzkoušet granule pro kastrované psy – oproti běžnému krmivu pro psy obsahují více vlákniny a bílkovin na úkor tuku. Předcházejí ukládání tuků do zásoby a tím přibývání na váze. Granule pro kastrované psy jsou navrženy stejně jako granule pro léčbu a prevenci obezity.

  • Pokud vede váš pejsek aktivní život, není třeba ihned přecházet na speciální stravu. Spíše pozorujte, zda vám při stejné zátěži jako před kastrací nepřibývá na váze a zda se nějak výrazně nezvyšuje jeho apetit. Pokud zjistíte, že vám pejsek tloustne, přejděte na speciální granule pro kastrované psy. 
  • Je váš pejsek spíš „gaučový“ typ a pohyb venku ho příliš nebaví? Zkuste po kastraci jen lehce snížit krmnou dávku a vyčkávejte.

     

    Nezapomeňte, že nejlepší prevencí obezity pejska je spousta pohybu, hraní a řádění.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

Kastrace: Jaký má vliv na pejskův organismus?
Vytvořeno23.10.2015
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení